Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Гошівський монастир

Гошівський монастир

Назва:
Гошівський монастир
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,37 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Гошівський монастир
«Записуємо Ясну гору церкві»

«Монастирський літопис» (1570 рік) засвідчує, що церкву і монастир при ній в селі Гошів (нині Долинський район Івано-Франківської області) збудував побожний лицар коронного війська Кучулад із Тухлянщини за Бескидами. Ченці вели тут спокійне богоугодне життя до початку ХVII століття, поки одна з розбійницьких ватаг не сплюндрувала обитель, а монахів повбивала.
Відбудував монастир і церкву на свої кошти й назвав храм іменем Успіння Пречистої Богородиці Володарки український шляхтич Євстахій Шумлянський — сотник кінноти короля Яна Казимира. Він був одружений з Анною Гошовською і володів тоді селом. Подарувавши монастиреві три тисячі польських злотих, шляхтич на схилі літ прийняв чернечі обов’язки. А поховали Євстахія Шумлянського в монастирській церкві під головним вівтарем. У 1668-69 роках його син, львівський єпископ Йосип, висвячував у цьому храмі тих, хто побажав стати священиком.
Не раз турки і татари брали монастир в облогу, а в 1762 році вони підпалили його разом із церквою. Ліс на відбудову храму дав, як пише «Монастирський літопис», каштелян Станіслав Косаковський, а його дружина з роду Потоцьких пожертвувала чималу суму грошей.
Та найбільшу пожертву на відбудову монастиря і церкви отців Василіян у селі Гошів зробила родина Гошовських — власники сіл Гошів і Дунаєво у Перемишлянському повіті. Грамотою, датованою 8 жовтня 1759 року, сім’я відписала всю Ясну гору у власність монастиря. Отець Маркіян Марисюк наводить уривок з дарчої грамоти: «Присягаємо, що... записуємо всю Ясну гору з усіма прибутками в наших дідичних добрах у селі Гошів... церкві під визнанням Преображення Господнього, як теж монастиреві Чина св. Василія Великого, що находиться при ній».
Чудотворна ікона Богоматері
Нинішній настоятель монастиря отець Пантелеймон розповідає, що у 1735 році в маєтку Гошовських з’явилася копія чудотворної ікони Божої Матері з міста Белз. Щосуботи шляхтич світив перед нею лампадку, і вся сім’я молилася.
Якось дружина Гошовського разом з гостею, яка була в неї на той час, помітили незвичну ясність на стіні, де висіла ікона. Через деякий час з очей Матері Божої потекли сльози. Жінка розповіла про це чоловікові, і він подарував ікону монастирю, розбудовою якого опікувався до кінця свого життя. На честь жертводавця монастир назвали Гошівським. Київсько-Галицький митрополит Атанасій Шептицький того ж року проголосив ікону чудотворною. 
Великі чудодійні ласки цієї ікони підтвердили, що Пречиста вибрала собі Ясну гору як своєрідний престол, щоб приймати на ньому всенародний поклін. До кінця ХVIII століття у «Монастирському літописі» з’явилося 117 записів про чудесні зцілення, порятунки та інші знаки всемогутнього заступництва Пресвятої Богородиці.
А ще старожили розповідають, що у часи Другої світової війни після сильного обстрілу Червоною армією німецького гарнізону, який розміщувався на горі, церква та інші монастирські будівлі загорілися. Вціліла лише стіна, на якій висіла ікона Богоматері, а ченці, котрі просили у неї заступництва, залишилися живими.
Але після війни реліквія зникла. Подейкують, що людей, які її зберігали, вивезли в Сибір, а ікону під час обшуку відібрали енкаведисти. Дехто вважає, що її могли просто вкрасти, спокусившись на золотий оклад, адже святиню оцінювали у півмільйона доларів. Не виключено, що нині вона є окрасою чиєїсь приватної колекції на Заході.
Тим часом у 1950 році чернечу обитель на Ясній горі закрили, щоб згодом відкрити тут притулок для дітей. Якийсь безбожник зрізав усі залізні хрести, що стояли на бані і крайніх кінцях рамен церкви. За цю святотатську роботу чоловік одержав від радянської влади автомобіль, в якому незабаром і загинув унаслідок аварії.
Лише в часи горбачовської перебудови почалося відродження монастиря. Поки ремонтували церкву, український іконописець отець Ювеналій Мокрицький кілька років відтворював у Римі копію Владичиці Ясної гори. Освятив її Папа Римський Іван Павло ІІ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Гошівський монастир

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок