Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Сільськогосподарська трансформація ґрунтів Розточчя

Сільськогосподарська трансформація ґрунтів Розточчя

Назва:
Сільськогосподарська трансформація ґрунтів Розточчя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,63 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Сільськогосподарська трансформація ґрунтів Розточчя


Антропогенна трансформація дерново-слабопідзолистих зв’язнопіщаних ґрунтів у межах Розточчя пов’язана з вирубуванням лісів та освоєнням звільнених від лісової рослинності територій для вирощування сільськогосподарських культур. Вона розпочалася в період виникнення перших поселень, письмові згадки про які стосуються XV–XVI ст. [2]. Зрозуміло, що в цей період антропогенний вплив на ґрунти був мінімальним, проте мав тенденцію до зростання. Значно збільшився антропогенний вплив на досліджувані ґрунти в останнє століття, коли колгоспи й радгоспи мали максимальну кількість потужної техніки та різноманітних мінеральних добрив і хімікатів.
Природний розвиток досліджуваних ґрунтів відбувався під сосново-дубовими і сосново-дубово-грабовими лісами з розвинутим трав’яним покривом за умов періодичного поверхневого перезволоження і промивного водного режиму. Материнськими породами є нижньоплейстоценові флювіогляціальні піски, підстелені глибше 1 м крейдовими породами. Вирубування лісів та введення дерново-слабопідзолистих зв’язнопіщаних ґрунтів у землеробство припинили розвиток підзолистого процесу ґрунтоутворення, проте не припинили, а навпаки, підсилили розвиток елювіальних процесів, які пов’язані з періодичним перезволоженням і підсиленням відновних реакцій.
Дерново-слабопідзолисті зв’язнопіщані ґрунти в межах Українського Розточчя займають близько 30% території. В сучасних умовах вони наполовину розорані й перебувають на різних ступенях антропогенної трансформації, що пов’язано з умовами їхнього використання. Частина з них (близько 20%) зазнала ерозійної деградації, пов’язаної з розвитком вітрової ерозії і погіршила свої властивості та сільськогосподарську продуктивність. Переважна більшість розораних дерново-слабопідзолистих зв’язнопіщаних ґрунтів поліпшили свої властивості та сільськогосподарську продуктивність, тобто їхня антропогенна трансформація відбулася в напрямі окультурення, і виникла потреба розділити їх за ступенем окультуреності.
Єдиної думки щодо поділу дерново-підзолистих ґрунтів за ступенем окультуреності та критеріїв такого поділу немає. Класифікуючи окультурені дерно-во-підзолисті ґрунти, В.А. Ковда [3] виділяє слабо-, середньо- та сильноокульту-рені; В.В. Єгоров, В.М. Фрід-ланд, Е.М. Іванова та ін. [1] – освоєні та окультурені.
Об’єктами досліджень є дерново-слабопідзолисті зв’язнопіщані ґрунти Розточчя, що останні 100 років розвивалися під природною лісовою рослинністю, під сільськогосподарськими культурами у польових сівозмінах та на присадибних ділянках. Предмет досліджень – морфологічні ознаки і фізико-хімічні властивості цих ґрунтів та їхні зміни в умовах різного використання у сільськогосподарському виробництві.
Дерново-слабопідзолисті зв’язнопіщані ґрунти під лісовою рослинністю в теперішньому заповіднику “Розточчя” є антропогенно незміненими, тобто еталонними, а ті, що під сільськогос-подар-сь-кими культурами в польових сівозмінах та на присадибних ділянках – антропогенно трансформовані, тобто окультурені. Для характеристики властивостей досліджуваних ґрунтів та їхніх змін у процесі антропогенної трансформації використано матеріали детальних обстежень ґрунтів, проведених у 1997-2000 рр. у Яворівському районі Львівської обл. співробітниками НДЛ-50 Львівського національного університету імені Івана Франка. Для порівняння вибрано по десять аналізованих розрізів, закладених у лісі заповідника “Розточчя”, на ріллі польових сівозмін в околицях населених пунктів Івано-Франкове, Лозина, Лелехівка, Верещиця, Страдч та на ріллі присадибних ділянок тих же населених пунктів.
Статистично опрацьовано шість показників з восьми–десяти. Вірогідність різниць двох середніх оцінено на підставі зіставлення фактичних нормативних відхилень з табличними значеннями критерію t Стьюдента [4].
Розвиток дерново-слабопідзолистих зв’язно-пі-ща-них ґрунтів протягом останніх 100, а, можливо, й більше, років під листяно-хвойними лісами з трав’янистою рослинністю або під сільськогосподарськими культурами зумовив значні відмінності в їхніх морфологічних та фізико-хімічних властивостях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Сільськогосподарська трансформація ґрунтів Розточчя

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок