Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Хуст

Хуст

Назва:
Хуст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,17 KB
Завантажень:
315
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Зміст
 
 
Історія міста
Скільки років Хусту?
До питання про заснування нашого міста
(1989 р., газета "Вісник Хустщини")
Про те, що Хуст – місто стародавнє, без зайвої риторики стверджують всі. Та все-таки, скільки років нашому місту?
Колись не так давно при в'їзді в Хуст з боку Виноградова не довго красувалося величезне панно з зображенням герба міста та історичною довідкою про заснування міста в XI столітті. Не сперечаючись з таким історичним посланням, можна було б лише зауважити на дещо зайву громіздкість конструкції, яка, як і слід було чекати, напевно, звалилася від першого ж енергійного подиху вітру. Але річ не про це.
Напевно, як і всяке стародавнє місто та й не тільки стародавнє, Хуст має право па свій день народження, або як тепер повелося – День міста. Та перш за все – яку ж дату вважати відправною точкою в історії міста. Звичайно. газетна сторінка – не краще місце для аналізу історичних посилань. Тим більше, що не всі питання історії Закарпаття ІХ–XII століть вже розв'язані, Існують протиречиві судження, чекають висвітлення різні джерельні матеріали та археологічні дослідження. Однак щодо перших сторінок історії Хуста, бодай навіть при поверхневому погляді на ряд видань історично-краєзнавчого і популярного характеру, можна знайти і розбіжності, і неточності, але разом з тим і конкретні судження і висновки їх авторів.
З чого ж починався Хуст як місто? Звичайно із спорудження замку, закладка якого започаткувала створення осередку воєнної політичної влади господарського життя і навколо якого формувалося місто. При невизначеності топонімічності Хуста можна лише зауважити, що не всякий замок переріс у місто так, власне, як і не всяке стародавнє слов'янське городище і поселення IX–Х століть Верхнього Потисся переросло у сьогоднішнє село, селище чи місто.
Які ж відомості щодо Хуста містить, скажимо, “Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область”.
В україномовному виданні 1969 року сказано, що спорудження замку-фортеці закінчено в 1191 році, і будували його понад 100 років. В російськомовному виданні 1982 року вказується інша дата, що замок відомий з 1194 року оскільки, мовляв, на одному з каменів був знайдений такий надпис. Незрозумілим разом з цим постає і інше датування. І перше, і друге видання (так як і деякі попередні популярні видання) невірно вказують час монголо-татарського нашестя в Закарпаття та Угорщину орд хана Батия. Руйнування Хуста тут датується 1242 роком. Проте вторгнення ординців через Карпати відбулося трьома колонами в березні 1241 року.
І вже угорські війська 11 квітня 1241 року короля Бейли IV були розбиті біля містечка Мохи на ріці Шайо (південніше сучасного Мішкольця). А взимку 1241–1242 років монголотатари пересікли Дунай, зазнавши влітку 1241 року поразки від чехів в Моравії, і влітку 1242 року вже покинули Угорщину.
Але повертаючись в XI століття, треба сказати, що це був період, коли в результаті формування ранньофеодальної Угорської держави і наступальних воєн її королів відбувалося придбання нових земель і розширення кордонів попередньої осідлості. Поширення впливу угорських королів в Східній і Південно-східній Європі на землі слов'янського етносу, зокрема просування їх у Верхнє Потисся і зміцнення влади феодалів, супроводжувалося реконструкцією старих укріплень і зведенням нових замків.
Щодо Хустського замку, то найбільш вагомою є думка про початок зведення кам'яного замку в кінці XI століття. Це посилання доводив дослідник історії Закарпаття професор Ужгородського університету М.В.Троян. Зокрема, в Історико-краєзнавчому нарисі “Хустський замок” у 1980 році і в путівнику “Хуст” у 1982 році він вказував, що при наявності думки, що хустський замок був побудований під час угорського короля Іштвана І (1000–1038) архівні джерела стверджують слідуюче. Замок був побудований для приборкання переможених “руських” і для захисту східної частини угорської держави, що будівництво розпочалося в 1090 році і було закінчено в 1191 році, так як на замку був знайдений камінь із викарбуваною цифрою “1191”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Хуст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок