Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Модальні фрази як граматичний спосіб вираження модальності

Модальні фрази як граматичний спосіб вираження модальності

Назва:
Модальні фрази як граматичний спосіб вираження модальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,97 KB
Завантажень:
83
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Модальність - явище багатоаспектне, і тому в лінгвістичній літературі висловлюються різноманітні думки з приводу сутності даного феномена. Як відомо, вже став традиційним поділ модальності на два типи: об’єктивну і суб'єктивну. Перша розуміється як відношення висловлення до позамовної дійсності, оформлене граматично, друга - як вираження відношення того, що говорить (пише) до того, що він повідомляє. Дослідники відзначають, що об'єктивна модальність обов'язкова для будь-якого висловлення, суб'єктивна ж факультативна.

Це цілком справедливе твердження. Більш того, два типи модальності, що описуються, настільки, відрізняються, що нам рекомендується раціонально розвести ці два терміни. Для кола явищ, підведених під поняття "об'єктивна модальність", можна використовувати термін "модальність", а для того, що іменується суб'єктивною модальністю, ввести термін "емотивність". Тоді можна буде розглядати дві універсальних якості висловів: модальність і емотивність. Вони будуть протиставленні одна одній за ознакою облігаторність - факультативність. Прийнявши такий поділ, ми зможемо так визначити модальність: модальність - це облігаторна якість висловлення, що полягає в граматично вираженому відношенні цього висловлення до позамовної дійсності.

Наше зауваження про модальність і емотивності носить, звісно ж, термінологічний характер, але слід зауважити, що номінація того або іншого явища дійсності дуже важлива, оскільки вона залежить від чіткості усвідомлення тих ознак, що характерні для даного поняття.

Мета даної роботи розглянути вираження об’єктивної модальності.

Про те, що об'єктивна модальність має своє граматичне вираження, лінгвісти говорили давно. Автори дуже солідних досліджень міркують про морфологічно-синтаксичний характер вираження модальності. Вони, безумовно, праві, але ми думаємо, що, досліджуючи таке складне і багатогранне явище, як модальність, ми повинні окремо роздивитися синтаксичну і морфологічну сторону даного лінгвістичного феномена. Такий підхід узгодиться з запропонованим у психологічних дослідженнях описанням мовоутворення.

Базуючись на теорії мовоутворення, ми можемо охарактеризувати особливості граматичного вираження модальності.

Як відомо, будь-яка пропозиція (висловлення) має свій денотат. Ним є позамовна ситуація. Модальність "накладається" на денотативний зміст висловлення, роблячи його комунікативно орієнтованим, цінним для спілкування. Описані процеси проходять на рівні формування думки.

Переходячи до аналізу фактів мови, зазначимо, що наш опис ми почнемо з синтаксичного рівня. Він відповідає рівню пропозицій і висловів. У структурі пропозиції (висловлення) існує компонент, що відповідає за вираження модальності. Ми його будемо називати модальним компонентом пропозиції (висловлення). Його задача - втілення модальності на синтаксичному рівні.

Якість модального компонента пропозиції (висловлення) характеризується нами як засіб вираження модальності. Вивчення засобів вираження модальності є вивчення її синтаксичного аспекту. Нам відомо, що синтаксичні компоненти мають своє морфологічне "наповнення". Іншими словами, та або інша синтаксична позиція заповнюється тими або іншими частинами мови у визначених формах. Модальні компоненти пропозиції (висловлення) у цьому змісті не є винятками.

Отже, ми спускаємося нижче на один рівень мовоутворення: на рівень морфем і слів. Йому будуть відповідати форми вираження модальності. Формами вираження модальності ми називаємо частини мови в конкретних морфологічних формах, що використовуються для вираження модальності.

Дослідження форм вираження модальності являє собою дослідження морфологічного аспекту цього лінгвістичного явища. Як нам здається, при формуванні висловлення повинна бути та ланка, що з'єднує засіб (синтаксичну позицію) і форму (морфологічне вираження) вираження модальності. Цією ланкою є засоби вираження відношення висловлення і позамовної дійсності (модальності).

Отже, засоби містять в собі зв'язок засобів і форм вираження

модальності. Але в деяких засобах є ще й інша функція: вони допомагають тій

або іншій граматичній формі пристосуватися до вираження модальності. Перші

з описаних засобів ми будемо називати універсальними (до них відноситься інтонація), другі - неуніверсальними. Засоби і форми вираження модальності об'єднуються у своєрідний блок. Засоби вираження модальності як би з'єднують форми вираження модальності з засобами її вираження. У цьому і полягає їхня роль при формуванні висловлювань. Підкреслимо, що неуніверсальні засоби вираження модальності відносяться до граматики, а універсальні - до фонетики. Це показано на схемі у вигляді різних рівнів їхнього розташування.( додаток).

Граматичні засоби виконують двояку функцію. З одного боку, вони допомагають формам, позбавленим відмін або тим формам, що використані не у своєму прямому значенні, стати формами вираження модальності, з іншого боку, вони сприяють тим самим з'єднанню форм і засобів вираження модальності.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Модальні фрази як граматичний спосіб вираження модальності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок