Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Природно-територіальні комплекси

Природно-територіальні комплекси

Назва:
Природно-територіальні комплекси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,29 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Природні зони
Природно-територіальні комплекси
Природні компоненти зв'язані між собою. Отже, жоден з природних компонентів не існує відособлений, а тільки в тісній взаємодії з іншими компонентами. В результаті тривалої взаємодії розвитку природних компонентів утворюються Природно-територіальні комплекси - ПТК, або ландшафт (в перекладі з німецького “вид місцевості”).
ПТК - це поєднання взаємозв'язаних природних компонентів. На різних територіях виникають різні поєднання природних компонентів.
Розрізняють природні і антропогенні ПТК (ландшафт). Відмінності ландшафту обумовлені впливом різних чинників ландшафтообразування. Головних чинників два: радіаційний і тектонічний. Радіаційний - чинник, пов'язаний з сонячною енергією, тектонічний - чинник, пов'язаний з енергією внутрішньої будови Землі. Ще два чинники грають істотну роль у формуванні ландшафту. Циркуляційний - у вигляді повітряних потоків, які обумовлюють перенесення вологи і тепло, і антропогенний - перетворення, викликані енергією людини.
Класифікація ландшафту
Ухвалена східчаста класифікація системи ландшафту:
клас ---> тип і підтип ---> вигляд.
Клас виділяють під впливом тектонічного чинника і особливостей атмосферної циркуляції. Виділяють два класи ландшафту - гірські і рівнинні. В Україні рівнинний ландшафт займають 94% площі, гірський карпатські - близько 5%, а гірський кримський -1 % площі. Типи і підтипи виділяють по змінах показників забезпеченості теплом і вологою. На рівнинах ці зміни обумовлені широтною зональною, а в горах виявляється висотна поясна ландшафту.
Типи ландшафту в межах рівнинного класу названі по характеру рослинності. В Україні виділяють такі типи рівнинного ландшафту: змішані лісові (займають 17%), широколистяні (7%), лісостепові (31%), степові (39%).
В межах класу гірського ландшафту також виділяються типи і підтипи ландшафту, який утворює висотні пояси.
Види ландшафту формуються під відносно однаковим впливом ландшафтообразующих чинників. Назви видів ландшафту утворюються від рельєфу гірських порід, ґрунту і рослинності.
Вплив антропогенного чинника виявляється в тому, що унаслідок використання різних видів природних ресурсів поступово утворилися антропогенний ландшафт.
Фізико-географічне районування
Фізико-географічне районування - це виділення і опис крупних територій, для яких характерні загальні риси природи. При фізико-географічному районуванні виділяють одиниці районування:
країна, зона, подзона, провінція, область.
Фізико-географічна країна відповідає одному класу ландшафту. Бувають рівнинні і гірські країни. Велика частина України знаходиться в межах СХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКОЇ рівнинної країни. Українські Карпати - частина АЛЬПІЙСЬКО-КАРПАТСЬКИХ гірської фізико-географічної країни, а Кримські гори - частина КРИМСЬКО-КАВКАЗЬКОЇ гірської фізико-географічної країни.
Фізико-географічна (природна) зона відповідає певному типу ландшафту. В межах СХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКОЇ рівнини в Україні виділяють три природної зони - змішані ліси, лісостеп, степ.
Фізико-географічна провінція-частина зони, яка відрізняється ступенем континентальності клімату і неоднорідності поверхні.
Фізико-географічна область - частина провінції, яка відрізняється особливостями геологічної будови і рельєфу.
Фізико-географічний район - якнайменша одиниця районування, в межах якої переважає один вид ландшафту.
Фізико-географічне районування проводиться для наукової і практичної діяльності. Наукове значення заключається а систематичному вивченні і описі природи окремих територій.
Практичне значення визначається високим ступенем освоєння території країни.
Зона змішаних лісів
Зона змішаних лісів розташована на півночі країни, займає 20% території України. Зона протягнулася із заходу на схід на 750 км. Цю смугу змішаних лісів по особливостях клімату і приуроченості до ділянки нетектонічних піднятій відносять до фізико-географічної провінції Українського Полісся. Тому цю зону називають Поліссям.
Північна межа співпадає з державною межею, а південна проходить по лінії Луцьк - Ровно - Житомир - Київ - Ніжин - Глухів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Природно-територіальні комплекси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок