Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Кременець

Кременець

Назва:
Кременець
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,68 KB
Завантажень:
195
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Кременець... одне із заповідних міст України. "Маленькою Волинською Швейцарією" називають його з любов'ю туристи, які приїжджають помилуватися старовинним містом та його мальовничими околицями. Розкинувшись в долині між горами - граничними відрогами Подільських Товтр, з історичними назвами Замкова, Черча, Дівочі Скелі, Хрестова, Осовиця, Воловиця, Куличівка, місто своїми вулицями розбігається по схилах та узгір'ях і випліскується на широке привілля рівнини волинського Малого Полісся над річкою Іква.
Перша писемна згадка про Кременець зафіксована у Галицько-Волинському літописі Іпатіївського зведення 1227 року. Та археологічні розкопки свідчать, що поселення тут були ще в епоху пізнього палеоліту (біля ЗО тис. pp. до Р.Х.).
Візитна картка міста - Замкова гора (Бона, 397м над рівнем моря) з руїнами мурів. Могутню фортецю не змогли скорити полчища Батия. І лише в 1648 році, після чотирьохтижневої облоги, козаки Максима Кривоноса штурмом здобули фортецю, в якій оборонялися поляки, що опинилися тут після поразки під Пилявцями. фортеця і місто були тоді вщент зруйновані. І досі, понад 350 літ, стоять оті стіни як німі свідки нашої історії.
З минулих епох збереглося чимало цінних пам'яток історії, культури та архітектури. Ці об'єкти, в основному, сконцентровані у центральній частині міста.
Серед найдавніших і цінних споруд Кременця - колишній братський
Богоявленський монастир, де нині розташована середня школа №1. Приваблює погляд пам'ятка архітектури XVIII ст. - комплекс будівель славнозвісного, першого на Волині вищого навчального закладу, Кременецького ліцею, заснованого у 1805 році Тадеушем Чацьким і Гуго Коллонтаєм - польськими вченими і громадськими діячами. Сьогодні в його корпусах розмістився Педагогічний коледж ім.Т.Г.Шевченка.
Виділяється серед пам'яток ансамбль колишнього монастиря ОО.Францисканів з бароковою дзвіницею (тепер Свято-Миколаївський собор). На вулиці Медовій знаходиться унікальна споруда XVII ст. - кременецькі "будинки - близнюки", зведені в стилі бароко.
Серед пам'яток архітектури та історії міста, що збереглися до наших днів, ансамбль колишнього монастиря 00.Реформаторів (нині Свято-Богоявленський жіночий монастир, XVIII ст.). Сьогодні, після довгих років мовчання, монастирські дзвони знову кличуть на прощу прочан з різних куточків України. Загалом у місті діє 9 культових споруд. Всі вони мають статус пам'яток архітектури.
Хоча місто невелике, проте має сім давніх цвинтарів: Туницький (кінець XVIII ст.); Католицький, званий Польським (1891 p.); військовий Калантир (друга половина XIX ст.); Єврейський (XVI ст.). На особливуувагу заслуговує П'ятницький (П'ятинка) або Козацький (XVII-XVIIIct.), Василіянський (XIXст.) цвинтарі.
Із Кременцем пов'язані життя і діяльність багатьох визначних постатей в науці і
культурі краю. Тут, на початку XIX ст., викладали в Ліцеї природодослідники Віллібальд Бессер і Антоній Анжейовський, письменники Алойзій Феліньський, Алойзій Осінський, Юзеф Коженьовський, математик Юзеф Чех, історик Іоахім Лелевель, художник Юзеф Пічман. У середині XIX ст. в Кременці служив мандрівник і дослідник Микола Пржевальський. В Комерційному училищі на початку XX ст. вчилися український композитор Михайло Вериківський та російський письменник Лев Нікулін, викладали художники Тимофій Сафонов та Андроник Лазарчук. Місто відвідали, подорожуючи по Волині, М.Костомаров і Т.Шевченко.
У Кременці у 1809 році в родині професора Ліцею Евзебіуша Словацького народився поет і драматург, співець і провісник свободи свого народу Юліуш Словацький. Тут зберігся родинний будинок Словацьких, у якому відкрито музей поета. На Туницькому кладовищі в родинному гробівці спочиває його мати Саломея Словацька-Бекю. А в парафіяльному костелі Св.Станіслава у 1909 році встановлено пам'ятник Ю.Словацькому роботи Вацлава Шимановського. В Кременці вчилися: письменники Борис Харчук, Улас Самчук, Галина Гордасевич, Оксана Лятуринська. В різні роки Кременець відвідали: письменник і церковний діяч феофан Прокопович; філософ і поет Григорій Сковорода; етнограф і письменник Володимир Даль; поет і публіцист Юліян Нємцевіч; письменниця Марія Конопницька; поетеса Леся Українка та її мати Олена Пчілка; романіст Оноре де Бальзак; композитор і піаніст ференц Ліст; літературний критик Михайло Драгоманов, письменник Михайло Коцюбинський; поети Максим Рильський, Микола Бажан.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Кременець

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок