Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Опозиція однократності / багатократності у сучасній аспектології

Загрузка...

Опозиція однократності / багатократності у сучасній аспектології

Назва:
Опозиція однократності / багатократності у сучасній аспектології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,25 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Опозиція однократності / багатократності у сучасній аспектології


Аспектуальність як понятійна категорія є предметом постійного вивчення науковців (Н. Арутюнової, Б. Баліна, О. Бондарка, В. Гака, І. Долініної, О.Кубрякової, Ю. Маслова, Н. Слюсарєвої, С. Швачко, Б. Комрі, О. Єсперсона, А.Хорнбі, Дж. Лакофа, З. Вендлера), однак категоріальні параметри аспектуальності англійського дієслова ще й досі не є остаточно визначеними.
Аспектуальна семантична зона (чи семантика “внутрішнього часу” дієслівної дії) утворюється поєднанням різноманітних семантичних ознак з кількісною аспектуальністю (так званою дієслівною множинністю) і лінійною аспектуальністю (йдеться про час виконуваної дії). Кількісний аспект, який характеризує ситуацію з точки зору її повторюваності, утворюється семантичним протиставленням в межах цієї зони, а саме: ітератив, мультиплікатив, дистрибутив [4: 295]. Ці семантичні протиставлення кількісного аспекту утворюють відносно самостійні зони в межах акціонального функціонально-семантичного поля аспектуальності.
Насправді, іноді, важко розмежувати багатоактність і повторюваність дії з позицій семантики та семантичних ознак. Так, О. Бондарко вказує на те, що часто в межах в цілому локалізованої в часі ситуації може проявлятися невираженість розмежування між багатоактним конкретним процесом і повторюваністю окремих актів дій [2: 144]. Визначаючи мультиплікативність як ознаку висловлювань, О.Бондарко зазначає, що багатоактність конкретного неповторюваного процесу слід відрізняти від повторюваної дії, яка може позначатися тим самим дієсловом. Так, якщо розглянути речення “Час від часу десь гучно грюкали дверима”, то в ньому, на думку дослідника, “дієслово грюкали співвідноситься з семельфактивним (одноактним) дієсловом недоконаного виду при позначенні повторюваної ситуації, пор.: Раптом десь грюкнули дверима”.
Крім того, О. Бондарко наголошує, що “згідно існуючим аспектологічним дослідженням і граматичним описам окремих мов, є підстави вважати, що в кожній мові певним чином позначаються відмінності між одиничністю (конкретністю дії, її локалізованістю в часі) і повторюваністю (звичайністю, абстрактністю, часовою нелокалізованістю). Тому можна передбачити, що дана відмінність є однією з основних універсальних семантичних відмінностей у понятійному полі аспектуальності” [2: 144].
Метою нашого дослідження є аналіз функціонально-семантичної категорії кратності, її функціональних властивостей у системі кількісної аспектуальності.
Трактування поняття категорії кратності як складової кількісної аспектуальності вітчизняними дослідниками дещо відрізняється від її розуміння у зарубіжній лінгвістиці. Дана категорія, на думку зарубіжних дослідників (З.Вендлера, М. Олсен, К. Сміт) представлена точковими або миттєвими дієсловами, які належать до аспектуального класу семельфактивів.
Для вітчизняної лінгвістичної науки термін “кратність” – традиційний, але явища, які він позначає, окреслюються лінгвістами по-різному. Межі цього поняття все ще залишаються невизначеними. Вперше поняття кратності дії було розглянуто Г. Павським. Пізніше воно висвітлюється у працях Бодуена де Куртене, О. Шахматова, у наш час – у працях Ю. Маслова, О. Бондарко, В.Храковського та інших вітчизняних аспектологів.
Лінгвістичні граматичні дослідження розглядають кратну категорійну семантику як одне із значень комплексу компонентів категорії родів дієслівної дії, що виражають модифікацію (обов’язково формально виражену) значення дії, названого дієсловом, у напрямку кількісних уточнень [1: 266]. У цьому аспекті лінгвістичного аналізу кратну семантику представляють форми однократного, зменшеного, багатократного, тривало-дистрибутивно-взаємного та інших родів категорії способів дієслівної дії. Слідом за Ю. Масловим, роди дієслівної дії – це семантичні розряди дієслів, які виділяються на основі подібності в типах перебігу і розподілу в часі дієслівної дії [3: 71].
З іншого боку, кратність кваліфікується як один із семантичних розрядів дієслів, що визначає комплекс певних способів протікання дії залежно від особливостей функціонування та семантичного значення компонентів категорії граничності / неграничності [6: 194–195] (йдеться про семантику багатократного, постійно-узуального, ітеративного та подібних типів категорії родів дієслівної дії).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Опозиція однократності / багатократності у сучасній аспектології

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок