Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Антропогенізовані ландшафти як варіанти природних

Загрузка...

Антропогенізовані ландшафти як варіанти природних

Назва:
Антропогенізовані ландшафти як варіанти природних
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,25 KB
Завантажень:
132
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Антропогенізовані ландшафти як варіанти природних


Зосередження уваги на природних складових – матеріальних та енергетичних, – які залишаються основою антро-погенізованих ландшафтів, дає можливість досліджувати їх саме як ландшафтні утворення, чия первісна структура змінена людиною. Це відомий та використовуваний підхід – і у перших роботах з антропогенного ландшафтознавства, і у багатьох сучасних дослідженнях стану, структури, особливостей функціонування змінених ландшафтів, оцінювання ступеня їхньої антропогенізації, а також у наукових пошуках з класифікування змінених ландшафтів, визначення їхньої ролі і місця у сучасному ландшафтному різноманітті. Такий підхід забезпечує погляд на змінені ландшафти як на варіанти природних (на відміну від функціонального та деяких інших підходів до їхнього вивчення). Отже, основні принципи дослідження антропогенізованих і природних ландшафтів мають бути одними й тими ж: об’єктивності, генетичності, системності, відносної однорідності.
Побудовані на них дослідження дають змогу розв’язувати задачі раціоналізації господарювання, обґрунтовувати шляхи оптимізації, ренатуралізації ландшафтів, оскільки базуються на аналізі природних властивостей арени людської діяльності – антропогенізованих ландшафтів.
Нагадаємо, що засновник антропогенного ландшафтознавства Ф.Н. Мільков антропогенними ландшафтами вважав не будь-які створені людиною комплекси, а лише ті з них, чий розвиток підпорядкований природним закономірностям, і відповідно до цього, антропогенний ландшафт визначав як природний комплекс, створений людиною [6]. Саме таке трактування цілком виправдано виключає з поля зору ландшафтознавства керовані (підтримувані) людиною штучні утворення та техногенні процеси, що не несуть ландшафтного змісту. Широко використовуваний термін антропогенізовані, або як синонім – антропогенно змінені, ландшафти об’єднує в об’єктну область антропогенного ландшафтознавства і штучно сформовані людиною, і такі природні територіальні комплекси (ПТК), що зазнали змін лише певних компонентів.
Актуальність вивчення зміненого людиною природного середовища зумовлює традиційно велику кількість напрацювань у галузі антропогенного ландшафтознавства, значний спектр поглядів, підходів, аспектів дослідження. Огляд публікацій із зазначеної тематики надає широке поле для дискусій, для пошуку однодумців. Так, В.М. Петлін звертає увагу на поширення досліджень, об’єкт яких – природні ландшафти з антропогенними елементами (будівлями, мостами, комунікаціями тощо), і зазначає, що останні є “далеко не ландшафтними Туво-реннями”, що їх “…можливо класифікувати, закартовувати, натуралістично опи-сувати, але адекватно досліджувати у функціональ-ному аспекті неможливо”. Автор оцінює таку тенденцію, як загрозу для сучасного ландшафтознавства” ...занурення в антропогенний нігілізм, при якому відкидається все попереднє і на його місці вибудовуються природно-суб’єктивні утворення, які за своєю суттю є функціонально тупиковими” [7].
Цілком можна погодитися із наведеними критичними зауваженнями. Наприклад, виділення науково-дослідних, навчально-виховних, магазинних, ринкових родів антропогенних ландшафтів або ж таких родів антропогенних ландшафтів (у класі “селитебні”, підкласі “житлові”, типах “мало-, низько- ...висотні”) як квадратні або прямокутні [3] нам також видається “глухим кутом” у розвитку ландшафтознавства. Принципи такого класифікування не мають ландшафтного змісту і навряд чи можуть бути корисними для фахових досліджень антропогенно змінених ландшафтів. Видається недоцільним, на нашу думку, й віднесення до антропогенних ландшафтних комплексів інженерних споруд [8]. Відомо, що такі елементи в антопогенному ландшафтознавстві розглядають як блокові системи (роботи Ф.М. Мількова, В.С. Преображенського, Т.Д. Александрової) або в системі природних зв’язків як аналоги природних елементів ландшафту (роботи А.Г. Іса-ченка, О.Ю. Ретеюма, Л.Л. Розанова).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Антропогенізовані ландшафти як варіанти природних

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок