Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Тустань

Тустань

Назва:
Тустань
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,65 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Бій був вочевидь нерівним. Нападники пробивалися щосили у фортечну браму-міст, а дрібка захисників твердині намагалася втримати оборону наразі вцілілої вежі. Тоді князь звернувся за поміччю до богів. І сталося диво: назустріч раті нападників, які вже подумки святкували перемогу, раптом виповзло неймовірних розмірів чудовисько. Три голови змія по черзі вивергали вогонь, а десятиметрове тіло вигиналося вздовж схилу, демонструючи ворогові нездоланну міць. Істота прикрила собою фортецю та її захисників. Інсценізацією давньої урицької1 легенди завершувався перший день Другого фестивалю української середньовічної культури «Ту стань!–2007».
Із прадавніх часів...
Вдруге поспіль за останні два роки сама історія оживала під суворими монолітами скель прадавньої твердині русичів на прикордонних Бескидах, збираючи тут шанувальників реконструкторського мистецтва і глядачів-любителів гарного дійства.
…Піку своєї слави і значення Урицькі скелі сягнули у княжі часи. Археолог Михайло Рожко на підставі власних багаторічних досліджень висунув версію, що русичі звели тут свої перші укріплення ще у ІХ–ХІ століттях, чим суттєво «відсунув» у бік сивої давнини дату появи першої фортеці, запропоновану його попередниками. У працях польського хроніста Янка з Чарнкова Тустань згадується між 1347–1349-м роками, а Ян Длугош описує її десь близько 1340 року.
Давня легенда розкриває етимологію назви твердині. Кажуть, князь, подорожуючи своїми володіннями у напрямку земель угорських, побачив величні скелі у мальовничій долині поміж схилами Бескидів. Вражений їх могутністю, він вмить оцінив майбутнє значення укріплення, яке сама природа майже повністю звела на межі руських володінь, і звелів раті: «Ту стань!»
Поселення швидко розвивалося, і невдовзі Тустань стала центром волості, яка включала в себе Ужоцький перевал, Руський путь, Скотарський і Ворітський перевали. Останній до середини XIII століття був ключовим пунктом європейського трансконтинентального «шовкового шляху» з Китаю аж до Португалії. Фортеця тривалий час функціонувала як контрольний пункт на шляху до карпатських перевалів, а також як прикордонний та митний осередок поміж Галицько-Волинським князівством й Угорщиною, а згодом — між Польським королівством та Угорщиною. Це підтверджується знахідками кількох арабських монет-дирхемів, датованих IX–XI століттями.
У період стольного Галича Тустань стала важливим пунктом у Карпатській лінії оборони Галицько-Волинського князівства. Град-фортеця розташовувався на вигідному торговельному шляху, по якому возили сіль із копалень Дрогобича, Солі (тепер Стара Сіль) долинами рік Стрий та Опір через перевали на Закарпатську Русь і в Західну Європу…
Місцевий рельєф сприяв розростанню городища, а збережені донині топоніми Гостинець, гора Товар та потік Церковний недвозначно вказують на наявність важливого торгового шляху та сакральних споруд у цій місцині. Однак найважливішим, безсумнівно, з усіх споруд став комплекс міста-фортеці, який розмістився на скелі Камінь. На думку дослідників, протягом кінця IX–XIV століть на Камені існували наскельні дерев’яні укріплення, які часто перебудовувались. Фахівці в царині будівництва та археології налічили аж цілих п’ять періодів розбудови бескидської твердині.
Однак, скільки б не перебудовувалася прадавня Тустань, після захоплення Галицько-Волинського князівства військами польського короля Казимира III, вона в числі інших фортець, міст та сіл опинилась під владою польської корони (1340 рік). Кордон поширення польської держави відійшов далеко на схід, а тому оборонна функція Тустані як прикордонної фортеці занепала.
...і до нинішніх днів
Наступні власники Тустані пробували у різний спосіб повернути твердині колишню велич, проте справа ця не мала ні сенсу, ані достатнього фінансового підґрунтя. Неподалік фортеці, в долині річки Урічанка, сформувалося село Уріч (теперішня назва Урич). Згодом назва Тустань зникає з карт, лише на мапі кінця XVIII століття та військовій карті 1935 року позначено «Руїни замку Тустань»…
На території руської прикордонної твердині не припиняються історико-археологічні дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Тустань

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок