Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Загальні риси рельєфу Горган

Загальні риси рельєфу Горган

Назва:
Загальні риси рельєфу Горган
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,86 KB
Завантажень:
280
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Загальні риси рельєфу
Складчасто-покривна будова скибової зони Карпат накладає відбиток на геоморфологію усіх горганських хребтів, а саме вона зу-мовлює їх асиметрію. Як правило, майже усі без винятку горганські хребти мають круті північно-східні схили, які відповідають підгорну-тим крилам лусок (скиб) і положисті південно-західні схили, пов'яза-ні з верхніми крилами складок. Стиснутість скиб зумовлює і другу рису горганських хребтів – незначну ширину долин, які заклались між скибами, їх звуженість і малу транспортну доступність. Це й було при-чиною того, що горганські поздовжні долини в Українських Карпатах є найменш заселеними. Тільки там, де в складі скиб і між скибами ви-ступають м'які породи менілітової або бистрицької світ, які легко під-даються процесам денудації, з'явилися досить широкі і обжиті долини, як наприклад, долини Прутця Чемегівського, Зелениці, Хрепелива, Ріпного, Бистрика Чорного, Солонця, Салатрука тощо [19].
Є ще одна дуже характерна риса геоморфології горганських хребтів, яка полягає в тому, що як правило, на їх вершинах висту-пають тверді масивні пісковики ямненської або вигодської світ, які ви-вітрюючись, утворюють скелясті урвища, кам'яні брили, осипи тощо. Особливо кам'яні осипи поширені на гребенях таких високих горянсь-ких хребтів як Сивуля, Грофа, Попадя, Довбушанка, Братківська тощо [7].
Виразно помітно, що кам'яні осипи поширені на вершинах середньогірських хребтів, які піднімаються понад 1400-1500 м. На таких хребтах місцями утворилися справжні «кам'яні моря» і «кам'яні ріки», які спускаються аж у лісовий пояс. Частина їх покрита чагарниковими заростями, так званим криволіссям, переважно з сосни гірської та частково вільхи зеленої, зокрема на півден-них схилах. Проте значні площі кам'яних осипів на вершинах хребтів залишаються «голими». Це свідчить про те, що процеси морозного ви-вітрювання тут не припиняються і в сучасну епоху. Але найбільш ін-тенсивно такі процеси відбувалися у льодовикові епохи, що видно з наявності кам'яних крупнобрилових осипів на невисоких хребтах та схилах середньовисотних хребтів у місцях виходів ямненських та вигодських пісковиків [19].
На території Горган виділяють 2 основних райони: низькогірного та середньогірного рельєфу, які в свою чергу поділяються на ряд підрайонів.
1. Район низькогірного рельєфу Скибових Горганів.
Район приурочений до Берегової і частково до Орівської скиб. Смуга низькогірних крайових хребтів шириною від 2-3 до 5-6 км простежується вздовж краю Карпат від долини Мізуньки і Свічі на північному заході до верхів'їв Ослави і Лючки на півден-ному сході.
У будові північно-західної частини (межиріччя Свічі–Лімниці–Бистриці Надвірнянської) регіону провідну роль відіграють відклади менілітової і поляницької світ. На межиріччі Бистриці Надвірнянської–Пруту відслонений вузькими смугами весь комплекс еоцену, а також з'являються ямненська і стрийська світи.
Крайове горганське низькогір'я має типове ґратчасте роз-членування. Головні поперечні ріки Свіча, Чечва, Лімниця, Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська, Прут виробили досить широкі (до 1-2 км) терасовані долини, а також улогови-ни (Вигодську, Делятинську).
Абсолютні висоти коливаються в межах 700-950 м. Макси-мум висот припадає на південно-західну частину району, що приурочена до насуву Орівської скиби, але не перевищує 1000-1100 м. Простежується декілька хребтів (пасом), які розділені долинами рік і потоків на окремі невеликі масиви з куполоподі-бними вершинами. Більшість з них мають вирівняні пригребеневі поверхні шириною 100-200 м з відносними висотами від 300 до 500 м, які є залишками давньої поверхні вирівнювання. До Передкарпаття низькогір'я підходить чітким орографічним усту-пом, відносні висоти якого місцями (межиріччя Черви – Лімниці, Бистриці Надвірнянської – Пруту) досягають 250-300 м. У межах району виділяють три підрайони: Вигодсько-Перегінський, Манявсько-Битківський і Делятинський.
1.1. Вигодсько-Перегінський підрайон займає межиріччя Мізуньки –Свічі – Лімниці.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Загальні риси рельєфу Горган

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок