Головна Головна -> Реферати українською -> Фінанси -> Загальна концепція платіжних систем

Загальна концепція платіжних систем

Назва:
Загальна концепція платіжних систем
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,07 KB
Завантажень:
447
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Загальна концепція платіжних систем
План
1. Класифікація платіжних систем
2. Види платіжних інструментів та їх загальна характеристика
3. Організація розрахунків
Класифікація платіжних систем
В Україні діють внутрішньодержавні та міжнародні платіжні системи (рис. 2.1). Внутрішньодержавні можуть бути як банківськими, так і небанківськими платіжними системами.
До внутрішньодержавних банківських платіжних систем належать:
- системи міжбанківських розрахунків;
- системи масових платежів;
- внутрішньобанківські платіжні системи.
Система міжбанківських розрахунків призначена для переказу коштів у межах України між банками на виконання зобов'язань їх клієнтів, а також власних зобов'язань цих банків. Для цього використовуються міжбанківські грошові перекази. Залежно від характеру відносин між учасниками платіжного процесу існують три основні методи здійснення таких переказів з використанням:
1) двосторонніх кореспондентських відносин;
2) рахунків у банку-посереднику, який відіграє роль агента з розрахунків;
3) спеціалізованих розрахункових установ і мереж.
Коли банком-посередником буде центральний банк країни, при розрахунках за міжбанківськими трансакціями використовуються кошти" які е на рахунках банків — учасників трансакції у центральному банку. Якщо посередник — комерційний банк або інша недержавна установа, розрахунки виконуються згідно з приватними угодами, укладеними між комерційними банками, а участь у процесі розрахунків центральних фінансових установ обмежується загальним наглядом.
Система масових платежів призначена для переказу коштів за операціями, що здійснюються юридичними та фізичними особами зі застосуванням платіжних інструментів.
Платежі фізичних осіб за товари та послуги можуть виконуватися з використанням готівкових грошей або безготівкових платіжних інструментів" наприклад, платіжних карток.
Навіть у країнах із розвиненою економікою готівка (банкноти та монети) залишається найбільш розповсюдженим засобом здійснення платежів на невеликі суми безпосередньо у пункті реалізації товарів чи послуг. Зі збільшенням вартості трансакції набуває поширення тенденція до використання безготівкових інструментів для здійснення платежу.
Удосконаленням платіжної системи є системи масових платежів за товари та послуги за допомогою пластикових карток.
Незважаючи на деякі відмінності, основні вимоги до власників карток і ознаки систем досить подібні, щоб виділити їх в окремий клас платіжних систем. Зокрема, спільними рисами можна вважати карткову технологію, необхідність проведення ідентифікації користувача та перевірки чинності трансакції, низькі операційні витрати обігу, прирівняні до касових витрат.
Основні учасники системи карткових розрахунків:
- власник картки;
- банк-емітент;
- підприємства торгівлі або сфери послуг (торговельник);
- банк-еквайр.
З правової точки зору, суть трансакції з кредитною (платіжною) карткою полягає у тому, що власник картки і продавець після попереднього відкриття рахунків у банку домовляються, що будь-яку угоду між ними буде врегульовано шляхом кредитування рахунку торговельника і дебетування рахунку власника картки. За винятком окремо обумовлених випадків цей платіж буде безумовним і остаточним.
Розглянемо права та обов'язки учасників системи карткових розрахунків. Власник картки:
- може використати картку для оплати товарів і послуг, які надаються іншими учасниками угоди, а також для отримання у банку кредиту в готівковій формі в межах встановленого ліміту;
- може погасити свою заборгованість банку за покупки протягом пільгового періоду без виплати відсотків;
- може скористатися продовженим кредитом банку (за межами пільгового періоду з виплатою встановлених відсотків);
- зобов'язаний погасити борг і відсотки відповідно до схеми, яка визначена угодою. Банк — емітент картки (одночасно за використаною тут спрощеною схемою є банком-еквайром);
- видає картку після детальної перевірки фінансового стану й оцінки кредитоспроможності клієнта;
- відкриває власнику картки спеціальний рахунок, на якому обліковуються всі трансакції з використанням картки;
- щомісяця надсилає клієнту витяг зі зазначенням розмірів заборгованості, сум і термінів погашення боргу;
- стягує комісійні та відсотки згідно з встановленими тарифами;
- зобов'язується оплачувати рахунки торговельного підприємства, що стосуються трансакцій, зроблених з використанням карток, за відрахуванням комісійних зборів (дисконту);
- може відмовитись від оплати торговельних рахунків, якщо порушені будь-які умови угоди (наприклад, збільшений ліміт покупки без відповідного дозволу банку-емітента).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Загальна концепція платіжних систем

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок