Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Переносна і акумулятивна діяльність річок

Переносна і акумулятивна діяльність річок

Назва:
Переносна і акумулятивна діяльність річок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,29 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ріки переносять велику кількість уламкового матеріалу різної розмірності - від тонких мулистих часток і піску до великих уламків. Перенос його здійснюється волочінням (перекочуванням) по дну найбільш великих уламків і в зваженому стані піщаних, алевритових і більш тонких часток.

Крупніші уламкові матеріали ще більше підсилюють глибинну ерозію. Вони є як би ерозійними інструментами, що дроблять, руйнують, шліфують гірські породи, що складають дно русла, але і самі подрібнюються, стираються з утворенням піску, гравію, гальки. Переміщувані по дну і зважені крупні матеріали називають твердим стоком рік. Крім уламкового матеріалу ріки переносять і розчинені мінеральні утворення. Частина цих речовин виникає в результаті розчинюючої діяльності річкових вод, інша частина попадає в ріки разом з підземними водами. У річкових водах гумідних областей переважають карбонати Са і Mg, на частку яких припадає близько 60% іонного стоку. У невеликих кількостях зустрічаються з'єднання Fe і Мn, частіше утворюючі колоїдні розчини. У річкових водах арідних областей крім карбонатів помітну роль грають хлориди і сульфати. Співвідношення ваблених, зважених і розчинених речовин по-різному в гірських і рівнинних ріках. У перших з них спостерігається різка перевага зважених часток при близьких кількостях розчинених речовин і ваблених наносів, представлених переважно галечниками, іноді з великими валунами. У рівнинних ріках переважають розчинені речовини, на другому місці суспензії і порівняно мале число ваблених, представлених переважно пісками з домішкою гравію.

Поряд з переносом різного матеріалу відбувається і його акумуляція (відкладення). На перших стадіях розвитку ріки, коли переважають процеси ерозії, які виникають місцями відкладення виявляються нестійкими і при збільшенні швидкості плину під час повідь вони знову захоплюються потоком і переміщаються вниз за течією. Але в міру вироблення профілю рівноваги і розширення долин утворюються постійні відкладення, які називають алювіальними, або алювієм (лат. "аллювіо" - нанос, намитий).

У нагромадженні алювію й у формуванні річкових долин велику роль грають зазначені вище вигини рік, що виникають головним чином у результаті турбулентного характеру плину потоку, коли поступальні рухи води сполучаються з поперечною циркуляцією. Але вигини можуть виникати і при наявності різних нерівностей рельєфу. Рухаючи по дузі вигину, вода випробує вплив відцентрової сили, і стрижень потоку притискається до увігнутого берега, де вода опускається вниз, викликаючи посилений розмив дна, борта русла і захоплення уламкового матеріалу. Від крутого берега, що підмивається, придонні струми води направляються до протилежного опуклого берега, де починається інтенсивна акумуляція й утвориться так називана прируслова обмілина, що частково оголюється при спаді води під час межені. Це початковий етап формування алювію.

Так крок за берег, що кроком підмивається, стає стрімчастим і постійно відступає, збільшуючи крутість вигину, а на іншому березі відбувається поступове нарощування прируслової обмілини. Поступовий зсув увігнутих берегів, що підмиваються, і нарощування руслових обмілин в опуклих берегів приводить, зрештою, до утворення великих закрутів, називаних також меандрами (за назвою р. Меандр у Малій Азії). У результаті послідовного розвитку річкової долини відбуваються значне розширення площі руслових алювіальних відкладень і утворення низького берега, що намивається, що починає заливатися тільки в повіддя.

Така низька ділянка долини, складена алювієм, представляє заплаву ріки - частина долини, що піднімається над руслом, називану також заплавною, луговою чи заливною терасою. Поперечний профіль долини здобуває плоскодонну, чи скринеподібну форму. Закруту, розвиваючись, здобувають значну кривизну, утворять серію петель, розділених вузькими перешийками. Місцями відбувається прорив такого перешийка, і ріка на таких ділянках спрямляє своє русло. Опади, що накопичуються поруч з головним спрямленним руслом у кінців покинутого закруту, заповнюють обоє її кінця, і вона перетворюється в замкнуте озеро.

Такі озера поступово заповнюються опадами, принесеними в повіддя, заростають, можуть перетворитися в чи болота в сухі зниження. Відгалуження від русла ріки закруту називають старицями. Утворення стариць і випрямлення русявів неодноразово виявлялося особливо на широких заплавах рівнинних рік, де спостерігаються залишки різних за часом відшнурованих рукавів на різних стадіях їхнього розвитку і відмирання. Слід зазначити також, що закрути розвиваються не тільки убік берегів, але і вниз за течією. У результаті виступи, складені корінними породами, поступово зрізуються, і утвориться широка заплавна тераса зі складним рельєфом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Переносна і акумулятивна діяльність річок

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок