Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Роль каузації в семантичній структурі речень з предикатами повинності

Роль каузації в семантичній структурі речень з предикатами повинності

Назва:
Роль каузації в семантичній структурі речень з предикатами повинності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,92 KB
Завантажень:
174
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Роль каузації в семантичній структурі речень з предикатами повинності


Незважаючи на велику кількість праць, присвячених модальності, постійна зацікавленість лінгвістів цією категорією пояснюється тим, що в процесі з’ясування одних питань виникає потреба дослідити ще деякі інші, абсолютно не вивчені або мало досліджені раніше. Зокрема, це стосується питань, пов'язаних з систематизацією модальних значень, дослідженням їх репрезен-тацій з точки зору прагматики мовних одиниць.
Повинність - це одне з життєво важливих значень, для позначення якого існують різноманітні мовні засоби. Однак, систему засобів вираження повиннісної модальності ще точно не встановлено. Очевидно, це зумовлено тим, що на сьогодні не існує задовільного визначення категорії повинності, що часто призводить до сплутування, а іноді й ототожнення повинності із значеннями необхідності та спонукальності.
Оскільки змістом речення з повиннісним предикатом є повідомлення про те, що може кимось вимагатися чи вважатися обов'язковим, то в ролі підмета, як правило, виступає особа-іменник. Той, хто вимагає або вважає щось обов'язковим, завжди відомий або мислиться (хоч часто й узагальнено). Такі речення повідом-ляють про дію, діяльність, відношення, ставлення до чого-, кого-небудь, про ситуацію володіння чим-небудь тощо.
Н.Д.Арупонова вважає, що повинність - це модальне значення, що становить необхідний взірець, до якого варто прагнути. Це знанення виражається через дію, зумовлену законами, звичаями, традиціями, правилами етикету, звичайною послідовністю подій, тобто необхідними нормами в широкому розумінні цього слова. Модальні предикати повинності, зазначає дослідниця, в основному пов'язані саме з порушенням норми, а не з дотриманням її. „Людина сприймає світ вибірково і перш за все помічає аномальні явища... Було б неекономно доводити до відома інших все те, що відповідає нормі" [1, с. 300].
Категорія повинності прямо пов'язана з категорією дебітива (повинні сного способу), що виділяється окремо в деяких мовах, зокрема в балтійських, і виражає обов'язковість [2, с. 125]. Дебітив - це вплив на свідомість співрозмовника, необхідність усвідомленім ним дії і тільки після того - її виконання. Аналізуючи аномальні фат м. людина шукає і аналізує причини і наслідки, що спричинили ці явища Під впливом аномальних фактів сформувалось поняття причини (каузації), а отже, і причинових (каузальних) відношень у мові.
Каузативність - це внутрішній зв'язок між тим, що є, і тим, що нею породжується. Каузацію найчастіше трактують як усвідомлену необхідність дії через певну її причинову зумовленість
Дослідники повиннісної модальності вказують на те, що н простих реченнях із значенням повинності, в контексті, пресупозиції чи в самому реченні є експліцитно або імпліцитно виражена примусова причина (детермінуючий фактор). Н.Ю. Шведова пов'язує повиннісний спосіб з „обов'язковою присутністю н контексті чи в пресупозиції змушувального або оцінювальної о ситуацію суб'єкта, або змушувальної ситуації" [3, с. 115]. Т.Б.Букія зазначає, що загальне поняття ситуації повинності передбача<, "наявність примусової сили, що каузує дію" [4, с.8].
Питання про лінгвістичний статус каузальності посідає особливе місце в сучасному мовознавстві. Більшість дослідників вважають причинність самостійною граматичною категорією, інші зараховують її до синтаксичної категорії. О.В.Бондарко зазначає, що причинність - це понятійна категорія, тому що вона отримує формальну інтерпретацію засобами мовних семантичних функцій, які виступають як граматичні і лексичні значення [5, с.79-93]. Ми схильні вважати каузацію функціонально-семантичною категорією, оскільки, виконуючи одну семантичну функцію, вона може виражатись різними мовними засобами. Каузальний зв'язок - асиметричний, тобто однобічно спрямований, він є процесом перетворення потенційно можливого в реальну дійсність. Будь-яка причина зумовлює наслідок. Отже, суть каузальності полягає в породженні причиною певного наслідку. Причина і наслідок постійно визначають один одного і тісно пов'язані між собою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Роль каузації в семантичній структурі речень з предикатами повинності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок