Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Роль структурного фактору у формуванні озер та боліт (на прикладі території волинського полісся)

Роль структурного фактору у формуванні озер та боліт (на прикладі території волинського полісся)

Назва:
Роль структурного фактору у формуванні озер та боліт (на прикладі території волинського полісся)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,86 KB
Завантажень:
284
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Роль структурного фактору у формуванні озер та боліт (на прикладі території волинського полісся)


Одним із дієвих індикаторів cучасних рухів земної кори є деякі від‘ємні форми рельєфу земної поверхні. Серед них в першу чергу слід виділити озерні улоговини та болотні пониження. Особливо широко такі форми поширені в Поліссі. Найбільш повно та комплексно вивчення цих форм проведено нами в межах Волинського Полісся, з урахуванням різноманітних опублікованих та фондових матеріалів по даній території [1, 3, 4, 5, 9, 10]. Зрозуміло, що особливості конкретних форм обумовлені ще деякими, в ряді випадків важливими, факторами: кліматичними, геоморфологічними, геологічними, гідрологічними та іншими. Однак структурний, в геологічному розумінні, фактор завжди залишався тим фоном, на якому розгорталися вказані вище чинники.
За структурно-морфологічними ознаками можна виділити серед цих від‘ємних форм три основні групи: лінійні, лінійно-полігонні та полігонні. Просторове поєднання названих груп дозволяють виділити додаткові групи – точкові, вузлові, інтерференційні, комбіновані. Характерною рисою всіх від‘ємних форм в Поліссі є регіонально високе положення рівня грунтових (підземних) вод, тому навіть незначні за амплітудою сучасні вертикальні тектонічні рухи фіксуються на матеріалах аерокосмозйомок (МАКЗ). В той же час висока інформативність дистанційних методів про геодинамічні процеси щодо вказаних форм поєднується досить часто з принциповою неможливістю їх безпосереднього вивчення прямими геологічними та геофізичними методами. У зв‘язку з цим, деякі наші висновки базуються не на детальному аналізі особливостей окремих конкретних форм, а на синтезі їх певних ознак.
Серед лінійних та точкових ділянок заболочування та болотних низин можна виділити наступні структурні варіанти:
1) Численні невеликі ділянки лінійного заболочування пов‘язані з застійним режимом поверхневих вод у відносно опущених частинах блокових структур, поверхні яких характеризуються нерівномірністю рухів чи так званими перекосами.
2) Поперечне по відношенню до сучасних річкових долин підняття окремих блокових структур викликає на ділянках, розташованих в долині вище за течією, утворення боліт що являють собою по суті аномально розширені, сильно заболочені відрізки річкових заплав. Аналогічний ефект в долинах викликають підняття-пережими, обумовлені виникненням діапірового підняття або піщаної гряди. Такі болота, що мають в плані стрічкоподібну, краплеподібну та серпоподібну форму вище за течією річки поступово змінюються заплавою витриманої по простягання ширини. В розрізі заплавних відкладів тут переважають алювіально-болотні фації.
3) Заболочування гідромережі та поширення болотних і алювіально-болотних фацій на надзаплавній терасі та схилах часто пов‘язане із опусканням крупних за площею тектонічних структур. В цих випадках процеси заболочування більш-менш рівномірно поширюються на систему водотоків і різких коливань ширини заплави не спостерігається. У розрізі відкладів заплави руслові фації поступово змінюються спочатку заплавними, а потім болотними фаціями. При цьому структурна обумовленість локальних відрізків первинної гідромережі успадковується ділянками заболочування.
4) Окремі округло-ізометричні та лінійні заболочені пониження сформувались як компенсаційні на вершинах похованих каолінових діапірових стовпів та гряд. В бортах діапірів перервні смуги заболочування можуть бути пов‘язані з опусканням ділянок над місцями горизонтального перетоку первинних плащових форм залягання каолінів або над нисхідними діапірами.
В групу лінійно-полігонних форм рельєфу входять від‘ємні відносно крупні, лінійно-витягнуті болотні низини. Як правило, ці форми розташовуються в річкових долинах і являють собою аномально занурені ділянки грабеноподібних структур, які, в цілому, контролюють досить крупні долини. Такі грабени мають різну за складністю будову, що відображається у фаціях, їх потужностях та часі їх накопичення.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Роль структурного фактору у формуванні озер та боліт (на прикладі території волинського полісся)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок