Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Суспільно-географічні аспекти оптимізації водокористування Подільських Товтр 

Суспільно-географічні аспекти оптимізації водокористування Подільських Товтр 

Назва:
Суспільно-географічні аспекти оптимізації водокористування Подільських Товтр 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Суспільно-географічні аспекти оптимізації водокористування Подільських Товтр 


Водні ресурси Подільських Товтр є не менш унікальними, ніж самі Подільські Товтри. Унікальність їх полягає в тому, що річки і ставки на них не лише є невід’ємною частиною природи цього єдиного географічного об’єкту, а й завжди впливали і зараз впливають як на генезис, так і на сучасну орографію Товтр. Унікальність ще й в тому, що саме місця перетину гряди ріками були місцями перших поселень людини в регіоні, про що свідчать певні знахідки, зокрема в околицях с.Дубівці. Їх вік, за оцінками фахівців, більше 7 тисяч років. Тому генетична пам’ять найбільш сприятливих для проживання територій збережена в них до сих пір.
Як стверджує проф. Денисик Г.І., це зумовлено високою родючістю грунтів заплав та прибережної смуги, продуктивністю рослинного і тваринного світу, своєрідністю кліматичних та гідрологічних умов. Активне господарське освоєння річок, а відповідно і їх заплав, розпочалося тут з палеоліту. Більше 40 тисяч років тому на берегах річок виникають перші поселення, в річках ловлять рибу, інтенсивно використовують воду джерел в побуті. Саме в заплавах Дністра розвивається перша в Східній Європі Буго-Дністровська землеробська культура (6 – 4 тис. років тому). Невеликі (0,7 - 1,2 га) тимчасові поселення і часткове розорювання заплав впливали на стан русел річок, але у зв’язку з локальним розповсюдженням корінних змін не викликали [1].
З середини ХVІ століття ставки стають невід’ємною частиною лісостепових ландшафтів. На малих річках були широко розповсюдженні так звані „ дикі ставки”, що створювалися за допомогою невеликих загат. Інтенсивне господарське освоєння річок знайшло своє відображення в будівництві водяних млинів. Для прикладу, на початку ХІХ століття на р.Збруч їх було 23 [1]. Біля кожного з них був утворений ставок. В 50-60 рр. минулого століття починається помітна активізація господарського освоєння річок Подільських Товар. Крім ставків і млинів, на річках будуються та реконструюються старі гідроелектростанції. Це стало можливим завдяки певним соціально-економічним умовам, що склалися на той час.
Гідромережу Подільських Товтр складають ріки та малі річки, ставки, болота і джерела. Природних озер в межах Товтр немає, окрім невеличких двох, що мають карстове походження. До найбільших річок слід віднести: Серет Лівий, Гніздичну, Гнізну Гнилу, Гнилу, Збруч на Тернопільщині та Жванчик, Смотрич, Мукшу, Баговичку, Тернаву, Студеницю, Жван, Ушицю та Дністер на Хмельниччині. На вказаних річках в межах Товтр та в прилеглих територіях знаходиться близько 20 ставків.
Вивчаючи водокористування даної території, слід враховувати крім поверхневих ще і підземні води. Підземні води території дослідження поділяються на прісні та мінеральні. Прісні підземні води відносяться до Волино-Подільського артезіанського басейну, Подільського гідрогеологічного району.
Мінеральні води Товтр представлені водами різних типів. Тут є в основному бромні води та мінеральні води типу “Нафтуся”. При мінералізації до 10 г/дм3 води відносяться до питних, прибільших концентраціях – до бальнеологічних. На Хмельниччині такі води встановлені на двох родовищах спільно із водами типу “Нафтуся” ( Зайчиківське і Збручанське), утворюють також окреме родовище – Кам’янець-Подільське. На Тернопільщині бромні води зустрінуті на Новозбручанському родовищі вод типу “Нафтуся”.
Мінеральні води типу “Нафтуся” належать до Подільської області мінеральних вод. Вона охоплює басейни річок Збруч, Жванчик, Смотрич і Мукша. Води приурочені до відкладів силурійської системи і залягають на глибинах 25-250 м. На теренах Тернопільщини детально розвідане Новозбручанське родовище, на Хмельниччині – Збручанське, Маківське, Зайчиківське, Волочиське, Мукшинське та Кам’янецьке. Води можуть використовуватися при лікуванні захворювань гепатобіліарної системи, нирок, сечовивідних шляхів, а також при порушенні водно-сольового обміну.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Суспільно-географічні аспекти оптимізації водокористування Подільських Товтр 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок