Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Вектори регіональної економічної інтеграції україни: зовнішні чинники та внутрішні передумови

Загрузка...

Вектори регіональної економічної інтеграції україни: зовнішні чинники та внутрішні передумови

Назва:
Вектори регіональної економічної інтеграції україни: зовнішні чинники та внутрішні передумови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,24 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
реферат на тему:
Вектори регіональної економічної інтеграції україни: зовнішні чинники та внутрішні передумови


В умовах глобалізації роль національних держав послаблюється, а транснаціонального капіталу — посилюється, що видозмінює матрицю інтеграційних процесів. В Україні зберігає міцні позиції ізоляціонізм як стратегія протидії такому капіталу у формі перешкоджання доступу на ринки та несприяння інвестиціям. Інтеграція не є самоціллю, а відкриває доступ до ринків факторів виробництва — капіталу, технологій і робочої сили. Протягом попередніх років ринкової трансформації Україна не змогла забезпечити такий доступ, обсяги іноземних інвестицій порівняно з іншими постсоціалістичними країнами залишаються мізерними. Це прямо пов’язано з державним ізоляціонізмом як виявом пострадянського етатизму в українському варіанті, що «призвело до відставання від інших східноєвропейських країн у євроінтеграційних процесах (не менш ніж на 10 років), гальмування вступу до СОТ і фактично залишило Україну на узбіччі світових інтеграційних процесів. Негативну роль відіграла також так звана «багатовекторність» — непослідовна політика балансування між ЄС і Росією, яка перешкоджала недвозначному визначенню інтеграційних пріоритетів України.
З розширенням ЄС у 2004 р. Україна зіштовхнулася з низкою проблем щодо вироблення загальної концепції зовнішньої політики стосовно ЄС і Росії. Це стосується насамперед зіткнення економічних інтересів Росії та ЄС, несумісності концепцій «ширшої Європи» і «єдиного економічного простору», безпосереднє відношення до яких має Україна. У статті проаналізовано суб’єктивні та об’єктивні чинники, що впливають на напрями економічної інтеграції України, з урахуванням позицій провідних aкторів (ЄС та Росії) та на підставі оцінки об’єктивних економічних показників фактичної «інтегрованості» в обох напрямах.
Проблемам глобалізації та регіональної інтеграції присвячена значна кількість наукових робіт. У центрі наукових інтересів — процеси лібералізації руху товарів, робочої сили та капіталів, формування єдиного світового фінансового простору. Особливим напрямом досліджень у цій сфері є вироблення позицій окремих країн у сучасному мінливому зовнішньому середовищі. Можна виділити роботи, присвячені інтеграційним процесам в рамках стратегії економічного розвитку України [1-4], проблемам інтеграції у ЄС [5-9], послідовності лібералізації торговельних режимів [10-12], макроекономічним аспектам інтеграції [13], особливостям інтеграційних процесів у фінансовому секторі [14-16]. Серед проблем, які залишилися поза увагою або вирішувалися у хибному, на думку автора, напрямі — антиліберальний ізоляціонізм (ототожнення національних інтересів з інтересами симбіозу «влада — національний капітал», перебільшення загроз з боку ТНК); зміна стратегій Росії і ЄС відносно України і, відповідно, відсутність науково обґрунтованих конструктивних контрстратегій, позбавлених декларативності та ідеологічної риторики.
Сьогоднішня ізольованість та слабка інтеграція України у світове господарство зумовлена насамперед внутрішніми чинниками та аморфністю моделі економічного розвитку. В Україні зберігаються основні вади системи організації суспільства тупикового типу — пострадянського етатизму [17] з властивим йому антилібералізмом, нехтуванням цінностями демократії та гуманізму (хоча певний прогрес у цьому напрямі є). Фактично не була реалізована сучасна ліберальна модель економічного розвитку (разом з тим вистачало критики такої моделі як неадекватної для України з позицій антилібералізму). Модель економічного розвитку була однозначно спрямована на трансформацію політичної влади старої і нової номенклатури у владу економічну (так звані радикальні ринкові реформи в українській (ширше — пострадянській) версії). Для цього проголошуються і реалізуються численні концепції зміцнення економічної могутності держави, «сильної державності»[2, 154], «мобілізаційні моделі», згідно з якими держава та великі національні виробники розглядаються як локомотиви економічного розвитку.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Вектори регіональної економічної інтеграції україни: зовнішні чинники та внутрішні передумови

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок