Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Країна Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)

Країна Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)

Назва:
Країна Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,90 KB
Завантажень:
62
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Країна Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)

Країнами Закавказзя є Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють сприятливі умови для розвитку економічних зв'язків. Через порти Чорного моря здійснювались традиційно зв'язки країн Закавказзя з Україною, а через порти Каспійського моря - з країнами Центральної Азії та Російським Поволжям. Узбережжям морів проходять основні сухопутні шляхи, що сполучають регіон з півднем Росії. Приморське положення сприяло формуванню тут морського комплексу з потужним портовим господарством.

Регіон займає порівняно невелику компактну територію, яка відрізняється проте великою різноманітністю природних умов та ресурсів. Майже 2/3 території Закавказзя - гори, і це відповідним чином впливає на характер і особливості використання території. Вертикальна поясність, притаманна гірським країнам, впливає на спеціалізацію сільського господарства: на порівняно незначних площах території можна помітити чергування різних типів використання земель: від вирощування субтропічних культур до відгонно-пасовищного тваринництва. До того ж гірський рельєф ускладнює сільськогосподарське використання території, промислове та цивільне будівництво, прокладання шляхів сполучення та інших комунікацій. В горах трапляються обвали, зсуви, снігові лавини та інші небезпечні природні явища, що загрожують господарській діяльності та життю людини. Водночас гірський рельєф у поєднанні з морським узбережжям та субтропічним кліматом робить цей регіон одним з найпривабливіших курортно-рекреаційних та туристських центрів Євразії.

Закавказзя має значні поклади мінеральних корисних копалин, особливо паливно-енергетичних та рудних. Нафту та газ добувають в Азербайджані на півострові Апшерон, Куро-Араксинській низовині та на шельфі Каспійського моря (Нафтові Камені). Незважаючи на значну експлуатацію цих родовищ, вони й досі визначають місце Азербайджану та Закавказзя в цілому на євразійському ринку. Марганцевими рудами багата Грузія, залізними - Азербайджан та Вірменія, мідні та поліметалічні руди добувають у Вірменії і Грузії.

Важливе значення для економіки країн регіону мають мінеральні та термальні джерела (Цхалтубо, Боржомі - в Грузії; Джемрук, Арзні - у Вірменії; Істісу, Бадамли - в Азербайджані та ін.). На їх базі розвивається лікувально-курортний комплекс.

Складні гірсько-геологічні умови зумовили концентрацію населення та господарської діяльності на рівнинах та долинах. Тут найбільша густота населення (150-200 чол. на 1 км2), розміщені всі міста. Всім країнам регіону притаманні високі темпи урбанізації. Міське населення переважає. Великими моноцентричними агломераціями є столичні міста, населення в кожному з них перевищує 1 млн чоловік.

Тисячолітня історія заселення та освоєння цього краю, його складні природні умови спричинили велику етнічну та релігійну різноманітність. Так, більшість населення Грузії (грузини, абхази та інші народи) належать до кавказької мовної сім'ї і сповідують переважно православ'я. Вірмени належать до індоєвропейської мовної сім'ї і об'єднані Вірменською церквою. Населення Азербайджану належить переважно до тюркської групи алтайської мовної сім'ї і сповідує іслам. Культурно-побутові, етнічні, релігійні відміни в умовах соціально-економічної кризи доби перебудови та становлення державності загострили політичну ситуацію в регіоні, яка подекуди переросла навіть у збройні конфлікти (в Грузії, між Вірменією й Азербайджаном).

Господарство країн регіону має ряд спільних рис. Це стосується агропромислового виробництва, розвитку трудомістких галузей промисловості. Промисловість регіону відзначається розвинутим паливно-енергетичним комплексом, що базується на власних нафті та газі; комплексом видобутку сировини і виробництва конструкційних матеріалів, особливо виплавкою кольорових металів; текстильною та шкіряною промисловістю, галузями середнього і точного машинобудування. Набуло розвитку виробництво автомобілів, літаків, електровозів, верстатів та приладів, налагоджено суднобудування і судноремонт.

Сільське господарство має своєрідну й багатогалузеву структуру. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні винограду, баштанних культур-фруктів та овочів на низовинах та в передгір'ях. На основі їх переробки розвивається виноробна та коньячна промисловість, виробництво плодоовочевих консервів.

Вирощування тютюну на схилах Кавказьких гір лежить в основі тютюново-ферментаційної промисловості. Важливою галуззю спеціалізації е субтропічне господарство, на базі якого розвиваються чайна та ефіроолійна промисловість, вирощування та переробка цитрусових та інших субтропічних культур. На низовинних ділянках Азербайджану поширене бавовництво та відповідний агропромисловий цикл з переробки бавовни. Гірські території всіх республік спеціалізуються на відгонно-пасовищному тваринництві, переважно вівчарстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Країна Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок