Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Агроландшафтні системи

Агроландшафтні системи

Назва:
Агроландшафтні системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,98 KB
Завантажень:
104
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Агроландшафтні системи


У сучасній географічній літературі достатньо аргументованими є твердження про неможливість забезпечення об’єктивності дослідження взаємодії складових системи „суспільство–природа” шляхом застосування лише диференційованого підходу. Навпаки, пізнання просторово–часових закономірностей природокористування реалізується на основі єдності і спільних зусиль різноманітних географічних дисциплін, що зумовлює існування загальнонаукового географічного підходу. Зазначене стосується і пізнання процесів агрогенезу, в результаті яких формуються, розвиваються і функціонують агроландшафтні системи (АЛС).
Процеси агрогенезу, як складові неоднорідного антропогенного процесу, виникають, існують і розвиваються при сільськогосподарському використанні ландшафтних комплексів (ЛК), і в результаті – призводять до виникнення системних поліструктурних утворень – АЛС. Під ними розуміють комплекс взаємодіючих систем сільськогосподарського призначення, що виникають унаслідок інтегрованого поєднання натуральних, інформаційних і виробничих сил, утворених потоками речовини, енергії й інформації, які формують структурне полісистемне утворення [8].
Важливість досліджень АЛС визначається багатьма причинами, які у сукупності визначають необхідність і до деякої міри становлять суть пізнання трансформації природного середовища під впливом сільськогосподарського природокористування. Методологічним підґрунтям тут стає ландшафтознавчий підхід, що фундується на ландшафтно-функціональному, історико-ландшафтному, структурно-ландшафтному і ландшафтно-організаційному принципах [9]. Зазначене засвідчує, що один із предметів агроландшафтознавчих досліджень – це чинники формування й функціонування АЛС.
Досліджуючи АЛС Чернівецької області і з’ясовуючи питання їхньої оптимізації, нами було проаналізовано наукові підходи до класифікації чинників агроландшафтогенезу та зауважено особливості їхнього регіонального прояву. Завданням цієї статті є виявлення різноманіття і попереднє впорядкування чинників формування й функціонування АЛС з метою їхнього подальшого глибокого аналізу та систематизації.
Наукові основи вивчення АЛС загалом, і чинників їхнього формування зокрема, закладені в працях з антропогенного ландшафтознавства Л.І. Воропай, М.Д. Гродзинського, Г.І. Денисика, А.Г. Ісаченка, О.М. Маринича, Ф.М. Мількова, В.О. Ніколаєва, В.М. Пащенка, В.С. Преображенського, Г.І. Швебса, П.Г. Шищенка та багатьох інших. Питання агроландшафтогенезу неодноразово були предметом дискусій на наукових форумах. Але однозначності у науково-теоретичному трактуванні чинників агроландшафтогенезу не спостерігається. Одним із невирішених питань залишається і спроба їхньої систематизації
Згідно з трактуванням у “Советском энциклопедическом словаре” за 1985 р. під терміном “фактор” (від лат. factor – виробляючий) розуміють причину, рушійну силу якого-небудь процесу, явища, що визначає характер чи окремі його риси. Практично ідентичне визначення ми знаходимо у М.Ф. Реймерса [7]. Фактором (чинником українською мовою), в загальному розумінні, вважають рушійну силу процесів чи умов, що впливає на них, суттєву обставину в якому-небудь процесі, явищі. Згаданим авторомом виділяється низка різноманітних за змістом, характером тощо чинників у науках про землю. Але впорядкування їхнє розглядається з позицій екології. М.Ф. Реймерс наводить 71 визначення поняття “фактор”. У згаданій класифікації він систематизує фактори за часом, періодичністю, черговістю виникнення, походженням, середовищем виникнення, характером, об’єктом впливу, умовами дії, ступенем впливу, спектром впливу. Всі вони мають місце сьогодні в науковому вжитку, проте чіткого визначення чинників формування, існування й розвитку АЛС тут ми не знаходимо. Напевне буде правомірним застосування зазначеного поділу чинників і до процесів агроландшафтогенезу, оскільки усе зазначене віддзеркалює головні сторони АЛС.
Деякі дослідники під чинниками розуміють як самі компоненти, так і окремі їхні властивості (чи певну сукупність властивостей).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Агроландшафтні системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок