Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Еволюція евфемістичних субститутів: наслідок дії закону послідовності

Еволюція евфемістичних субститутів: наслідок дії закону послідовності

Назва:
Еволюція евфемістичних субститутів: наслідок дії закону послідовності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,02 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Еволюція евфемістичних субститутів: наслідок дії закону послідовності


У кожній мові є слова, які інстинктивно замовчуються, тому що вважаються непристойними, грубими, надто різкими, нетактовними чи недоречними. І тому об’єкти чи явища, які вони характеризують, часто описуються не прямо, а за допомогою субститутів, які називаються евфемізмами.
Евфемія віддавна привертала увагу вчених як особливий стилістичний троп, що використовується для словесного пом’якшення, або фігура, що полягає у використанні слова не в прямому, а в переносному значенні. Евфемізми почали вивчати з минулого століття. Наприкінці ХІХст. німецький лінгвіст Г.Пауль виділив евфемізми в своїй широко відомій нині схемі семантичних змін.
В мовознавчій літературі переважає соціолінгвістичний підхід до явищ табу та евфемії, але евфемістичний словник рідко розглядається в динаміці, в історичному розвитку, в зв’язку із змінами суспільства. Лише в деяких працях робляться спроби прослідкувати, як фіксуються в евфемістичній лексиці особливості епохи. Але евфемізм, як і будь-яке інше мовне явище, змінюється з часом, має тривалу історію, дослідження особливостей якої дозволяє глибше пізнати його сутність та особливості.
Зникнення й приплив евфемізмів в англійській мові відбуваються за двома основними правилами: законом Грехема та законом послідовності [Rawson 1995]. В теорії монетаризму, де діє закон Грехема, його можна підсумувати таким чином: гроші (цінності, валюта) нижчої вартості витісняють з обігу високоякісні, тому що люди будуть робити запаси останніх. У сфері мови саме негативні значення чи асоціації слів витісняють позитивні значення з обігу. Так, coition, copulation та intercourse колись були загальними термінами для coming together, coupling та communication, але після того, як слова почали служити евфемізмами, їх сексуальні значення домінують в мовленні, цілком затьмаривши інші семи.
Дія закону Грехема спостерігається в сучасній англійській мові. Звернімо увагу, що сталося віднедавна зі словом gay, в якому значення homosexual переважає над всіма іншими. Витіснивши з обігу застарілі евфемізми faggot, fairy, fancy man, homo, queer, three-letter man, вище згаданий евфемізм був дуже популярним в 60-70 рр. ХХст. та дуже швидко набув негативної конотації.
При застосуванні його до інших слів, закон Грехема допомагає пояснити, чому утворюються деякі евфемізми. Наприклад, неправильне і принизливе вживання терміна Jew як дієслова і прикметника ( to jew down, Jew boy) змусило багатьох людей, як єврейської, так й інших національностей, користуватися словом Hebrew, хоча його слід би було приберегти для стародавніх євреїв та їх мови. В 30-х рр. ХХст. в американських газетах широко популяризувалося вживання сполучень на зразок: Hebrew comedian, Hebrew holidays, навіть Hebrew rabbi. Впродовж ХХст. також вживалися евфемізми Zionist, Arab, cosmopolitan, Israelite, але їх узус був обмежений лише певним колом осіб.
Евфемізми характеризуються високою чутливістю до історичних змін у матеріальному та духовному житті суспільства. Евфемізовані одиниці є дуже нестійкими утвореннями і швидко старіють; пояснюється це не тільки властивістю емоційної лексики швидко стиратися, але й тим, що, як тільки слово стає вживаним, воно знову тісно пов’язується з позначуваним поняттям і втрачає свої евфемістичні властивості: “Any euphemism ceases to be euphemistic after a time and the true meaning begins to show through”[Howard 1986:100].
Закон Грехема керує другим евфемістичним принципом – законом послідовності. Після того, як евфемізм починає викликати асоціацію з “поганим” словом, яке він завуальовує, люди намагаються остерігатися його. Наприклад, здавалось би невинне occupy фактично було заборонене і не вживалося у колі ввічливих людей в ХVII-XVIIIст. через його використання як евфемізму у сфері сексу (про мужчину можна було сказати: he occupied his wife і he went to an occupying house) [Rawson 1995:6]. Коли мовці починають остерігатися певного терміну, виникає необхідність створити новий евфемізм для набуття позитивнішої конотації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Еволюція евфемістичних субститутів: наслідок дії закону послідовності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок