Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Дослідження русла р. прут на ділянці розвитку водозаборів м. Чернівці

Дослідження русла р. прут на ділянці розвитку водозаборів м. Чернівці

Назва:
Дослідження русла р. прут на ділянці розвитку водозаборів м. Чернівці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,19 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Дослідження русла р. прут на ділянці розвитку водозаборів м. Чернівці


Дослідження проводились у зв’язку з плануванням розвитку міських водозаборів в районі сіл Шипинці та Бурдей. Їх завданням був аналіз закономірностей розвитку русла річки Прут в природних умовах та при різних варіантах будівництва водозаборних споруд. Дослідження спирались на аналіз процесів розвитку русла за попередній період та на ділянках – аналогах. Були використанні картографічні матеріали, дані гідрологічних спостережень та дані експедиційних досліджень автора, а також кафедри гідрології та кліматології ЧДУ. Карти охоплюють період з останньої третини 19 століття до 1977 року.
На досліджуваній ділянці основними кроками мезоформ та макроформ русла є 0,5 км та 1 км. Вони відповідають паводковим витратам, що складають 2 – 5 тис. м3/с. Ширини русла коливається від 150 до 250 м. Ширина поясу руслоформування за багаторічний період на різних частинах ділянки складає 500 – 1250м. Якщо ж розглядати пояс руслоформування за огинаючими лініями на певний момент часу, то його ширина 250 - 600 м. За багаторічний період більша частина була “перероблена” руслом.
У геоморфологічному відношенні, за умовами розвитку днища долини вище та нижче досліджуваної ділянки можна виділити дві характерних частини. Верхня частина долини простягується до району злиття річки Прут з річкою Черемош. Тут виражені лише заплава та перша тераса. Відносні висоти над рівнем русла практично не перевищують 6 м. Тут виділяється морфологічно однорідна ділянка русла (від гирла Черемошу до с. Шипинці). Характерною її рисою є морфологічний прояв поповнення русла р. Прут значною кількістю придонних наносів з р. Черемош. Він приводить до посилення рис багаторукавності та мінливості структури руслових деформацій.
Уся нижчерозташована частина днища долини майже до м. Чернівці знаходиться на стику Хотинської височини та значного масиву Цецино-Спаська. В цілому тут чітко виражена правобічна асиметрія долини. У зв’язку з цим лівобережні території мають плавний нахил до русла р. Прут і правого борту долини. Тут виражений практично увесь спектр терасових рівнів. Але перша тераса звужується і також більш нахилена в сторону русла. Для цієї ділянки характерною рисою є прояв впливу дрібноблокової тектоніки Передкарпаття. Він відображається у структурі днища долини, малюнку гідрографічної сітки, характеристиках русла та заплави. При цьому блоки створюють певну ритмічність у просторі (поздовж течії). Місцевий рельєф та гідросітка фіксують межі блоків – поперечні лінії через днище та борти долини. Ця фіксація пов’язана з вираженістю у рельєфі окремих підвищених масивів розділених долинами дрібних правих приток Пруту, сходинкоподібні зміни напрямку течії основних лівобережних приток – Совиці Ставчанської та Совиці Кіцманської, а також відповідними багаторічними структурами русла, поясу руслоформування, заплави та першої тераси.
Описана частина долини (від с. Шипинці до м. Чернівці) ділиться умовно на три підділянки – блокові структури. Їм відповідають S-подібні звивини русла та комплекси заплавних масивів. У верхніх частинах цих підділянок пояс руслоформування Пруту відхиляється виступами правого борту долини вліво. Нижче за течією він поступово повертається знову під правий борт відповідно до загальної асиметрії долини. При цьому русловий потік має більше можливостей розвивати бокову ерозію (звивини). Тому нижні частини підділянок більш порізані старицями та староріччями ніж верхні. Завершаються S-подібні звивини правобічними прижимами русла. Крок блокових підділянок набагато перевищує крок руслових мезоформ. Тому останні накладаються на малюнок макрозвивин, деколи спотворюючи закономірний її малюнок. Але при аналізі матеріалів за багаторічний період описані властивості проявляються досить чітко.
За даними порівняння картографічних зображень русла та днища долини були проаналізовані основні руслові деформації, які відбувалися на протязі приблизно 100 років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Дослідження русла р. прут на ділянці розвитку водозаборів м. Чернівці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок