Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Методи типологічного аналізу

Методи типологічного аналізу

Назва:
Методи типологічного аналізу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,12 KB
Завантажень:
414
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Методи типологічного аналізу


ПЛАН
Зіставлення як основний метод типологічних досліджень
Теорія детермінанти Г.П. Мельникова
Метод типологічних індексів Дж. Грінберга
Метод дистрибутивного аналізу
Метод безпосередніх складників
Трансформаційний метод


Щоб здійснити наукове пізнання навколишньої дійсності, її властивості і законів, потрібно дослідити цю дійсність, тобто визначити її основні властивості і встановити ті закономірні зв’язки, які в ній закладені.
Такими засобами пізнання природи і суспільства слугує система певних прийомів, вироблених багатовіковою людською практикою, яка отримала назву метод. Тобто метод є певним підходом до дійсності, конкретним шляхом її пізнання.
Метод пізнання того чи іншого явища є сумою наукових положень і чисто практичних прийомів, завдяки використанню яких ми отримуємо можливість краще, повніше і різноманітніше вивчати дане явище.
Мовознавство, як і будь-яка інша наука, створює свої власні методи дослідження і опису явищ і фактів мови, тому що об’єктом його дослідження є мова.
Але, як відомо, мова є складним багатоплановим суспільним явищем. Вона володіє багатоступеневою структурою, у якій кожний ступінь – фонологічний, морфологічний, синтаксичний, лексичний – складається із своїх особливих одиниць, дослідження яких вимагає розробки своєї, особливої системи прийомів.
Різні стани мови у процесі її розвитку створили сприятливий грунт для виникнення специфічно лінгвістичного, наукового дуже точного і переконливого за своїми результатами порівняльно – історичного методу, який зіграв дуже важливу роль у розвитку лінгвістики. Основу цього методу складає вчення про лінгвістичну спорідненість ряду мов, яка отримує своє матеріальне вираження у спільності звукової форми, а також положення про закономірні зміни у фонологічній системі, граматичній будові і словниковому складі споріднених мов, які досліджуються.
На відміну від порівняльно - історичного методу, який, як уже згадувалося, засновувався на дослідженні генетично спільних явищ у переважно споріднених мовах, у типології широко використовується метод зіставлення, суть якого полягає у відшукуванні й визначенні явищ і фактів ряду мов, які мають тотожні функції незалежно від того, чи є зіставлювані мови генетично спорідненими чи ні.
Можна дослідити, напр., систему мовних засобів, які використовуються у ряді мов, напр., англійській, німецькій, українській, російській, арабській, які використовуються для утворення іменників зі значенням діяча. Основне завдання такого, як і будь – якого іншого типологічного дослідження, складає відшукування найбільш тотожних, т. зв. ізоморфних ознак, які утворюють основну характеристику цього явища. Ці ознаки при подальшому дослідженні можуть бути покладені в основу типологічних характеристик мови чи груп мов і використані для типологічної класифікації мов, що є однією із актуальних проблем сучасного мовознавства.
Метод зіставлення дає можливість визначити не лише факти і явища, які мають аналогічні функції у зіставлюваних мовах, але й те місце, яке вони займають у своїй мікросистемі. Так, повертаючись до системи засобів, які означають діяча, ми можемо сказати, що, напр., у нім. мові немає якогось одного суфікса, який би складав ядро цієї мікросистеми засобів, а що там є ціла низка таких суфіксів. В англійській же мові суфікс –er без сумніву буде ядром мікросистеми засобів, які служать для утворення іменників зі значенням діяча, причому він має широкі можливості утворення іменників від основи будь-якого дієслова. Із наведених прикладів, які демонструють конкретні факти різних мов видно, що мікросистеми засобів, які служать для утворення іменників зі значенням діяча в цих мовах, не тільки різні за складом компонентів, які до них входять, але й те, що ці компоненти – афікси діяча – посідають у них зовсім різні позиції.
Зіставно – типологічний метод за своїми прийомами мало чим відрізняється від зіставного, але він має дещо ширші цілі. Як відмічає В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Методи типологічного аналізу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок