Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Питання епістемічної модальності (на матеріалі англійської мови)

Загрузка...

Питання епістемічної модальності (на матеріалі англійської мови)

Назва:
Питання епістемічної модальності (на матеріалі англійської мови)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,02 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Питання епістемічної модальності
(на матеріалі англійської мови)


У межах модальності, як відомо, виділяють її підвиди, розрізняючи “зовнішню” модальність, яка характеризує висловлення в цілому, та “внутрішню” або “внутрішньо-синтаксичну” (В.В. Виноградов, Ш. Баллі, В.Г. Адмоні, Л.С. Єрмолаєва, В.З. Панфілов, Н.Б. Шведова та ін.), котра вказує лише на відношення між суб’єктом і дією. У низці робіт простежується також думка про доцільність розмежування об’єктивних та суб’єктивних модальних значень, а звідси – й об’єктивної та суб’єктивної модальності.
За Л.С. Єрмолаєвою “семантичний об’єм суб’єктивної модальності ширше семантичного об’єму об’єктивної модальності; значення, що складають зміст категорії суб’єктивної модальності, неоднорідні, вимагають упорядкування. Змістову основу суб’єктивної модальності утворюють поняття оцінки в широкому смислі слова, включаючи не лише логічну (інтелектуальну, раціональну) кваліфікацію повідомлюваного, але й різні види емоційної (ірраціональної) реакції” [1].
Розглядаючи суб’єктивну модальність у рамках даного дослідження, наведемо визначення В.З. Панфілова, за яким суб’єктивна модальність “виражає оцінку з боку мовця ступеня пізнаності зв’язків у реченні, тобто вказує на ступінь достовірності думки, яка відображає дану ситуацію” [2].
Суб’єктивна модальність інтерпретується як необов’язкова, факультативна ознака висловлення. Вона є завжди “зовнішньою”, оскільки стосується цілого висловлення – цю модальність ще називають й епістемічною.
Хоча існування суб’єктивного здебільшого заперечується сучасною лінгвістикою (як відомо, будь-які мовні засоби позначають об’єктивно існуючі явища), багато відомих лінгвістів (серед них О.І. Бєляєва, J. Lyons, F. Palmer) виділяють саме суб’єктивність як відмінну характеристику епістемічної модальності. На правомірність цього твердження вказує, насамперед, визначення епістемічної модальності, як такої, що виражає ставлення мовця до висловлюваного судження, оцінку його достовірності.
Зважаючи на достовірність, В.З. Панфілов зазначає, що епістемічну модальність не можна віднести до об’єктивної, оскільки категоричне твердження може бути хибним з точки зору реального стану справ [2]. Цю думку підтримує і Т.А. Клепікова, яка наголошує на тому, що “зв’язок між об’єктом предикації та його ознакою, який відображається модальністю даного типу, не є чинником об’єктивної дійсності. Мовець (оцінюючий суб’єкт) тільки припускає існування такого зв’язку, він декларує не лише припущенність оцінки, але й можливу недостовірність стану справ” [3]. Звідси, при утворенні висловлення з епістемічною оцінкою важливу роль відіграє суб’єктивний умовивід мовця, а не тільки об’єктивність з точки зору наявних фактів.
Розглядаючи епістемічну модальність як категорію, за допомогою якої мовець передає своє відношення до вірогідності повідомлюваного, слід однак зауважити, що її трактують не як сукупність суб’єктивних зв’язків, а як характер модального відношення суб’єкта ситуації до її денотативного змісту, ступінь впевненості суб’єкта у реальності події чи дійсності ситуації [4].
Епістемічна модальність – термін, що походить від грецького слова “episteme”, котре означало в античній філософії вищий тип безсумнівного, достовірного знання – виражена у судженні інформація про ступінь його обгрунтованості. Епістемічна модальність передає, перш за все, значення достовірності/недостовірності, гіпотетичної модальності (припущення, передбачення) та модальності логічної необхідності, сформульованої як висновок на основі міркувань мовця про очевидні для нього факти, попередніх знань, звичайного стану речей, свідчень очевидців тощо. Основними інструментальними засобами дослідження епістемічної модальності й епістемічної семантики, таким чином, є категорії достовірності / упевненості.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Питання епістемічної модальності (на матеріалі англійської мови)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок