Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Політична карта світу та основні етапи її формування

Політична карта світу та основні етапи її формування

Назва:
Політична карта світу та основні етапи її формування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,74 KB
Завантажень:
261
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.8


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Політична карта світу та основні етапи її формування


План
1. Поняття політичної карти світу. Держава як елемент політичної карти і основна форма геопросторової організації суспільства.
2. Основні підходи до періодизації процесу розвитку світового суспільства.
3. Політична карта світу від стародавніх часів до Великих географічних відкриттів (до кінця ХV ст.).
4. Формування політичної карти світу в епоху розвитку і утвердження капіталістичного господарства (новий час, ХVI – початок ХХ ст.).
5. Основні періоди становлення політичної карти світу під час новітньої історії:
5.1. Перша світова війна і міжвоєнний період;
5.2. Друга світова війна і післявоєнний період;
5.3. Сучасний період.


1. Поняття політичної карти світу. Держава як елемент політичної карти і основна форма геопросторової організації суспільства.
Термін „політична карта світу” у суспільній географії використовують у вузькому і широкому розуміннях. У вузькому розумінні політична карта світу – це географічна карта Земної кулі, на якій відображені всі країни і держави світу, їх кордони і столиці, деякі інші географічні об’єкти, що мають важливе політичне значення (поселення, шляхи сполучення тощо). У широкому розумінні політичною картою називають сукупність різноманітних даних політичного змісту про країни і регіони світу. Якщо у першому випадку поняття політичної карти відображає статичну (на конкретний момент часу) політико-територіальну модель світового простору, то широке значення цього поняття передбачає також врахування динамічних явищ і процесів, що мали місце чи відбуваються зараз в окремих країнах або ж між ними.
Основними елементами політичної карти світу є країни і держави. У суспільно-географічному сенсі країна означає певну (окрему) частину земної поверхні з постійним населенням, природними й антропогенними ресурсами, яка обмежена політичними межами (кордоном)[1]. З погляду міжнародного права країна може мати державний суверенітет (незалежність) або бути залежною. У першому випадку країна виступає державою. Таким чином, держава – це суверенне політико-територіальне утворення, незалежна країна з публічною політичною владою, що здійснюється через систему спеціальних органів і установ. Кожна держава є країною, тоді як не кожна політико-географічна країна є державою. Наприклад, Данія є країною і державою, тоді як Гренландія – це країна, залежна від держави Данії. У наш час у світі налічується понад ... країн, 192 з яких є державами.
До ключових понять, що розкривають політико-географічну сутність держав, належать поняття державного суверенітету, державної території і державного кордону. Суверенітет держави полягає в її праві на власний розсуд вирішувати свої внутрішні і зовнішні справи без втручання інших держав і без порушення прав інших держав. Територія держави (державна територія) – це певна частина земної поверхні, що перебуває під суверенітетом даної держави і обмежена зі всіх сторін кордоном. Суверенітет держави над територією показує повноту політичної влади над нею, верховенство тут законів даної держави.
Державна територія – явище об’ємне, яке, окрім земної поверхні, включає певну товщу літосфери, гідросфери й атмосфери в межах кордонів. У склад державної території входять: а) суходіл (материковий і/чи острівний); б) внутрішні води – ріки, озера, водосховища, канали в межах суходолу, а також деякі морські води (акваторії портів, води бухт, заток, проток, морів, береги яких повністю належать даній державі); в) територіальні води – смуга вод в океанах, морях, затоках, протоках завширшки до 12 морських миль (приблизно 22,2 км) від берегової лінії материка і островів, а також від лінії, що є межею внутрішніх морських вод. (Конкретна ширина територіальних вод визначається внутрішнім законодавством держави); г) надра суходолу і шельфу під внутрішніми морськими і територіальними водами разом із наявними в них мінеральними ресурсами; ґ) повітряний простір над суходолом, внутрішніми і територіальними водами; д) т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Політична карта світу та основні етапи її формування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок