Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Старе Село

Старе Село

Назва:
Старе Село
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,04 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Старе Село
Це село розташоване поруч зі Львовом, входить до Пустомитівського р-ну. Через нього протікає річечка Давидівка, що бере свій початок десь в Синівських лісах коло Львова. Якщо їхати зі Львова на Бібку, то за 15 км. від обласного центру, в селі Водники буде поворот вправо. Якщо повернете, то через кілометр опинитесь в Старому Селі.
Добратися в Старе Село можна й залізницею Льві – Івано-Франківськ.
Ця місцевість входила в ХІ ст. до володінь давньоруського князя Давида. Цей Давид, ще той був хлопчисько. Кому цікаво про нього почитати зайдіть на сторінку Тернопільщина/Теребовля. При ньому в цьому місці було поселення Черепнисько (Черепів, Черепин). Це було для свого часу досить велике селище. Частину цього селища – Черепинку, від короля Владислава Ягайла в 1401 році, отримує у своє володіння Завіша Чорний із Гарбова. Син Завіша, Ян в 1448 році переселяє сюди з інших своїх володінь багато люду й нарікає це місце - містечко Гарбов. Але ця назва чомусь не прижилась. А в 1454 році з`являється перша письмова згадка про Старе Село. Тоді Ян Завіша призначив дотацію для місцевого римо-католицького костьолу. В грамоті говорилось, що основним джерелом прибутків місцевого ксьондза має служити корчма.
Кінець XV ст. характеризується частими татаро-турецькими набігами на Поділля та Галичину. Не оминули вони й Старе Село, в 1498 році воно було повністю зруйноване.
З початку XVI століття Старим Селом володіють Тарнавські, потім Острозькі. Крім костьолу в селищі будується православна церква Усічення голови св.Іоана. В 1584-1589 будується замок.
Внучка Костянтина (Василя) Острозького вийшла заміж за князя Олександра Заславського. А їх син Владислав Домінік князь Острозький і Заславський в 1642 посилює в Старому Селі замок.
Невідомо наскільки могутню фортецю від розбудував, але точно відомо, що 1648 році козаки Хмельницького повністю її зруйнували. Мабуть пан Заславський був завзятим будівельником, бо вже в 1649 році зводиться нова фортеця й Хмельницький в 1654 році, під час походу на Львів, вже не наважився на її штурм. Ще в продовж чотирьох років, до 1658 року, проводяться роботи по укріпленню замка. Довжина стін складала більше 500 метрів, були влаштовані трьохярусні бійниці, глуха аркада опоясувала всі башти й стіни з боку фасадів. Замок був оточений глибоким ровом й валами .оснащений ланцюговим підйомним мостом. На найбільшій вежі був викладений герб Владислава Домініка Острозького-Заславського. Не дивно, що таку могутню фортецю не змогли взяти турки в 1672 році.В кінці XVII століття Старе Село переходить до Любомирських. А потім до Сенівських. Під час війни зі шведами Коронний гетьман Адам Микола Сенявський переносять в Старе Село львівський арсенал. Замок знов додатково укріплюють й оснащують гарматами.
Втративши свою військову цінність, в 1731 році замок переходить до Чарторийських. В 1742 будується нова трьох купольна дерев`яна церква Св. Іоана Хрестителя з дзвіницею. Через сто років вона реставрується.
З 1809 Старим Селом володіють Потоцькі. На території замку влаштовують пивоварню, винокурню, склади для панського збіжжя. Частину споруд розбирають на будівельний матеріал. Розбирають замок по цеглинці й до цієї пори.
Коли ми побували в замку в 2002 році, на його території паслися коні і качки. Плац замку заріс чагарниками й бур`яном. Лише в деяких місцях збереглися залишки внутрішніх стін. Раніше замок мав шість башт, зараз залишки трьох. Найкраще збереглася східна вежа з вцілілими зубцями корони. Могутність стін вражає і тепер, висота їх до 8 метрів, товщина в деяких місцях – до 2 метрів. Площа замку – приблизно два гектари.
Замок стоїть покинутим вже більше ста років. Три покоління жителів Старого Села виросло серед його руїн. Цікаво скільки ще поколінь зможе він пережини, якщо й надалі буде перебувати в забутті...
Багато інформації про Старе Село та деякі фотки я взяв на сайтах:
http://silverwolf.lviv.ua/gallery/stareselo.php
http://www.green.lviv.ua/modules.php?name=Sections&op=printpage&artid=3
http://www.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Старе Село

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок