Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Типологія фонологічних систем

Типологія фонологічних систем

Назва:
Типологія фонологічних систем
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,12 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему:
Типологія фонологічних систем


ПЛАН
Поняття фонологічного рівня.
Критерії типологічної характеристики фонологічних систем.
Типологічні характеристики підсистем голосних зіставлюваних мов:
а) систематизація німецьких і українських голосних на основі головних диференційних ознак та їх зіставний аналіз;
б) головні відмінності артикуляційної бази німецького та українського вокалізму. Основні труднощі при засвоєнні українцями голосних німецької мови.
Типологічні характеристики підсистем приголосних зіставлюваних мов:
а) класифікація приголосних зіставлюваних мов за способом (місцем) творення та активним мовним органом;
б) характеристика спільних диференційних ознак та акустико-фізіологічних властивостей підсистем приголосних у зіставлюваних мовах;
в) лабіалізація приголосних у зіставлюваних мовах. Основні відмінності артикуляційної бази німецького та українського консонантизму. Основні труднощі при засвоєнні українцями приголосних німецької мови.
Типологічні характеристики словесного наголосу в укр. та нім. мовах.
Типологічні характеристики інтонації:
а) типологічні показники фразового і синтагматичного наголосів та наголосу акцентної групи, пауз і темпу мовлення;
б) типологічні показники основних типів інтонаційної мелодики у німецькій мові;
в) деякі особливості інтонації німецької мови у порівнянні з українською.
Методи і способи навчання та вироблення навичок правильної вимови німецьких фонем у школі і вищих навчальних закладах.
1(7). Поняття фонологічного рівня
Перш ніж перейти до характеристики фонологічного рівня мови, необхідно згадати, що ми розуміємо під поняттями «фонетика» та «фонологія». ФОНЕТИКА — це розділ мовознавства, який вивчає утворення звуків мови та їх властивості. ФОНОЛОГІЯ ж, у свою чергу, є аспектом фонетики, який досліджує функціональну значимість звуків мовлення з точки зору їх смислорозрізнювальної ролі та значення у плані комунікації. Серед рівнів, які утворюють складну ієрархічну структуру мови фонологічний рівень вважається найпершим, бо він є найнижчим у цій структурі. Основною одиницею цього рівня є фонема, яка служить для розрізнення плану вираження значимих одиниць мови.
ФОНЕМОЮ є, таким чином, мінімальна одиниця звукової системи мови, яка служить для розрізнення значень слова чи морфеми.
З іншого боку вона визначається як набір смислорозділювальних диференційних ознак.
ДИФЕРЕНЦІЙНА ОЗНАКА – ознака мовного елементу, яка відрізняє його від інших однотипних елементів і лежить в основі протиставлення.
За своєю суттю ф-а є абстракт. мовн. одиницею, яка об’єднує у собі всі ті спільні ознаки, які властиві реальним звукам — фонам, у яких вона існує та реалізується. Так, напр. однією із таких заг-них ознак може бути взривний хар-р фонів, їх назальність, змичність і т.д.
У той же час фонема, як осн-на одиниця фонологічного рівня мови виконує дві дуже важливі для цілей спілкування функції, а саме конститутивну та дистинктивну. Перша із них полягає у тому, що фонема є необхідним будівельн. матеріалом для одиниць морфолог. та вищих рівнів. Друга функція, яку ще називають розрізнювальною, дає змогу відрізнити одні морфеми від інших, одні слова від інших, що для функції спілкування відіграє вирішальну роль.
Отже, фонему можна визначити як, за словами Солнцева, „клас фізично подібних і функціонально тотожних звуків“. Із цієї дефініції фонеми випливає, що одна і та ж фонема у різних умовах може звучати по-різному. Так, напр., у нім. мові розрізняють чотири аллофони фонеми [r]: передньоязичне (Zungenspitzen ), язичкове (Zдpfchen ), тертьове (Reibe ) i вокалізоване (vokalisiertes ), чи, напр, довге [о] у слові Boot, чи довге носове [о] у слові Fond. Такі звуки, які є різновидами одного і того ж класу фізично подібних звуків, носять назву алофонів чи варіантів даної фонеми.
Фонеми у морфемах і складах комбінуються у склади, які можна розглядати як природну одиницю сегментації мовленнєвого потоку.
Поряд з фонемами та їх варіантами, які ще по-іншому називаються сегментними одиницями за їхньою властивістю вживатися на окремих відрізках мовленнєвого ланцюжка, до фонологічного рівня зараховують надсегментні або суперсегментні одиниці, під якими, як правило, розуміють наголос та інтонацію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Типологія фонологічних систем

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок