Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Географія -> Типології, класифікації та рангування країн за широким набором критеріїв. Основні міждержавні організації сучасного світу

Загрузка...

Типології, класифікації та рангування країн за широким набором критеріїв. Основні міждержавні організації сучасного світу

Назва:
Типології, класифікації та рангування країн за широким набором критеріїв. Основні міждержавні організації сучасного світу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,41 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Типології, класифікації та рангування країн за широким набором критеріїв. Основні міждержавні організації сучасного світу


План
1. Типологія країн світу за характером економічної системи. Національні моделі економік.
2. Рангування і класифікація країн за рівнем економічного розвитку.
3. Типологія країн за стадією суспільного розвитку.
4. Найбільш загальна соціально-економічна типологія країн сучасного світу (за матеріалами ООН і міжнародних організацій).


Крім простих групувань (класифікацій чи типологій) країн, здійснених за одним–двома критеріями, у міжнародній практиці користуються складними соціально-економічними групуваннями, в основу яких покладено цілий ряд якісних і кількісних ознак, які є надзвичайно місткими і показовими. Так, глобальні міждержавні організації (ООН, Міжнародний валютний фонд, Світовий банк) тривалий час об’єднували усю різноманітність країн світу у два – три типи. Насамперед, це 1) промислово розвинені країни і 2) країни, що розвиваються. Соціалістичні країни, які існували до початку 1990-х рр., або розподіляли між даними типами (країни Центральної та Східної Європи і колишній СРСР – до промислово розвинених, азіатські соціалістичні країни і Кубу – до країн, що розвиваються), або ж виділяли в окремий третій тип країн із централізованою (чи регульованою) економікою. У наш час „промислово розвинені країни” почали називати „економічно розвиненими” (або „країнами з розвиненою економікою”), всі країни колишньої соціалістичної системи або ж відносять до країн, що розвиваються, або ж виділяють з їх числа тип країн з перехідною економікою (т. зв. „постсоціалістичні”).
При даній типології враховують зокрема такі ознаки:
- характер економічної та політичної систем у країні, сформованість організаційно-управлінських структур;
- досягнутий рівень економічного та соціального розвитку;
- досягнуту стадію розвитку людського суспільства;
- особливості галузевої структури господарства, ступінь її сформованості;
- стабільність фінансових ринків;
- ступінь залучення в міжнародний поділ праці;
- історичні особливості розвитку країн тощо.
Перш ніж перейти до характеристики названих найбільш загальних соціально-економічних типів країн розглянемо окремо їх групування за широким набором ознак і критеріїв.
 
1. Типологія країн світу за характером економічної системи. Національні моделі економік.
Економічна система виражає спосіб організації економічного життя суспільства. ЇЇ визначають, насамперед, відносини власності у суспільстві та господарський механізм.
Основними типами економічної системи у світі впродовж багатьох десятиліть у ХХ ст. були ринкова економіка і централізовано планова економіка. Ринкову економіку мали більшість країн світу, тоді як централізовано планову – півтора десятка соціалістичних країн. З початку 90-х рр. ХХ ст. на карті світу з’явилися постсоціалістичні країни з перехідним типом економічної системи.
Елементи і показники, що характеризують той чи інший тип економічної системи, в різних країнах можуть суттєво відрізнятися, різним є й ступінь розвитку економічних систем, а тому розрізняють національні моделі економіки. У кожному з наведених типів економічних систем національних моделей може бути досить багато, подібні моделі об’єднують у більш загальні їх групи.
Ринкова економіка базується на приватній власності, вільному підприємництві і ринковому господарському механізмові. Ринок передбачає обмін вироблених товарів відповідно до їх вартості, існування конкуренції між виробниками, врівноваження попиту і пропозиції товарів. Він виступає також регулятором господарської діяльності.
Серед сучасних моделей економічного розвитку, притаманних країнам з найбільш розвиненою ринковою економікою, виділяють такі:
- англосаксонську неоліберальну модель (США, Великобританія, Ірландія, Нова Зеландія), яка характеризується повним пануванням в економіці приватної власності окремих осіб, підприємств, фірм, банків, великих компаній, серйозним демонтажем ролі держави в економіці й мінімально необхідним втручанням її в господарські процеси.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Типології, класифікації та рангування країн за широким набором критеріїв. Основні міждержавні організації сучасного світу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок