Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Про вплив природних чинників на винос солей річками

Про вплив природних чинників на винос солей річками

Назва:
Про вплив природних чинників на винос солей річками
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,98 KB
Завантажень:
77
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Про вплив природних чинників на винос солей річками


В останні 15-20 років досить посилену увагу звертають на вплив господарської діяльності на довкілля, що є закономірним і зрозумілим у наш техногенний час. Але при цьому майже забувають про взаємозв'язок і взаємодію між природними чинниками та про їхній вплив на процеси, які протікають у різних сферах Землі, в тім числі в гідросфері. Так, при дослідженнях водного стоку річок у багатолітньому плані шукають причини коливань їхньої водності у зарегульованості русел, осушувальних меліораціях та інших видах господарської діяльності .
В той же час існують потужні природні чинники, які підпорядковують не лише природні процеси на Землі, а і всебічну діяльність людини, в тім числі і в областях безпосереднього її впливу на докілля.
Зокрема активізація будь-якої діяльності на водозборах річок приводить до активізації водної міграції хімічних компонентів, активізації надходжень їх у річки та виносу солей за межі водозборів.
Ми в даному випадку робимо спробу подивитись на один із важливих етапів круговороту речовин у природі – винос солей річками – через призму впливу на ці процеси первинних чинників, які керують рухом мас на земній поверхні.
Генератором усіх природних первинних процесів на Землі є Сонце. В його діяльності, як відомо, чітко визначається циклічність, яка полягає у чергуванні максимумів та мінімумів сонячної активності. В середньому максимум випромінювань настає через кожні 11 років (точніше – через 11,1 року). Після максимуму активність Сонця знижується і доходить до мінімуму. Час між ближніми мінімумами також 11 років [ 3 ].
Зміни в активності сонячного випромінювання викликають 11-річні коливання в магнітній активності Землі, в динаміці біоценозів [ 6 ]. Змінна з 11-річним циклом сонячна активність впливає на загальний характер циркуляції атмосфери і гідросфери на Землі, визначає круговорот води в природі. З цим круговоротом поєднується рух великих мас твердих речовин, які переносяться водними потоками та річками. [ 2 ].
Саме з таких позицій впливу сонячної активності на гідросферу нами розглядається винос солей річковими водами на прикладі р.Случ (права притока Горині) по створу в м.Сарни. Вихідні дані – матеріали гідрометслужби України за період з 1950р. по 1992р. включно. За цими даними отримані середньорічні значення водного стоку та виносу солей і розглядується динаміка виносу останніх у
співставленні з динамікою водного стоку та зі змінами сонячної активності, вираженої числом всіх груп сонячних плям [ 4 ].
Такий розгляд показує, що за весь час спостережень виділяються три періоди у коливаннях витрат води річкою. При цьому закінчення одного періоду, як і циклу, в коливаннях є початком наступного періоду чи циклу (тому на один і той же рік , у тексті посилаємось два рази, оскільки в ньому спостерігався кінець-початок суміжних періодів чи циклів).
Перший період охоплює 19 років (1950-1968 рр.). Він закінчується мінімумом коливань у витратах і характеризується в цілому середніми змінами витрат: від 17,3 м3/с в 1954р. до 63,6 м3/с в 1956р., тобто амплітуда становить 46,3 м3/с.
Другий період (1968-1984 рр.) охоплює повний цикл у коливаннях витрат води (мінімум-підйом-спад-мінімум), рівний 4-ом (1968-1972 рр.), та другий такий же цикл, але рівний 12 рокам (1972-1984 рр.). Цей період характеризується найбільшими коливаннями в динаміці витрат води: від 101,0 м3/с в 1970р. до 30,1 м3/с в 1972 р., тобто амплітуда перевищує 70 м3/с.
Третій період розпочався після мінімуму у витратах води, який спостерігався в 1984р. Цей період ще не закінчився в 1992р. Він, за наявними даними, характеризується найменшими коливаннями в динаміці витрат води: від 53,0 м3/с в 1988р. до 31,40 м3/с в 1987р., тобто амплітуда становить 21,60 м3/с.
Динаміка виносу солей (за концентраціями гідрокарбонатів, сульфатів, хлоридів, кальцію та мінералізацією води) чітко визначається динамікою водного стоку: виділяються ті ж самі три періоди, в межах кожного з яких максимуми і мінімуми виносу солей співпадають з відповідними значеннями витрат води.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Про вплив природних чинників на винос солей річками

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок