Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Речення з предикатами дебітивності

Речення з предикатами дебітивності

Назва:
Речення з предикатами дебітивності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,17 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Речення з предикатами дебітивності


Мова творів Марка Черемшини – важливий засіб художнього відтворення реальної дійсності. Прагнення митця слова найточніше відтворити мову своїх героїв, передати її у живому звучанні, зберегти її природну красу знайшло втілення у лексичних, фонетичних, морфологічних і синтаксичних діалектизмах, які надають творам письменни-ка неповторної самобутності. Завдяки різноманітним лексико-синтаксичним засобам Марко Черемшина досяг високого ступеня типізації образів, надав своїм творам глибокого ліризму.
У структурі художніх текстів Марка Черемшини речення з предикатами дебітивності передають різноманітні відтінки суб’єктивно-об’єктивної модальності. Дебітивність – одне з важливих значень, що знаходить у мові низку засобів вираження. Категорія дебітивності тісно пов’язана з кате-горією модальності, яка визначається як одна з основних семантико-граматичних ознак речення.
Система значень категорії дебітивності у сучасній українській мові багата і включає такі модальні значення:
а) доцільність, г) необхідність,
б) вимушеність, д) зобов’язаність,
в) змушуваність, е) невідворотність.
Своєрідність мови письменника виявилась, зокрема, у вживанні різноманітних типів речень з предикатами дебітивності, у неординарності їх використання при відтворенні усномовної стихії з активним залученням діалектичних форм та конструкцій. У мові творів Марка Черемшини категорія дебітивності виражається набором синтаксичних конструкцій. На основі дослідження ми виділяємо 10 типів речень з предикатами дебітивності, зокрема, це двоскладні і односкладні речення таких моделей:
N1 – Vf mod Inf; N1 – Vf mod; N1 – AdjmodInf; N1 – Part1 modInf; N1 – Vf debitiv;
AdvmodInf; PraedmodInf; Praedmod; Vf mod Inf та Inf.
Розглянемо найбільш поширені моделі.
1. Конструкції моделі N1 – Vf mod Inf.
Це конструкції з предикатом, які утворюються шляхом поєднання інфінітивної форми дієслова, що виражає основне значення присудка, з модальними дієсловами повинності, необхідності (мати, мусити). Наприклад: Бо мужики на то роджені, що де що в світі є найгірше, то вони мають то спожити, а що де в світі є найтяжче, то вони мають то виконати (239)1; ... мужик завше дурний і тому мусить радитися мудрішого ... (169);
У наведених прикладах модальне значення повинності виражено експліцитно (експлікація повинності покладається на модальні дієслова мати, мусити). Експлікація повинності може ускладнюватися семантичним актуалізатором (інтенсифікатором) неодмінно, обов’язково, непремінно, який посилює необхідність, обов’язковість виконання дії. Напр.: Що воно таке шлюб, що подружжя, то вже сам батенько непремінно знає (= непремінно мусить знати – О. Т.), а її [ Льолі] не доконче (251).
Поширеною повиннісною конструкцією в мові текстів Марка Черемшини є речення з предикатом, що складається з модального слова мати та інфінітива. На функціонування цих конструкцій звернув увагу С. Смеречинський: “Ці конструкції в українській мові дуже поширені з певним відтінком повинности (нім. sollen), що наближається до рос. “мне нужно”, “бть должнм” з дієприкметником (але не “бть обязаннм, принужденнм, внужденнм) [4: 136].
Дієслова мати, мусити в українській мові можуть передавати декілька відтінків значень дебітивності – від звичайного значення повинності, необхідності до значення вимушеності.
Дієслово мати, що вживається на означення того, що хтось повинен робити (зробити) що-небудь або є змушеним через обставини робити (зробити) що-небудь, у мові творів Черемшини передає шість різновидів дебітивної модальності:
а) зобов’язаності (обов’язковість виконання завдань, обіцянок, поставлених перед собою; вимоги, пов’язаної з накладанням певних обов’язків – громадянських, службових, сімейних тощо): ... і він [війт Юзик] має з шандирями порядку сокотити (223); б) вимушеності (потреби діяти всупереч бажанню, залежно від обставин): – Десєтку нам спустив, а двадцять левів маємо дати, міркуйте, кумочку, двадцять левів за ріг коров’єчий (78);
в) необхідності (необхідної зумовленої потреби), напр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Речення з предикатами дебітивності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок