Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> реферат: Переносна і акумулятивна діяльність річок

Загрузка...

Переносна і акумулятивна діяльність річок / сторінка 2

Назва:
Переносна і акумулятивна діяльність річок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,29 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Вивчення діяльності рік має велике теоретичне значення. Склад алювію і співвідношення його фацій, кількість древніх надзаплавних терас і зміна їхніх висот уздовж долини ріки дають можливість зрозуміти історію новітнього розвитку району, характер новітніх тектонічних рухів, кліматичних особливостей і т.п. Відносне перевищення надзаплавних терас однієї над інший і над дном долини, глибина врізання на різних стадіях розвитку ріки дозволяють судити про розмах рухів земної кори. Та й саме закладення річкових долин буває визначено особливостями глибинної тектонічної будівлі території. Вони часто присвячені до ослаблених зон (розламам, прогинам). Варто підкреслити також те, що ріки є головними постачальниками осадового матеріалу у Світовий океан.

З ерозійної й акумулятивною діяльністю рік зв'язане формування особливого типу родовищ найцінніших корисних копалин, називаних алювіальними розсипними родовищами. Якщо розмиву рік піддаються корінні чи родовища гірські породи, що містять важкі і хімічно стійкі мінерали в розсіяному стані, то вони переносяться на те чи інша відстань і відкладаються разом з іншими алювіальними відкладеннями. У процесі переносу і перевідкладення продукти розмиву сортуються по щільності. Більш легкі мінерали стираються і виносяться ріками. У розсипах же концентруються мінерали з високою щільністю. За даними П. М. Татаринова, найбільш важкі мінерали випадають раніше, а менш важкі переносяться далі. У першу чергу випадають золото і платина, потім такі мінерали, як вольфраміт, каситерит, магнетит, рутил, гранат, алмаз. Ці важкі і стійкі мінерали й утворять алювіальні розсипи - промислові скупчення корисних копалин.

Розсипу в заплаві й у річкових терасах часто виражені у виді полосовидних відкладів нижньої частини розрізу алювію. Схематичний розріз алювіального долинного розсипу представлений на рис. 3, де знизу нагору залягають: 1) корінні породи, називані "плотиком"; 2) елювіальний шар, перемитий і, що залягає на місці утворення (піски); 3) алювіальні відкладення галечників, що іноді включають валуни; 4) алювіальні глини і пісок ("торфу"); 5) коллювіальні і пролювіальні або і глини, іноді з щебенем, місцями з щебнистими прошарками; 6) грунтово-рослинний шар. Важкі мінерали містяться переважно в плотику, у його елювії й у галечниках. Вони разом утворять так називаний "шар" розсипу. Іноді спостерігаються складні розсипи, що містять два чи кілька обріїв металоносних відкладень, розташованих на різних рівнях. Особливо велике практичне значення мають россипние родовища дорогоцінних металів - золота і платини. В даний час близько 25% світового видобутку золота виробляється з розсипів. Але крім розсипних родовищ, зв'язаних із сучасними долинами рік, у ряді місць виявлені викопні розсипи, що формувалися в різні етапи геологічного часу, коли існували континентальні умови і розвивалися річкові системи. Ці розсипи відрізняються від більш молодих заляганням на більшій глибині в товщі інших порід і зцементованістю. Вони звичайно представлені конгломератами. Класичним прикладом таких викопних розсипів є золотоносні конгломерати Вітватерсранда в Ю. Африці, де середній зміст золота досягає 8 г/т і ивестни його великі сумарні запаси.

З древніми дельтами місцями також зв'язані важливі корисні копалини. Так, вугленосні звиті Підмосковного вугільного басейну представляють, скоріше усього, саме алювіально-дельтові озерно-болотні відкладення ранньокам’яного віку. Про це свідчить будівля вугленосного почту: лінзоподібний характер залягання порід і часті внутріфаціальні розмиви. Очевидно, і у формуванні Кансько-Ачинського вугільного басейну також відігравали істотну роль алювіально-дельтові озерні і болотні відкладення. Глибокі перетворення алювіально-дельтових відкладень, багатих органікою, при підвищених температурах і тисках можуть привести до утворення нафти і газу. Так, наприклад, у будівлі пліоценової продуктивної товщі Апшеронського півострова, до якого присвячені газові і нафтові родовища, також беруть участь древні дельтові відклади.

Робота текучих вод починається з площинного стоку і нагромадження делювію, ерозії, формування ярів і тимчасових гірських потоків, що утворять конуса виносу, складені пролювієм. Ріки роблять ерозійну, переносну й акумулятивну роботу. У більшості річкових долин розвиті заплави і надзаплавні річкові тераси: ерозійні; ерозійно-акумулятивні, чи цокольні; акумулятивні. У гирлових частинах одних рік формуються дельти, в інші - естуарії.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Переносна і акумулятивна діяльність річок

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок