Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Аспектуальність, кількісність та кратність у сучасній лінгвістиці

Аспектуальність, кількісність та кратність у сучасній лінгвістиці

Назва:
Аспектуальність, кількісність та кратність у сучасній лінгвістиці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,09 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Аспектуальність, кількісність та кратність у сучасній лінгвістиці


Аспектуальність це – семантична категоріальна ознака – «характер протікання і розподілу дії у часі» і, разом з тим, як частина функціонального семантичного поля (далі – ФСП), об’єднана цією ознакою [1: 40].
Аспектуальні значення зосереджені передусім у сфері дієслівного предикату, тобто у сфері дії. Однак аспектуальність виходить за межі дії предикату. Тому мова може йти про аспектуальну характеристику не тільки предикату, але й «предикатного центру», який включає предмет і детермінуючі його елементи. У таких випадках вираження аспектуальних відносин не обмежується тільки дієслівними предикатами, а стосується й інших елементів вислову.
Поняття аспектуальності тісно пов’язано з тим, що Г. Гійом назвав внутрішнім часом дії (відношення дії до моменту мовлення) [2: 47-48].
Так, до аспектуальності відносять такі характеристики протікання та розподілу дії в часі як лімітативність, кратність, продовжуваність, виділення тієї чи іншої фази дії (фазовість), перфектність та інші. Всі ці характеристики так чи інакше розкривають структуру «внутрішнього часу» дії.
Аспектуальність відноситься до більш широкої функціональної сфери, пов’язаної з ідеєю часу. Ця сфера містить аспектуальність («внутрішній час» дії), часову локалізованість (особливий тип відношення внутрішнього та зовнішнього часів), темпоральність (зовнішній час) і таксис (відношення дій у часі).
Можливий, проте, й інший підхід, який полягає у поділі сфери аспектуальності на ряд полей та їх поєднанні у так звані ФСП. За такого підходу до уваги беруться особливості семантики та структурної організації окремих підсистем у межах широкої сфери аспектуальних відносин.
Аспектуальні значення також взаємодіють із рядом інших ФСП та їх груп. До них належать, зокрема, модальність, якісність, компаративність, визначеність, невизначеність, локативність, кількісність та інші.
Особливу увагу звертаємо на категорію кількісності та її конституентну категорію кратності. Так, Бодуен де Куртене висловив ідею про різноманітність кількісності. Категорія кількісності, на думку автора, співвідносна з категорією компаративності і, зокрема, інтенсивності. Це випливає із загальнонаукового визначення кількості як відображення порівняння, і з розуміння інтенсивності як вираження кількості (ступені) ознаки [3: 313].
Під семантичною категорією кількісності розуміється «сукупність властивостей, вказуючих на величину предмету, на його розмір, об’єктивну визначеність предмету, завдяки якій його можна поділити на однорідні частини» [4: 162].
Існують різні підходи до семантичної класифікації кількісності. Зокрема, Бодуен де Куртене виділяє кількісність просторову, числову, темпоральну, протяжності процесу, інтенсивності і ступеня [3: 312–316]. Відображення багатьох ідей Бодуена де Куртене простежуються у подальших семантичних класифікаціях кількісності.
Категорія кількісності відображає характеристику з точки зору однорідних частин, які складають певний предмет. У такому розумінні категорія кількісності співвідноситься з іншими мовними категоріями. Це, передусім, категорія кратності, яка характеризує дієслівні лексеми «за кількістю крат». Якщо кількісність є «субстантивний аспект» категорії кількості, то кратність – її дієслівний аспект.
Аналізуючи мову методом поля виділяють, як правило, і поле множинності [5], яке входить до макрополя числа, але при цьому у полі множинності дії не розглядають множинність дії, яка характеризує один і той же суб’єкт (тобто внутрішню, яка є її семантичною ознакою).
Слід зазначити, що кратність є одним із різновидів кількісної характеристики дії. Однак кількісність є однаковою мірою виявлення як одиничності, так і множинності. Кратність пов’язана із кількісністю та множинністю, і проявляється у кількості актів самої дії і у кількості суб’єктів та об’єктів (дистрибутивні дієслова). Будь-яка множинність є дискретною за своєю природою, тому кратність дії розуміється як прояв дискретності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Аспектуальність, кількісність та кратність у сучасній лінгвістиці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок