Головна Головна -> Реферати українською -> Фінанси -> Джерела формування фінансових ресурсів природоохоронної діяльності

Джерела формування фінансових ресурсів природоохоронної діяльності

Назва:
Джерела формування фінансових ресурсів природоохоронної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,30 KB
Завантажень:
280
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Джерела формування фінансових ресурсів природоохоронної діяльності


Процес переходу від адміністративно-командної до ринкової системи економічної координації потребує застосування послідовної та комплексної державної економічної стратегії з чітко визначеною метою, напрямами, завданнями та пріоритетами. Проте най-головнішою характерною рисою економічної стратегії більшості перехідних еконо-мік на межі 1980–90-х років під впливом, значною мірою, суб’єктивних і політичних чин-ни--ків стало „розмивання” дійсної стратегічної мети – економічного зростання – та її під-мі-на стратегічними напрямами (лібералізацією, монетарною стабілізацією, приватиза-цією). Відповідно відбулося зміщення завдань економічної стратегії, через що значна частина стратегічних напрямів, необхідних для забезпечення реальної стабілізації еконо-мічної системи та тривалого економічного зростання, залишилася поза увагою.
У зв’язку з цим варто сказати, що платежі за користування природними ресурсами та збір за забруднення навколишнього природного середовища (екоресурсні платежі) повинні були стати в Україні найважливішими складовими економічного механізму природо-корис-тування та охорони навколишнього природного середовища. У загальному аспекті формування системи цих платежів розглядалось як шлях до створення джерела фінансу-вання природоохоронної діяльності, яке б певною мірою було незалежним від державного бюджету.
Врешті екоресурсні платежі розглядались як засоби податкової політики у сфері природокористування та природоохоронної діяльності, які мали за мету здійснювати грошову компенсацію втрачених ресурсів у процесі виробництва та споживання.
Такий підхід закладався і в Законі України „Про охорону навколишнього природно-го середовища”, який був прийнятий у 1991 році. У ньому, зокрема, зазначалось: „Плате-жі підприємств, установ, організацій, а також громадян за викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інші види шкідли-вого перевищення лімітів стягується з прибутку, що залишається в розпорядженні підпри-ємств, установ, організацій та громадян” [1, С. 1162]. Отже, плата за забруднення навко-лиш-нього природного середовища та за використання природних ресурсів спрямо-ву-ва-лась на матеріальне зацікавлення і відповідальність підприємств за рівень господарської діяльності.
Проте процес трансформації планової системи у ринкову був дуже складним і неодно-значним, оскільки він пов’язаний зі зміною одних встановлених норм на інші у всіх компонентах життєдіяльності, в т. ч. природоохоронної.
В Україні зміни у сфері природокористування насамперед пов’язувались зі зміною системи екоплатежів.
Плата за користування природних ресурсів у народному господарстві СРСР запро-ваджувалась поступово. Спочатку вважалось, що природні ресурси не можуть мати ціни самі по собі, оскільки вони не є продуктом діяльності людини і не мають властивостей товару. Проте з кінця 1950-х років почала зніматись плата з лісозаготівників за викорис-тання ними запасів лісів, так звана „попенна” (від слова „пень”) плата, яка перерахову-валась у бюджет і повинна була покривати витрати на лісовідновлення. З 1974 року підприємства, які експлуатували деякі тверді корисні копалини, оплачували їх витрати у вигляді платежів за зменшення запасів (видобуток плюс втрати корисних копалин). Ставки платежів за запаси виходили із затрат на геологічну розвідку.
З 1982 року запроваджувалась плата за воду, яка використовувалась промисловими підприємствами та комунальним господарством із державних водогосподарських систем. Плата стягувалася за тарифами у розрахунку на 1 м3 води, що забиралась, а також залежно від ліміту водопостачання. За перевищення ліміту плата за воду проводилась у п’ятикратному розмірі. Плата диференціювалась по басейнах річок та озер. Підприємства теплової енергетики платили за воду по пільгових тарифах. Встановлювались також платежі за відвід підприємствам сільськогосподарських земель.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Джерела формування фінансових ресурсів природоохоронної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок