Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Луцьк

Луцьк

Назва:
Луцьк
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,76 KB
Завантажень:
499
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
 
Замок з купюри
У Луцька немає гордовитої надмірності Львова, столичної пихи Києва чи гамору Хмельницького базару. Луцьк взагалі невелике місто. Трохи більше за 200 000 жителів. Тут тихо, чисто, спокійно. Така ж і мова лучан — неспішна волинянська. Тут навіть бунтівливі підлітки у своїх графіті зображають види рідного міста: отже, люблять його, пишаються. І є чим.
Літописний Лучеськ
Головна пам’ятка і гордість міста — Верхній замок, або Замок Любарта. Фортець такого рівня збереженості в Україні набереться не більше десяти. Та луцький замок менш знаний, аніж пам’ятки Судака чи Кам’янця-Подільського. Його наче не існувало для радянських істориків: про нього й словом не згадано у фундаментальній «Історії Волині» (Михайлюк О.Г. та інші —Львів, 1988), замку присвячено лише кілька речень у «Історії Луцька» (Кичій І.В, Михайлюк О.Г. — Львів, 1991). Дивно, адже саме ця твердиня охороняла столицю Волині протягом століть...
Заглянемо в історію. Люди оселилися в цій місцевості над рікою Стир щойно в Х столітті. А наприкінці Х століття на місці поселення було насипано оборонний вал висотою лише один метр. Так сільце почало перетворюватися на град1. Як відмітив у своїй хроніці польський літописець Ян Длугош, саме у 1000 році Луцьк заснував київський князь Володимир Святославович. Сучасні історики з Длугошем особливо не сперечаються: версія цілком імовірна.
На початку ХІІІ століття дитинець перетворюється на князівський двір, тут виростає перша мурована споруда міста — церква Івана Богослова, майбутня катедра луцьких єпископів. Мешканці замку не лише воювали, а й відпочивали. Принаймні в шахи грали точно: археологи знайшли різьблені кістяні фігури.
За часів Любарта
Мурований замок з’явився в Лучеську все ж пізніше, в часи правління Любарта. До слова, хоч цього князя називають литовським, він ніколи не мав уділу в Литві, лише на Русі. Одружився Любарт з Агрипіною, дочкою луцького князя Андрія, отримавши від дружини у придане Луцький уділ (1331 рік). У 1340 році Любарт з удільного стає великим князем Володимиро-Галицької Русі, а невдовзі своєю столицею обирає Луцьк. Люстрація2 твердині від 1545 році стверджує: «...Іж напервей Велікій князь Люборт почал бил тиї обадва замкі муроваті, а на нім князь Світрігайло доконивал». На той час пройшло вже 160 років від смерті Любарта, та більш ранніх згадок про муровану твердиню історія не зберегла.
Але виникає питання, які «обадва» замки? Все вірно: в Луцьку була не одна, а дві твердині. Крім власне замку Любарта — Окольний замок, що примикав до нього з заходу і відділявся перекопом (ровом). Тут жили міщани, яких князівська резиденція витіснила зі старого дитинця. Дотепер від цих міських укріплень збереглася лише вежа Чарторийських та фрагменти стін. На відміну від Верхнього замку, залишки Окольника до туристичних маршрутів практично не входять — спробуй знайти ту збережену вежу серед плутаної приватної забудови. Втім, було би бажання, а орієнтир у вигляді гострого даху башти побачити не так і важко.
Таємнича корона Вітовта
...В 1392 році Луцьк «навічно» переходить до Вітовта Кейстутовича. Його правління в місті не забули: популярний луцький ресторан носить назву «Корона Вітовта», а серед міських топонімів є ще Вітольдів колодязь. Князь часто бував у місті, перетворивши його на своєрідну південну столицю Литовсько-Руської держави. Кейстутович заснував тут католицьку катедру та домініканський монастир, побудував мости й дороги, запросив у Луцьк вірменів, караїмів і німців. У замку з’являється Владича вежа, мури нарешті замикають кільце між усіма трьома баштами.
В січні 1429 року до Луцька з’їжджаються європейські монархи з 15 держав. Ось найважливіші з них: німецький імператор Зигмунд, датський король Ерік IV, польський монарх Ягайло, великі магістри Тевтонського та Лівонського орденів, легат Папи римського Андрій, великий князь Московський Василій у супроводі митрополита Фотія і князів Тверського та Рязанського, посол візантійського імператора Палеолога.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Луцьк

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок