Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Суб’єкти і об’єкти в економічній діяльності

Суб’єкти і об’єкти в економічній діяльності

Назва:
Суб’єкти і об’єкти в економічній діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,65 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Суб’єкти і об’єкти в економічній діяльності
План
3.5. Взаємовідношення суб'єкта і об'єкта в економічній діяльності.
3.6. Самореалізація особистості як процес становлення власного "Я".
Взаємовідношення суб'єкта і об'єкта в економічній діяльності
Економічна свідомість невід'ємна від самосвідомості, що зумовлено природою свідомості. Р. Декарт, досліджуючи природу людської свідомості, зазначав, що вона становить єдину духовну силу, різноманітні функції якої виявляються залежно від того, на що вона спрямована. Однак свою справжню сутність (єдиної в собі духовної сили) вона виявляє тоді, коли звертається до самої себе. Отже, єдність свідомості виявляється в акті самосвідомості. Cogito Р. Декарта, або "Я", якими супроводжуються всі свідомі дії, і є такою самосвідомістю. Вона — та інстанція, той суб'єкт, якому належать усі ці акти, який як сутність виявляє себе в них. Вона є справжнім стрижнем і основою свідомої діяльності42. Опонент картезіанського раціоналізму Дж. Локк інтерпретує свідомість як спроможність суб'єкта сприймати те, що відбувається у людини в її власному розумі43. В сучасній філософи існує уявлення, що "філософія є актом свідомої культурної творчості (подібно, наприклад, мистецтву), результатом якої є моє усвідомлення буття в культурі"44. Під самосвідомістю також звично розуміються пізнання та оцінка людиною самої себе як суб'єкта, що мислить, відчуває і діє.
Разом із тим самосвідомість не лише є результатом свідомої діяльності, а й сама здійснює вплив на свідомість. Пов'язано це з тим, що самосвідомість є невід'ємною стороною свідомості в цілому, виражає даність суб'єктивної, а через неї, в кінцевому підсумку, і об'єктивної реальності. Як відносно самостійна функція свідомості самосвідомість тримає під контролем діяльність самої свідомості, значно впливає на формування її цілісного змісту.
У процесі розвитку самосвідомості людина усвідомлює себе як суб'єкта економічної діяльності, формується як особистість. Це зумовлено тим, що в акті самосвідомості, коли власним об'єктом свідомості стає вона сама, ця віднесеність "набуває характеру суб'єкт-об'єктного відношення. Особливість цього відношення полягає в тому, що, зберігаючи свою самототожність, рівність самому собі, наше Я водночас здатне поставитись до себе як до іншого. Інакше кажучи, самосвідомість передбачає здатність суб'єкта відрізняти себе від самого себе, відрізняти себе від власних свідомих актів (цілей, бажань, почуттів, емоцій) і, отже, контролювати їх, критично ставитися до них, панувати над ними, тож володіти самою собою"45.
Для "метафізики економіки", особливо коли ми говоримо про її основи, питання усвідомлення суб'єктом свого місця, ролі, меж внутрішньої свободи — одні з головних. Отже, проблема самосвідомості та її активності має особливе значення.
Мислення починається саме тоді, коли свідомість стає сві-домістю своєї особистості, тобто сприймає зовнішнє поза його природою живого, яка його обмежує; коли воно стає сві-домістю себе й одночасно свідомістю зовнішності, яка випе-реджає його природу, коли воно стає метафізичним. Мислен-ня встановлює зв'язок водночас із не привласненим зовніш-нім. Як така, що мислить, людина є тим, для кого зовнішній світ існує.
Е. Левінас
Механізми формування самосвідомості можуть бути різними. Зокрема, пов'язані з розкриттям взаємовідношень у тріаді "природа — людина — культура", яка знаходиться в основі філософії господарства і є фактором самовизначення особливості в метафізичній рефлексії. Важливе значення має позиція Л.С. Виготського, який виокремлює три самоустановки, на основі яких формується самосвідомість: "1. Реальне Я — установки, пов'язані з тим, як індивід сприймає свої актуальні здібності, ролі, свій актуальний статус, тобто — з його уявленнями про те, який він насправді. 2. Дзеркальне (соціальне) Я — установки, пов'язані з уявленням про те, як його бачать інші. 3. Ідеальне Я — установки, пов'язані з уявленнями індивіда про те, яким він хотів стати"46.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Суб’єкти і об’єкти в економічній діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок