Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Основні засади суспільного управління державними фінансами в умовах демократії

Основні засади суспільного управління державними фінансами в умовах демократії

Назва:
Основні засади суспільного управління державними фінансами в умовах демократії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,54 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Основні засади суспільного управління державними фінансами в умовах демократії
1. Демократична модель управління державними фінансами, її переваги та недоліки.
Відповідно до демократичних ідеалів суб’єктом верховних прав у суспільстві є народ. Тому будь-яка бюджетна ініціатива в демократичній державі повинна виходити від народу, його представників і покликана реалізовувати інтереси громадян. Це стосується і сфери державних фінансів у цілому – їх функціонування головною і єдиною метою повинне бути направлене на задоволення потреб суспільства.
На практиці ці принципи реалізуються за допомогою демократичного механізму різноманітними методами. В першу чергу, шляхом голосування громадян на виборах, у парламенті формується репрезентативний склад депутатів, які представляють наявні у суспільстві інтереси. Крім цього, вплив на прийняття фінансових рішень з боку суспільства відбувається також за допомогою формування виконавчої гілки влади, окремі із посад у якій є виборними. Діяльність партій, лобістських груп, різноманітних громадських організацій є ще одним засобом постійного впливу на уряд і законодавчий орган з метою проведення бажаних змін у фінансовій політиці. А загалом демократія виступає моделлю управління державними фінансами і прийняття фінансових рішень.
Однак демократія не єдиний спосіб вирішення питань, що стоять перед суспільством. Для прикладу диктаторська або авторитарна модель теж є одним із методів управління фінансами. Як одна, так і інша мають свої переваги і недоліки. За певних умов диктатура може бути більш ефективним способом управління фінансами. Перевагами авторитарного управління фінансами є стабільність фінансової політики, єдність, цілісність, стратегічна виваженість рішень, швидкість реагування, своєчасність прийняття бюджету тощо. Адже рішення за умов авторитаризму приймається однією або вузьким колом осіб. Головний же недолік полягає у неврахуванні суспільних інтересів, що може призвести до її невідповідності реальним суспільним потребам. Крім цього безконтрольність диктаторського управління дозволяє використовувати фінансові важелі не на благо народу, а для збагачення вузького кола осіб шляхом несправедливого перерозподілу ресурсів.
Певні потенційні недоліки притаманні і демократичній моделі прийняття фінансових рішень. Виникає закономірне питання: чи здатне суспільство в цілому, як сукупність великої кількості громадян з різноманітними інтересами, особливим баченням оптимальних напрямків і обсягів державної діяльності, досягнути раціональності у прийнятті фінансової політики? Демократія й дійсно іноді є неефективним засобом управління фінансами та потребує значних зусиль по стабілізації і раціоналізації. На основі аналізу практики функціонування державних фінансів, зокрема в Україні, можна виділити наступні недоліки демократичної моделі управління державними фінансами:
- несвоєчасність прийняття рішень (наприклад невчасне затвердження бюджету, недостатня швидкість реагування на зміну економічних умов у випадку кризи), адже демократичний метод потребує погодження позицій багатьох сторін – парламенту, уряду, партій;
- демократія сприяє незбалансованості державних фінансів та виникненню дефіцитів;
- складним є утримання допустимих меж державної активності, та контроль за масштабами перерозподілу, раціональними обсягами видатків та структурою державних витрат. Вони є політично зумовленими на догоду різних суспільних прошарків;
- нестабільність фінансової політики внаслідок політичних криз, частої зміни урядів тощо.
Однак у загальному, демократичний метод є більш прогресивним. Адже він (особливо розглянутий на перспективу, у стратегічному вимірі) забезпечує кращі умови для подальшого розвитку суспільства. Демократичній моделі прийняття колективних рішень притаманна гнучкість врахування соціальних пріоритетів, вона володіє потужним апаратом самовдосконалення та коригування відповідно до умов, що швидко змінюються, відповідає динамічним процесам суспільного прогресу.
2. Механізм суспільного вибору, як засіб громадського управління державними фінансами.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Основні засади суспільного управління державними фінансами в умовах демократії

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок