Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст

Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст

Назва:
Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,42 KB
Завантажень:
371
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.9


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Постать ученого Федора Матвієнка-Гарнаги маловідома або й зовсім невідома сьогоднішньому поколінню. Пройшовши через досить складні історичні обставини життя і творчої діяльності, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага залишив після себе досить велику економіко-географічну спадщину, яка потребує якнайшвидшого вивчення і узагальнення.

Життєвий шлях і науковий доробок Ф.Матвієнка-Гарнаги зовсім не досліджені. Нам відомо ряд монографій та декілька статей вченого, присвячених проблемам теорії економіко-географічної науки, дослідження з економічної географії українських земель, а також актуальних проблем економічного розвитку України. Значним є внесок ученого у становлення й розвиток географічної освіти в Україні. У 1929 р. ним було написано у Харкові й видано в Одесі навчальний посібник для вищих шкіл «Нариси з економічної географії України», а в 1930 р. у Харкові учений підготував до друку і видав посібник «Краєзнавство і краєзнавча робота».

Своєю науковою діяльністю Ф.Т.Матвієнко-Гарнага здійснив досить значний внесок, передусім в економічну географію. У 1929 р. побачила світ його праця «Нариси з економічної географії України», яка була дозволена Державним Науково-Методологічним Комітетом Наркомосвіти УСРР до використання як посібник для вузів. У передмові до посібника автор чітко визначив його завданням дослідження проблем методології економіко-географічної науки й економічної географії України.

Проаналізувавши вступ до монографії «Нариси з економічної географії України», можна побачити, що автор не відходить від ідей революції і «будівництва нового соціялістичного ладу». Але поглядом із сьогодення ми можемо прочитати між рядками вступу просте прагнення до гармонії в українському суспільстві, до покращення добробуту українського народу.

Двадцяті роки минулого століття характеризуються спадом у розробці теоретичних основ економічної географії, оскільки на цей час припадає трансформація економіко-географічних досліджень в галузево-статистичний напрям, який сформувався ще в дореволюційні роки.

Монографія Ф.Т.Матвієнка-Гарнаги є дослідженням з теоретичних основ і прикладних питань економічної географії України, здійсненим на етапі згортання більшовиками т.зв. «українізіції» (яку раніше самі ж і проголосили) та початку репресій проти всіх, хто стояв на національних позиціях.

Надзвичайно вагомий внесок у розвиток теоретичних основ української економічної географії здійснив саме Ф.Т.Матвієнко-Гарнага. Учений у вступі до своїх «Нарисів» зазначав, що у вітчизняній географічній літературі досить мала кількість робіт, присвячених методології економіко-географічної науки. І у зв’язку з цим він окремим розділом виділяє завдання, предмет і методологію економічної географії, у якому детально студіює проблему взаємовідносин природи і суспільства, пропонує визначення економічної географії на основі аналізу поглядів інших вчених, аналізує думки про предмет і методи економіко-географічних досліджень.

Щоб у повній мірі дати теоретичне обгрунтування економічній географії, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага звертається до думок інших учених, які досліджували методологічні основи даної галузі знань, враховує наявні наукові досягнення і визначає на свій лад предмет економічної географії. Вчений, зокрема, зупиняється на аналізі поглядів російських науковців С.В.Бернштайн-Когана, О.А.Костянтинова.

Ф.Т.Матвієнко-Гарнага зазначає, що економічна географія перебуває у стані «початкового нагромадження», а тому думки дослідників на її зміст досить розбіжні. Одні учені відносять її до економічних дисциплін, а інші – до природничих наук. З огляду на це, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага окремо розкриває природні і суспільні фактори розвитку й розміщення галузей господарства:

Природні чинники (фактори)

Суспільні чинники (фактори)

1.Форма поверхні Землі

 1.Форми політичного ладу

2.Температура та атмосферний тиск

 2.Засоби розподілу доходів між населенням

3.Вітри

 3.Капітал у різних галузях господарства

4.Вологість повітря і кількість опадів

 4.Системи володіння капіталами 

5.Властивості води

 5.Технічна вдосконаленість капіталів або їх відсталість

6.Моря і річки

 6.Техніка господарського виробництва

7.Ґрунти

 7.Стан господарства і культури

8.Поклади мінеральних ресурсів

 8.Становище господарства країни відносно світового ринку

9.Рослинність і тваринний світ

 9.Історія країни

10.Властивості людини як господарського чинника 

 10.Господарські традиції і побут

Таким чином, Ф.Т.Матвієнко-Гарнага приходить до висновку, що до предмету економічної географії необхідно відносити не лише виключно суспільні чи виключно природні фактори, а сукупність (систему) цих процесів і явищ. Хоча, на думку вченого, економічна географія вивчає факти природничого і соціального характеру, «вона підходить до них (чинників. – С.Ш.) зі специфічного погляду і розглядає властивості цих фактів за особливим критерієм – значенням їх як витворчих чинників господарства; вона є наука про господарчі чинники, а не події» [3, с.25].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Федір Матвієнко-Гарнага - видатний український економіко-географ і економіст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок