Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Сучасні проблеми медичної географії в Україні

Сучасні проблеми медичної географії в Україні

Назва:
Сучасні проблеми медичної географії в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,29 KB
Завантажень:
71
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
На сучасному етапі розвитку медична географія як самостійна наука має чимало теоретичних і практичних проблем, характер яких є критерієм розвитку даної галузі знань на сьогодні. Так, про теоретичний рівень розвитку медичної географії, як і будь-якої іншої науки в тій чи іншій країні, можна судити, враховуючи рівень розвитку її мови, тобто стан понятійно-термінологічного апарату, наявність учених у даній галузі знань, які самостверджуються як медико-географи, і кількість відповідної навчальної та наукової літератури.

Важливо зазначити, що понятійно-термінологічний апарат медичної географії перебуває в стадії становлення. Це зумовлене як відносною молодістю даної науки (термін "медична географія" вперше застосований у XVII ст.), так і особливостями формування її наукової мови, а саме: потребою використання термінів і понять як географічної, так і медичної науки, доцільністю відновлення традиційних українських термінів, створення нових термінів відповідно до граматичних і фонетичних правил української мови. У наш час є нагальна потреба у виданні нових підручників з медичної географії українською мовою. Доцільно створити кафедри медичної географії у складі географічних факультетів для підготовки висококваліфікованих дослідників медико-географів і педагогів.

Однією з найважливіших теоретичних проблем медичної географії є також розробка медико-географічного районування України. Вирішення цієї проблеми має неабияке практичне значення. Адже виважена економічно і соціально доцільна регіональна стратегія розвитку держави можлива тільки за умов урахування медико-географічного районування.

Не менш важливою теоретичною проблемою є розширення арсеналу методів медико-географічної оцінки довкілля, вивчення особливостей адаптації людини до навколишнього середовища в конкретних геопросторово-часових координатах. Хоча медична географія сформувалась як самостійна галузь знань, дуже важливою проблемою сьогодення є уточнення "паспортних" даних цієї науки, тобто уточнення предмета медичної географії, конкретизація її завдань тощо. На невідкладності рішення цього питання наголошує ггооф О.Шаблій. У статті "Проблеми і завдання розвитку медичної географії в Україні" О.Шаблій робить спробу розкрити своє бачення предмета медичної географії, стверджуючи, що предметом медичної географії є просторова організація тих аспектів суспільства, які мають безпосередній вплив на здоров'я його представників, а також самого здоров'я, тобто це просторова структура сфери здоров'я. Конкретизуючи об'єкт дослідження медичної географії, вчений зазначає, що вона досліджує насамперед форми географічної організації сфери здоров'я, якими є територіальні медичні системи, починаючи від початкових, аж до загальнодержавних, міжнародних і навіть глобальних.

О.Шаблій наголошує на важливості розв'язання в найближчий час таких теоретичних проблем медичної географії:

1) гуманізації медико-географічної науки;

2) теоретичних узагальнень соціальних чинників форм просторової організації сфери здоров'я;

3) географічних аспектів індивідуального та суспільного здоров'я та ін.

Поряд з теоретичними проблемами існує чимало практичних проблем медичної географії, а саме:

1) медико-географічна оцінка окремих компонентів природного, штучного і соціального середовища - методи оцінки, очікувані результати оцінки тощо;

2) медико-географічна оцінка окремих територіальних комплексів;

3) вивчення географії окремих захворювань та факторів навколишнього (природного, штучного і соціального) середовища, які їх спричиняють;

4) регіональні медико-географічні дослідження - вивчення конкретних територій держави (областей, районів, регіонів);

5) медико-географічне вивчення зарубіжних країн з метою виявлення їх впливу на медико-географічну ситуацію в Україні.

 

Забруднення України

Надзвичайно важливою практичною медико-географічною проблемою сьогодення є медико-географічна оцінка територій, забруднених у результаті аварії на Чорнобильській АЕС. Тією чи іншою мірою цю проблему вивчають в Інституті географії НАН України (Т.В.Балабанов, І.С.Горленко. В.С.Давидчук, Р.П.Купраш, С.М.Малюк, В.П.Палієнко. Л.Г.Руденко, М.І.Фащевський, Л.М.Шевченко. Т.Є.Яснюк). У цьому плані цінним є дослідження Любові Ковалев-ської, результати якого викладені у книзі «Чорнобиль "ДСП"» (К., 1995).

Не менш важливою практичною медико-географічною проблемою є дослідження регіональних особливостей виснаження трудових ресурсів в умовах сучасної кризи, яка паралізувала всі сфери суспільного життя в Україні. Ця проблема знаходиться в центрі уваги львівських вчених (О.Шаблій, Л.Шевчук). Робляться спроби розкрити завдання та напрямки медико-географічних досліджень. Так, на думку І.Ковальчука та С.Візної, на сучасному етапі медико-географічних досліджень особливо актуальним є вирішення таких проблем:

1) вивчення і оцінка дії радіологічного, шумового, електромагнітного та теплового забруднення довкілля на здоров'я та самопочуття населення;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Сучасні проблеми медичної географії в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок