Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Гідрологічний нарис річок м. Харкова

Гідрологічний нарис річок м. Харкова

Назва:
Гідрологічний нарис річок м. Харкова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,37 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
ГІДРОЛОГІЧНИЙ НАРИС РІЧОК м. ХАРКОВА

Гідрографічна мережа території міста відноситься до басейну р. Сіверського Дінця, що є найбільш великою притокою Дону. Він бере початок на Середньоруській височині і, прямуючи на південь, потім на південний схід, перетинає ряд областей України і РФ. Загальна протяжність річки 1053 км, площа її басейну 98900 км2. Сіверський Дінець приймає багато приток.
Річка Уди, що впадає в р. Сіверський Дінець справа, на 815 км від її устя, є найбільшою річкою, що протікає в межах міста і його околиць. Довжина річки 164 км, площа водозбору 3894 км2.
Починається вона в с. Безсонівці Жовтневого району Білгородської області на висоті 190 м над рівнем моря. Відмітка устя - 85 м над рівнем моря. Поверхня басейну рівнинна, абсолютні висоти - 250-150 м. Переважні ерозійні форми рельєфу - долини, балки, яри. Лісів мало, переважають широколистяні породи з домішкою дуба.
Долина річки трапецієвидна, у середньому шириною 2,0-2,2 км, глибиною 85-100 м, із чітко вираженою асиметрією схилів; правий більш крутий і високий, розчленований ярами і балками, а лівий - положистий і низький, терасований. Виділяється від 3 до 8 терас. Річище звивисте і помірно звивисте. Дно піщане, місцями кам'янисте.
Густота яружно-балкової мережі коливається від 0,0 до 2.5 км на 1 км2. Утворенню ярів сприяють пухкі четвертинні породи - лес і лесовидні суглинки, а також бурхливі струмки в період весняного сніготанення і літніх злив. Річкова мережа р. Уди помірно розвинута.
Річище р. Уди місцями дуже звивисте. Ширина його коливається від 4 до 18 м, частіше 6-8 м, глибина від 0,1 до 0,8 м і тільки в окремих плесах - більше 1 м. У середньому і нижньому плині іноді річище розділяється на рукави, створюючи великі острови, що звичайно заросли очеретом.
Живлення р. Уди в основному снігове, меншу роль грає дощове і ґрунтове. У період весняного сніготанення, звичайно на початку березня, річище швидко наповняється, річка виходить із своїх берегів і розливається по заплавній терасі, перетворюючись у велику річку. Протягом п'ятьох - десятьох днів рівень піднімається звичайно на 1,5-2 м, а в окремі роки на три і більше метрів над меженним рівнем. Середня річна витрата води р. Уди біля с. Бабаї 8,5 м3/сек, модуль стоку 2,6 л/с із 1 км2.
Замерзає річка звичайно в грудні, рідше в листопаді. Товщина льоду 0,3-0,4 м, а в суворі зими до 0,5-0,6 м. Вода р. Уди донедавна була чиста, прозора, зараз вона забруднена відходами промислових підприємств. Її воду використовують для штучного зрошення. У багатьох місцях можна бачити установки для дощування в дії.
Річка Уди має багато приток, серед яких найбільш великою є Лопань (довжина 96 км, площа басейну 2000 км2) із найбільшою притокою Харків (77,6 км, 1120,4 км2). Річки Лопань і Харків схожі між собою, тому наведемо характеристику однієї з них.
Річка Лопань належить до басейну р. Сіверського Дінця і є його лівою притокою другого порядку.
Басейн р. Лопані розташований у межах лісостепової зони на південному відрогові Середньоруської височини і знаходиться на території Білгородської і Харківської областей. За витоки річки прийнята точка земної поверхні з відміткою 183,6 м абс., розташована на північній околиці села Весела Лопань Білгородського району Білгородської області. Річка Лопань впадає в р. Уди, будучи її лівою притокою. Довжина річки складає 96 км. Площа водозбору річки 2000 км2, середня висота водозбору 170,7 м абс., середній ухил водозбору 0,621 м/км. Лісистість басейну складає 15,6%, озерність 0,8%, заболоченість 0,7%, розораність 42,4%.
Гідрографічна мережа басейну річки розвинута слабко. Річка Лопань має 1 притоку довжиною більше 10 км і 20 приток із довжиною 10 км і менше. 
Долина, заплава і річище. Тип долини - ерозійно-акумулятивний, кількість терас - 7. Морфометричні характеристики річкової долини наступні: абсолютна відмітка 120 м; ширина 50-250 км; глибина ерозійного врізання 110 м; крутизна схилів 5-20°.
Тип заплави річки - ерозійно-акумулятивний. Заплава розташована асиметрично щодо річища, але зустрічаються ділянки і з симетричним її розташуванням.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Гідрологічний нарис річок м. Харкова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок