Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Григорій Махів – одне із забутих імен українського грунтознавства

Григорій Махів – одне із забутих імен українського грунтознавства

Назва:
Григорій Махів – одне із забутих імен українського грунтознавства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,21 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
        Відомості про грунти України беруть свій початок ще з античних часів. Так, у V ст. до н.е. Геродот, мандруючи по Скіфії, звернув увагу на темні потужні грунти вздовж Дніпра [1]. Проте перші спроби узагальнення даних про грунтовий покрив і складання грунтових карт були зроблені в середині XIX ст. Тоді була складена перша грунтова карта Європейської Росії. В кінці століття були проведені дослідження грунтів території України В.В.Докучаєвим, які дали можливість встановити загальні географічні й топографічні закономірності грунтового покриву лівобережного Лісостепу. Як додаток до книжки “Русский чернозем”, В.Докучаєвим була складена оглядова схематична карта грунтів чорноземної смуги Європейської Росії, яка базувалася на новій генетичній основі. В результаті подальших досліджень грунтів на основі докучаєвських генетичних принципів значно розширились знання про грунти України, чому сприяли роботи Г.Н.Висоцького, П.А.Тутковського, Н.А.Дімо, Б.Б.Полинова, К.К.Гедройца та ряду інших грунтознавців [2].

        У радянський період широко розгортаються роботи з вивчення грунтів України. У 1919 році при Наркомземі був заснований Сільськогосподарський Науковий Комітет України, в якому згуртувалися вчені й дослідники грунтознавства. Велику роботу, зокрема, провела Секція Грунтознавства даного Комітету, яку очолював професор Григорій Махів. Це ім’я було викреслене з історії українського грунтознавства, як і багато інших наукових імен України, які не влаштовували радянський режим. У наш час ці імена повертаються з небуття.

        Григорій Махів працював в Україні з 1920 року до війни. За цей період ним складена перша детальна карта грунтів України, зроблена на новій генетичній основі (1927), видані за безпосередньою редакцією “Матеріали досліджень грунтів України” у 10-ти томах, (1924-1928), написано підручник “Грунтознавство” (1925), монографію “Грунти України” (1930), опубліковано працю “Четвертинні поклади України” (1924).

        Григорій Махів народився в 1886 році в Києві. З 1920 року працював доцентом Київського університету, а пізніше – професором Харківського сільськогосподарського інституту. З 1923 року він - у Сільськогосподарському Науковому Комітеті України створеному при Наркомземі в 1919 році. У Секції Грунтознавства, які очолював Махів, працював також професор В.Крокос. Ці вчені удосконалили наукові методи дослідження грунтів. Українські грунтознавці відстоювали думку про взаємозв’язок грунтів і факторів грунтоутворення. Для дослідження грунтів України було організовано 12 експедицій, проводились спеціальні обстеження на сільськогосподарських дослідних станціях, окремі маршрутні роботи грунтознавців, які дали змогу розшифрувати старі матеріали та після відповідного коригування використати їх. На основі цих робіт у 1925 році була остаточно складена “Мапа грунтів України”. “Та карта грунтів була наслідком всіх старих і пізніших робіт, вона порівняно повно відбивала знання в справі грунтів України. Як складали мапу грунтів, то використали й матеріали, що вивчали найголовніші природні умови України, отже кожний виділений тип грунту чи варіант його достатньо обумовлений щодо його генези та місця в класифікаційній схемі. Разом з тим робота в справі обслідування грунтів дослідних станцій України дала змогу зробити й певну агрономічну характеристику тих типів, підтипів і відмін грунтів, що були виділені” [3].

        Стосовно цієї карти проф.О.Філіповський відзначив: “Робота професора Махова внесе надзвичайно суттєву основу для вивчення і порівняння продуктивних сил України. Цінність її в тому, що цілий ряд різноманітних досліджень, які до цих пір проводились у різних місцях, висвітлені єдиною класифікацією. Навіть, якщо припустити, що професор Махів помиляється в методах класифікації, але більше значення має єдність підходу, і з цієї точки зору, складена ним карта представляється незвичайно цінною”[3].

        Через брак коштів карта була надрукована в обмеженій кількості. Вона була представлена на Міжнародному Конгресі грунтознавців у Вашингтоні в 1927 році, хоча професора Махова серед делегатів Конгресу не було. Українська делегація складалася з проф. О.Н.Соколовського та проф. Д.Г.Віленського, які були представниками Харківської науково-дослідної кафедри грунтознавства. Радянська влада не давала можливості Г.Махову працювати на міжнародному рівні. Ще в 1924 році він одержав запрошення на ІV Міжнародну Конференцію Грунтознавства у Римі, на яку підготував і надіслав доповідь “Питання еволюції грунтів України”. Проте йому не дозволили поїхати до Риму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Григорій Махів – одне із забутих імен українського грунтознавства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок