Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Геоморфологія річок Українських Карпат

Геоморфологія річок Українських Карпат

Назва:
Геоморфологія річок Українських Карпат
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,35 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Геоморфологія річок Українських Карпат


Зливові паводки завдають значних збитків господарству Карпатського регіону. Зокрема, за даними Держводгоспу України, втрати від стихії щорічно становлять суму, яка дорівнює 205 млн грн., екологічні збитки 77 млн грн., а соціальні виплати постраждалим понад 19 млн грн. 2. З огляду на це ми мали на меті розробити структуру параметра, який враховує співвідношення характеристик гідрографічної мережі та особливостей морфологічної будови річкових басейнів. З’ясувати зв’язок між значеннями цього параметра і такими показниками водозборів, як їхні площі, середньобагаторічні витрати води, густота річкової мережі, середня висота басейну й ухил русел. Необхідність вивчення цього показника полягає в тому, що його значення потрібно враховувати в структурі розрахункових формул для визначення характеристик паводкового стоку 3.
Це дослідження відрізняється від аналогічних праць тим, що в ньому використані дані про гідрографічну мережу практично всіх головних річок Карпатського регіону. Крім того, поняттю геоморфологічний фактор надано іншого змісту, який дає змогу використовувати його для опису процесів формування руслового стоку.
Як вихідні дані використано матеріали спостережень за стоком води на 97 гідрологічних постах, розташованих на річках Українських Карпат. Необхідна інформація про гідрологічні характеристики річкових басейнів зібрана з даних картографічних посібників, матеріалів з типізації річок України та інших довідкових видань. Теоретичною основою цього методу є системний підхід до досліджень природних процесів. За його допомогою виявляють співвідношення між характеристиками стоку і рельєфу, які мають властивості стійкої індикативності. В географічній науці є низка таких характеристик, які різняться ступенем деталізації у відображенні процесів, що відбуваються під час формування паводкового стоку. До таких досить вдалих показників належить уведений А.М. Бефані для схилового стоку геоморфологічний фактор Ф, який обчислюють за формулою
, (1)
де l довжина схилу; I ухил схилу.
Формування зливового стоку прямо залежить від рельєфних утворень річкового басейну та їхньої архітектури. З особливостями будови водозбору пов’язана крутість підстильної поверхні, а отже, і швидкість стікання води по схилах. З цього випливає фізичний зміст геоморфологічного фактора врахування спільного впливу часу добігання й ухилу місцевості в фазі утворення схилового стоку. З погляду макрогенетичної теорії О.В. Огієвського геоморфологічний фактор є показником її першої ланки, тобто надходження води до найдрібнішої гідрографічної мережі, результат якого – формування графіка водовіддачі М(t) 6.
Ми запропонували використовувати параметр А.М. Бефані для розв’язання задач опису процесу формування високих зливових паводків у русловій мережі. Для цього вихідний вираз (1) треба змінити. Оскільки будь-який річковий басейн складається із сукупності схилів, то необхідно в чисельник формули (1) ввести сумарну довжину річкової мережі , а в знаменник – значення середнього ухилу русла водотоку. Тоді в новій редакції геоморфологічний фактор
, (2)
де I середній ухил русла річки; k порядок водотоку 1.
Отже, є два поняття геоморфологічного фактора, перший стосується процесів схилового стоку, а другий руслового. Ми використали тільки видозмінений вираз цього параметра (2). З огляду на великий внесок у гідрологічну науку автора формули (1), за новою характеристикою треба зберегти назву “геоморфологічний фактор А.М. Бефані” (ГМФ). Розрахунки числових значень (ГМФ) для річок досліджуваної територїї виконані за даними про сумарні довжини річкової мережі і значення середніх ухилів русел. Значення обчислене по географічних картах масштабу М1:200 000 для кожного із 97 гідрологічних постів.
У раніше опублікованих працях ми виконали районування території Українських Карпат і виділили шість різних геоморфологічних районів 5. Наприклад, до першого з районів, який отримав назву Верхньотисенського, увійшли водозбори річок Чорної і Білої Тиси, Тересви, Шопурки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Геоморфологія річок Українських Карпат

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок