Головна Головна -> Реферати українською -> Іноземні мови -> Типологія морфологічних систем

Типологія морфологічних систем

Назва:
Типологія морфологічних систем
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,56 KB
Завантажень:
399
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему:
Типологія морфологічних систем


ПЛАН
1.    Поняття морфологічного рівня мови.
2.    Критерії типологічного зіставлення морфологічних систем.
3.    Типологія частин мови.
4.    Типологія граматичних категорій іменника у зіставлюваних мовах:
а) категорія роду;
б) категорія числа;
в) категорія відмінка;
г) категорія означеності й неозначеності.
5.    Типологічні характеристики граматичної категорії якості прикметника у зіставлюваних мовах.
6.    Типологія граматичних категорій дієслова у зіставлюваних мовах:
а) категорія виду;
б) категорія часу;
в) категорія стану;
г) категорія способу.


1. Поняття морфологічного рівня мови
Наступним у багаторівневій структурі мові після фонологічного рівня за ступенем складності є морфологічний. Цей рівень розглядає структуру слова, форми словозміни, способи вираження граматичних значень, а також віднесення слів до певної частини мови. Основною одиницею морфологічного рівня є морфема – найменша структурна значима одиниця мови, що має двобічний характер. Як і будь – яка інша одиниця мови, крім фонеми, морфема є єдністю форми та змісту, тобто під морфемою, з цієї точки зору, розуміють стійку послідовність фонем, які складають її матеріальний бік; зміст же морфеми, або її семантика, звично складається із певного набору мінімальних смислових елементів, які називаються семами.
СЕМА – компонент мовного значення лексеми, найдрібніша частинка змісту.
СЕМАНТИКА – значення мовної одиниці; наука про це значення.
Морфеми бувають двох родів: це може бути непохідна (первинна) основа, яка містить значення слова, напр., стіл, біб, дуб, сум, або нім. Tisch, Wort, Kreis, lau і т.д. Це можуть бути афіксальні морфеми, які несуть службові функції, напр., стіл – столик, сум – сумом, або нім. Wort – Wцrtchen, Kreis – Kreises і т.д.
АФІКС – морфема з граматичним значенням, «зв’язана» морфема, яка не може вживатися у даній мові як самостійна одиниця на відміну від “вільних” морфем з лексичним значенням (порівн. стіл – стілець; столами); залежно від положення стосовно основи серед афіксів виділяють префікси, постфікси інфікси.
ПРЕФІКС – афікс, що стоїть перед коренем, має реляційне і дериваційне значення, напр., нім. stehen – gestehen (дериваційний префікс), stehen – gestanden (реляційний префікс)
ПОСТФІКС – афікс, що стоїть після кореня, напр., суфікс, флексія.
ФЛЕКСІЯ – постфікс з реляційним значенням, напр., закінчення –а в українських іменниках жіночого роду.
СУФІКС – постфікс з дериваційним значенням (напр., вчи – тель, Kennt - nis)
ІНФІКС – афікс, що вставляється в середину кореня, може мати дериваційне і реляційне значення, напр., у лат. tango – tetigi, fingere – figura, vincere – vici; нім. stehen – stand: n має реляційне значення у нім. stehen – Zustand: n має дериваційне значення.
Афіксальні морфеми, у свою чергу також бувають двох родів: 1) словозмінювальні (реляційні) морфеми, які виражають відношення між словами у словосполученні чи реченні, напр., відмінкові морфеми в укр. мові (книга – книги – книзі - книгою), морфема –в у дієсловах чоловічого роду минулого часу (читав, співав, ходив, спав, розмовляв), морфема минулого часу –te у претериті німецьких слабких дієслів (sagte, setzte, malte, fragte і т.д.) чи морфема вищого ступеня порівняння прикметників - er у німецькій мові: schцn – schцner; fleiЯig – fleiЯiger; faul – fauler.
2) cловотворчі (дериваційні) морфеми, які використовуються для утворення нового слова, напр., співати – співак, лежати – ліжко, працювати – праця, чи у німецькій мові: Hass – hдsslich, fertig – Fertigkeit, sprechen – Sprache, deutsch – Deutschland і т.д.) чи для видозміни значення слова: дуб – дубок – дубочок; нім.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Типологія морфологічних систем

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок