Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Соціальний чинник у формуванні міського ландшафту

Соціальний чинник у формуванні міського ландшафту

Назва:
Соціальний чинник у формуванні міського ландшафту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,91 KB
Завантажень:
257
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Соціальний чинник у формуванні міського ландшафту


Міське середовище, що оточує людину, складається як з природних компонентів – повітря, води, рослинності, ґрунту і тваринного світу, так і штучно створених людиною матеріальних елементів, в оточенні яких і у взаємодії з якими відбувається життєдіяльність суспільства. Самі міські ландшафти є унікальними за силою впливу на природне середовище господарськими об’єктами, джерелами значної деформації природного середовища, забруднення повітряного, водного басейнів, ґрунтового покриву. Взаємодія людини і природи в містах і на урбанізованих територіях характеризується певною двоякістю. З одного боку, густозаселені, розвинуті у промисловому відношенні міста володіють значним руйнівним потенціалом дії на природу. З іншого – високий соціально-культурний і промисловий потенціал міст може бути необхідною передумовою для організаційної і ресурсозберігаючої охорони довкілля.
Мета нашого дослідження: розглянути роль соціального чинника у формуванні урболандшафту.
Відомі підходи до трактування урболандшафту О. Яницького (м. Москва),

А. Костровицького (м. Варшава), В. Кучерявого, М. Голубця (м. Львів) та ін. Зроблено спроби розглянути місто як урбоекосистему з низкою функціональних підсистем: природної, соціальної, техногенної, просторової, часової, енергетичної, адміністративно-державної, управлінської тощо.
За визначенням польського вченого А. Костровицького (1979), який досліджував складні соціоекологічні стосунки у містах: “система–місто” – це своєрідний просторовий механізм, створений і виплеканий людиною”. Власне, урбоекосистема розвивається в системі координат простору і часу, що важливо знати при формуванні урболандшафту тієї чи іншої території. Комфортне самопочуття людини і соціальних груп, їхня самореалізація можливі у тому ландшафті, який надає їм різноманітні цінності і доступ до цих цінностей. Людина не має почувати себе відчуженою від ландшафту – його природної складової, історичного минулого, етнічних традицій, що склалися тут тощо.
Факти засвідчують, що організація виробництва в умовах міста не може вважатися раціональною, якщо в ній не враховано екологічної ситуації, санітарно-гігієнічного стану виробництва, чистоти довкілля. Ці показники стають атрибутом і органічним компонентом субстанції людського побутування. Саме розуміння взаємо-дії людини і природи, як єдності, націлює на розроблення дійових заходів, спрямо-ваних на адаптацію людини до відповідних природних умов. У цьому разі особливого значення набирають ефективні адаптивно-екологічні механізми в системі “людина–довкілля”.
У природній екосистемі людина є одним із її біологічних видів, який функціонує у навколишньому природному середовищі і підтримує рівновагу в обмінних процесах. З іншого боку, вона – творець штучної надбудови – соціуму і цим вносить суттєві зміни в ті ж самі процеси. Природне середовище є сферою проживання, параметри якої постійно людиною корегуються, щоб задовольняти і біологічні, і зростаючи соціальні потреби. Іншими словами, середовище проживання людини – це постійно перетворюване природне середовище, в якому чим більше відбувається (або вже відбулося) змін, тим більше потребується у подальшому витрат речовини й енергії на повернення і підтримку системи в дотеперішній рівноважний стан. Отже, людина, залишаючись частиною природи, в процесі своєї діяльності штучно створила дещо нове – соціосферу. В якій, на думку академіка А. Голубця, “функціональну суть визначає соціальний, реалізований людством речовинно-
енергетично-інформаційний обмін, тобто обмін між людиною і природою в процесі виробничої діяльності” [1]. Людина часто не тільки органічно не вписується в біосферу, але й здатна своїми протидіями вивести її із еволюційно сталого рівно-важного стану спочатку на локальному рівні, а потім в регіональному, і навіть більше. Як бачимо, провідну роль у цій системі в сучасних умовах відіграє людина. В забезпеченні належної адаптації людини до довкілля, яке зазнає постійних змін, нерідко в гірший бік, особливе значення має вжиття ефективних соціальних заходів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Соціальний чинник у формуванні міського ландшафту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок