Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Свалявський район

Свалявський район

Назва:
Свалявський район
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,14 KB
Завантажень:
172
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Свалявський район
Свалявщина - край оздоровниць, численних мінеральних джерел, туристичних стежок, багатий на працьовитих та талановитих людей.
Подорожуючи по Закарпатській області, ви неодмінно відвідаєте Сваляву, розташовану на міжнародній туристській трасі біля підніжжя гори Стой (1677м).
Якщо піднятись на вершину, то з її висоти відкривається мальовнича панорама міста.
Ген там, у закруті річки Латориці, лівобережжям якої пролягла електрифікована залізниця Львів - Чоп, вишикувались багатоповерхові будинки. Здається, вони збігли з гір й зупинились біля води, аби глянути на себе у дзеркальну гладінь води. А трохи далі - заводські димарі, корпуси підприємств, центр міста, новобудови.
Праворуч, обабіч притоки Латориці - гомінкої річечки Пині біліють санаторні корпуси. Гарні кафе розташувалися вздовж шосе - сіра стрічка асфальту в'ється вгору на Веречанський та Оленівський перевали. Губляться, зникають у блакитному серпанку на схилах гір мальовничі верховинські села.
Так виглядає Свалява та її околиці - один з мальовничих, щедро обдарованих природою куточків Закарпаття.
Щоб ще глибше відчути впевнену ходу сьогоднішньої Сваляви, давайте звернемось до історії.

З МИНУЛОГО
Свалява - старовинне поселення. Вперше воно згадується у документах XII століття.
Однак археологічні розкопки свідчать, що територія міста і його околиць була заселена людиною ще в епоху неоліту і бронзи.
Назва Сваляви походить від старослов'янського кореня "соль" (Золява, Солява, Сольва).
Виникнення її відноситься до часу східнослов'янських поселень в долині річки Латориці, які підтримували через Верецький перевал зв'язки із спорідненими слов'янськими племенами, що жили на сході від Карпат.
Перша писемна згадка про Сваляву відноситься до XII століття.
Свалява належала багатьом магнатам та феодалам.
У другій половині XIII століття, як свідчить про це королівська грамота, вона знаходилась "по той бік" засіки (кордону), тобто входила до складу Галицько-Волинського князівства. Пізніше вона знову переходить в руки різних угорських феодалів.
Нескінченні чвари і війни середньовічних землевласників, жорстока експлуатація призводили до зубожіння і розорення селянства.
У 1703-1711 роках свалявці беруть активну участь у повстанні куруців -антифеодальному і національно-визвольному русі в Угорщині проти габсбурзького панування.
Після придушення повстання Свалява переходить у власність королівського двору.
В 1728 році Сваляву з її землями і багатими лісами прибрав до своїх рук граф Шенборн-Бухгейм.
У 90-х роках XVIII століття Свалява стає значним господарським центром. Починається будівництво доріг і мостів, використовуються мінеральні джерела, які граф здає в оренду. У Сваляві починає діяти молотарка, лісопильня, відкривається винокурня. А в 70-ті роки XIX ст. організовується склотарне виробництво.
У 1910 - 1911 роках акціонерне товариство "Сольва" побудувало в Сваляві лісохімічний завод. Його продукція вивозилась в Угорщину, Австрію, Німеччину.
Свалявці шукали порятунку від податків, боргів та голоду в еміграції за тридев'ять земель - у США, Канаді, Бразилії.
Та далеко розносилися з Верховини легенди про безстрашних опришків Олексу Довбуша, Миколу Шутая, які у багатих все відбирали, а біднякам віддавали.
Робочий люд піднімався на боротьбу проти можновладців.
Ось віхи цієї боротьби.
1911 рік - великий страйк робітників лісохімічного заводу фірми "Сольво".
1917 рік - масова демонстрація солідарності трудящих Сваляви.
У листопаді 1916 р. передові робітники Сваляви створили Народну Раду, яка повністю стояла на революційних позиціях й вимагала возз'єднання Закарпаття з Україною.
Після перемоги угорського пролетаріату в соціалістичній революції у Сваляві 23 березня 1919 року була проголошена Радянська влада.
Наприкінці 1919 року Сваляву окупують війська буржуазної Чехословаччини. У червні 1920 року страйкують робітники лісопильного заводу.
У роки Другої Світової війни тут діяло партизанське з'єднання В.П.Русина.
25 жовтня 1944 року Сваляву визволили війська 4-го Українського фронту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Свалявський район

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок