Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Літосфера, її елементи, процеси формування земної кори

Літосфера, її елементи, процеси формування земної кори

Назва:
Літосфера, її елементи, процеси формування земної кори
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,22 KB
Завантажень:
431
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
“Літосфера, її елементи, процеси формування земної кори”


1. Будова літосфери та її рухи. Внутрішні сили Землі
Земна кора і самий верхній шар мантії перебувають у твердому агре-гатному стані й називаються літосферою — кам'яною оболонкою. Під літосферою залягає астеносфера — шар речовини мантії, який відзна-чається підвищеною пластичністю і температурою, близькою до точки плавлення.
Потужність і будова літосфери визначаються типом земної кори.
Материкова кора складається з трьох шарів — осадового, гранітного і базальтового, її потужність на рівнинах сягає 30-40, в горах — 60-80 км. Потужність літосфери в районі материків становить 150-250 км.
Океанічна кора складається з осадового і базальтового шарів (граніт-ний шар між ними відсутній). Потужність океанічної кори 5-10 км, потужність літосфери під океанами — 50—100 км.
Літосфера глибинними розломами розбита на великі блоки — літо-сферні плити. Під впливом внутрішніх сил Землі ці плити повільно, зі швидкістю до 5-6 см за рік, пересуваються по в'язкій астеносфері в той чи інший бік. Ці рухи називаються горизонтальними. Вони призводять до утворення великих і лінійно витягнутих форм рельєфу: гір, океаніч-них жолобів, рифтових хребтів, глибинних розломів-грабенів.
Для літосфери характерні й повільні вертикальні коливання — повільні підняття чи опускання, швидкість яких від 0-2 до 10—12 мм за рік. При цьому нерідко колишні ділянки морського дна стають суходолом або, навпаки, суходол занурюється на дно моря.
До проявів внутрішніх сил Землі належать також магматизм і земле-труси.
Магматнзм — це сукупність явищ, пов'язаних з утворенням і рухом магми з астеносфери до поверхні Землі. Розрізняють два типи магматизму — внутрішній (інтрузивний), коли магма не досягає поверхні Землі і застигає на глибині, і зовнішній (ефузивний), коли магма прориває зем-ну кору і виливається на поверхню. Ефузивний магматизм називають ще вулканізмом. Вулкани поділяють на діючі і згаслі. Більшість діючих приурочена до узбережжя Тихого океану (Тихоокеанське вогненне кільце), серединно-океанічних хребтів та зон розломів на материках.
У районах вулканізму зустрічаються гейзери — джерела, що періо-дично викидають фонтани гарячої води (Йеллоустонський національний парк США, Ісландія, Камчатка, Нова Зеландія).
Землетруси — раптові підземні удари, супроводжувані швидкими коливаннями земної поверхні. Причина землетрусів — розривні пору-шення в надрах Землі або зсування блоків земної кори за лінією розло-му. Осередки землетрусів здебільшого приурочені до молодих гір, а та-кож до зон розломів.
Сила землетрусів оцінюється за 12-бальною шкалою. Слабкі земле-труси (1-3 бали) майже не відчуваються людиною і фіксуються за допомогою сейсмографів. При катастрофічних землетрусах (11-12 балів) рельєф Землі змінюється до невпізнанності, цілком руйнуються всі будівлі.
Основні форми поверхні Землі
Основні форми рельєфу суходолу — рівнини та гори. Рівнини — великі ділянки земної поверхні з малими (до 200 м) переви-щуваннями між сусідніми точками і незначними ухилами. За висотою над рівнем моря рівнини поділяються на:—
низовини — з абсолютними відмітками до 200 м (Амазонська, За-хід но-Сибірська, Причорноморська та ін.);—
височини — з відмітками від 200 до 500 м (Середньоросійська, Подільська, Придніпровська тощо);—
плоскогір'я — з відмітками вище 500 м (Середньосибірське, Східно-Африканське та ін.).
За походженням рівнини поділяють на первинні і вторинні. До пер-винних належать морські рівнини — колишні ділянки морського дна, що стали суходолом внаслідок повільних зведень земної кори (Причор-номорська, Західносибірська низовини та ін.). До вторинних рівнин відносять: водно-льодовикові рівнини (Поліська низовина); алювіальні рівнини, складені річковими наносами (Амазонська, Придніпровська ни-зовини); денудаційні рівнини, що виникли на місці зруйнованих гір (Ка-захський дрібносопковик).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Літосфера, її елементи, процеси формування земної кори

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок