Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Архіпелаг Шпіцберген

Архіпелаг Шпіцберген

Назва:
Архіпелаг Шпіцберген
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,47 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Архіпелаг Шпіцберген


Архіпелаг Шпіцберген лежить між 76°28’ і 80°48’ північної широти. Назва „Шпіцберген” перекладається з голландської як „гострі гори”.
Загальна площа Шпіцбергену – 62.5 тис.кв.км. Населення на 1997 рік на архіпелазі становило 2500 осіб. Адміністративний центр – Лонгір (1000 осіб у 1997 р.). Етнонаціональний склад – норвежці (55%), росіяни, українці і поляки (45%).
Вперше острів відвідали норвезькі мореплавці (12 ст.), а в 1594 р. – голландець Віллем Баренц. Згідно з Паризьким Договором (1920 р.), архіпелаг належить Норвегії.
Основна діяльність місцевих жителів: видобування азбесту, міді, цинку, заліза, вугілля; рибальство, туризм.
Острови архіпелагу здіймаються на підводному порозі, який розділяє улоговини Гренландського і Норвезького морів. Більш як половину всієї площі архіпелагу займає великий острів – Західний Шпіцберген. Другий за величиною острів – Північно-Східна Земля. На південь від них лежать острови Баренца, Едж та багато дрібних острівців, об’єднаних однією назвою „Тисяча островів”. Довга вузька протока відокремлює від Західного Шпіцбергену Землю Принца Карла, що також входить до складу архіпелагу.
Рельєф островів гористий. Гори, утворені каледонською складчастістю на початку палеозойської ери, являють собою горстові брили, підняті по лініях розломів, що відбувалися в наступні геологічні епохи. Брилові масивні хребти розділені між собою западинами грабенів, у яких збереглися товщі морських і континентальних відкладів. Найцікавіші серед них кам’яновугільні пласти верхньопалеозойського, мезозойського і третинного віку.
У період нагромадження кам’яного вугілля, природні умови Шпіцбергену були різко відмінні від сучасних. У кам’яновугільну епоху низовини островів були вкриті густими заростями лепідодендронів і каламітів, у крейдовому періоді на них росли гінкгові ліси, у третинному – субтропічні широколистяні ліси. Клімат островів був жаркий і вологий.
Найважливіший кам’яновугільний басейн – третинного віку – займає середню частину Західного Шпіцбергену, де вугілля залягає від Іс-фіорду до мису Південного. Запаси його – 4 млрд.т.
У четвертинний період архіпелаг двічі сковувало зледеніння, тепер тут льодовий покрив „шпіцбергенського” типу, тобто такий, який не повністю ховає гористий рельєф. Льодовики заповнюють долини, перетікають з однієї долини до іншої низькими перевалами, утворюють місцями невеликі поля і щити, але найвищі вершини гір здіймаються з-під льодового покриву у вигляді гострих зубчастих гребенів. Потужність льоду непостійна, але, мабуть, не перевищує 200 м.
Найбільшу площу льодовики займають на островах Північно-Східна Земля і Західний Шпіцберген. Льоди досягають океану, обриваються вздовж берегів крутими стінами (Східний лід на Північно-Східній Землі) і сповзають у фіорди, які розчленовують узбережжя.
Тепер льодовики перебувають у стадії відступу, що особливо активно відбувається на заході острова Західний Шпіцберген, де підходить західношпіцбергенське відгалуження теплої Північо-Атлантичної течії. Воно проникає в глиб фіордів і зігріває віддалені від моря острівні райони. У лютому середня температура в Іс-фіорді -12.6°, а в найтепліший місяць (липень) досягає +5.5°.
Острови Шпіцберген лежать у зоні тундри, рослинність якої має ряд характерних особливостей. Те, що в тундрі немає дерев, пояснюється явищем „фізіологічної сухості”, тобто нестачею вологи, яку дістають рослини за короткий (1-3 місяці) вегетаційний період. Причина „фізіологічної сухості” полягає у тому, що грунтові води в промерзлому грунті лишаються холодні й погано засвоюються кореневою системою; отже, води, яку мають одержувати деревні рослини, недостатньо. Тому в тундрі ростуть лише мохи, лишайники, багаторічні трави, чагарники й чагарнички. Коренева система їх проникає тільки в приповерховий шар грунту, який відтає влітку не глибше як на 15 см. Багато рослин для меншого випаровування мають опушені листя і стебла, сланкі і подушкоподібні форми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Архіпелаг Шпіцберген

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок