Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Кількісний аспект дієслівної множинності

Кількісний аспект дієслівної множинності

Назва:
Кількісний аспект дієслівної множинності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,26 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Кількісний аспект дієслівної множинності


Загальні відомості щодо предикатної множинності спостерігаємо ще у О. Єсперсона [18: 243-244]. Є три фундаментальних дослідження, присвячених дієслівній множинності: це монографія В. Дреслера [16], колективна монографія [10] за редакцією В. Храковського та наукове дослідження Д. Кьюзік [15]. Дієслівна множинність детально розглянута у монографії П. Ласерсона [19]. Дистрибутивний вид дієслівної множинності, проаналізований передусім як засіб вираження множинності учасників ситуації, висвітлений у праці Р. Шварцчалда [21]. Аналіз семантики значень, які стосуються сфери дієслівної множинності, подано у праці Ф. ван Айнда [22]; семантична класифікація значень дієслівної множинності запропонована І. Долініною [1]; зіставлення категорії предикатної множинності з категорією іменникового числа спостерігаємо у дослідженні Г. Корбет [14: 243-264]. Дієслівну множинність розглядали на матеріалі різних мов, зокрема на матеріалі англійської мови [24], французької та корейської мов [20], на матеріалі чеченської мови [23]. У праці Дж. Байбі [12] зроблено деякі узагальнення щодо шляхів діахронічного розвитку показників кількісних предикатних значень. На матеріалі російської мови Є. Падучева пропонує класифікацію значень, які відносяться до семантичної зони предикатної множинності [5].
Із проблематикою предикатної квантифікації пов’язані дослідження, які стосуються логічного аналізу квантифікації природньо–мовленнєвих виразів [13].
Кількісні аспектуальні значення, які входять до семантики російських видів, аналізуються у монографіях М. Шелякіна та Є. Петрухіної [11; 6], засоби вираження повторюваності подій у російській мові досліджуються також у працях Ю. Князєва, С. Крилова, Л. Рощіної, В. Храковського [2; 4; 8; 9].
Так, В. Дреслер [16] пропонує послідовне типологічне дослідження, у якому на об’ємному мовному матеріалі розрізняє численні відтінки значення, які належать до семантичної зони кількісної аспектуальності. Слідом за Ю. Масловим він протиставляє “вид” і “спосіб дії”; кількісні аспектуальні значення розглядаються ним як окремий випадок “способу дії” [16: 47-51]. Детально аналізуючи нюанси окремих значень дієслівної множинності, В. Дреслер виділяє чотири основні групи кількісних предикатних значень: ітеративні, дистрибутивні, континуативні та інтенсивні нюанси.
У дослідженні Д. Кьюзіка цікавим видається запропоноване протиставлення двох семантичних видів “подійної” множинності (event plurality) [15: 60-61]. Першим семантичним видом є подійна (event-external) множинність або “множинність подій” (plurality of events), яка передбачає повторення подібних, але окремих подій. Об’єктом “підрахунку” у даному виді множинності є ситуації, кожна з яких має початкову і кінцеву точку. Другий вид – це внутрішньоподійна (event-internal) множинність, чи “множинність всередині подій” (plurality in events). У даному випадку йдеться про єдину подію, яка за своєю внутрішньою структурою є багатократним повторенням подібних між собою фаз. Об’єкти, які утворюють множинність, знаходяться у межах ситуації. На думку Д. Кьюзік, слід розуміти множинність як “складне поняття, яке включає: а) багато злічуваних, окремих, одиничних об’єктів; б) багато частин (внутрішню структуру єдиного об’єкту)” [15: 19-20]. Третім видом “подійної” множинності Д. Кьюзік вважає поєднання подійного та внутрішньоподійного видів, коли описується повторення окремих подій, внутрішня структура яких складається із повторюваних фаз. Крім фази події (phase) і події (event), можна говорити і про третій більш високий член цієї ієрархії – “випадок” (occasion).
Стосовно усіх множинних ситуацій (тобто тих, у яких ознака кратності не має значення “одиничності”, а яке-небудь інше), Є. Падучева розмежовує дієслова багатократних і дистрибутивних ситуацій (це протиставлення співвідносне з протиставленням дистрибутивного / ітеративного виду предикатної множинності у В. Храковського): “Якщо у звичайній багатократній ситуації повторюються події з одним і тим же учасником (у різні моменти часу), то за умови дистрибутивності в різних повтореннях беруть участь різні суб’єкти” [5: 27].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Кількісний аспект дієслівної множинності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок