Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Слідами мандрівника Миколи Пржевальського, вихідця з України (спогади про експедицію в Китай)

Слідами мандрівника Миколи Пржевальського, вихідця з України (спогади про експедицію в Китай)

Назва:
Слідами мандрівника Миколи Пржевальського, вихідця з України (спогади про експедицію в Китай)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,12 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат
на тему:
Слідами мандрівника Миколи Пржевальського, вихідця з України (спогади про експедицію в Китай)
У 1957 р. я був запрошений Академією наук Китаю на посаду наукового керівника групи гідрології і гідротехніки Китайсько-Радянського об’єднаного загону Середнє-Хуанхейської комплексної протиерозійної експедиції АН КНР. Крім мене для участі в експедиції були запрошені професори Д.Л.Арманд (географ) – керівник нашої групи вчених, О.С.Кесь (геоморфолог), О.М.Розанов (ґрунтознавець), М.Є.Кабанов (лісівник), а також академік Туркменської АН, фахівець з пустель, М.П.Петров. У той час я працював завідувачем відділом гірських меліорацій Кримської гірсько-лісової дослідницької станції, що входила в мережу дослідницьких станцій Українського науково-дослідного інституту лісового господарства і агромеліорації. Директор інституту К.Л.Холуп’як, відомий фахівець з боротьби з ерозією, відряджав мене в Китай. Після повернення я опублікував кілька наукових статей за матеріалами, зібраним в експедиції [5, 6, 7, 8].
У 1980 р. відбувся VII з'їзд Географічного товариство СРСР, що проходив у Киргизії в м.Фрунзе. Я був делегований на з'їзд і прибув туди в числі інших членів делегації Українського географічного товариства. Під час післяз'їздівських екскурсій мені пощастило побувати в місті Пржевальську і відвідати музей знаменитого мандрівника. У музеї я звернув увагу на стенд «Слідами Пржевальського», де були поміщені фотографії пізніших дослідників Монголії і Північного Китаю.
Поштовхом до написання цієї статті було моє чергове відвідування Львівського університету, де я є членом спецради із захисту кандидатських дисертацій на здобуття ученого ступеня кандидата географічних наук. Йдучи по коридору повз стенд кафедри географії України, я побачив на ньому напис «М.М. Пржевальський – вихідець з України». Це мене зацікавило, і я прочитав усі біографії великого мандрівника.
Мабуть, найбільше детально питання про предків М.М. Пржевальського було розглянуто у книзі В.М.Гавриленкова [2]. Він відзначає, що початок роду Пржевальських поклав у середині XVI століття запорізький козак Корнила Онисимович Паровальский. Він надійшов на службу у Військо Польське, і тут прийняв прізвище Пржевальський. За численні відзнаки в боях одержав дворянське звання. У 1589 р. іменним указом Стефан Баторій дарує новому дворянину «п'ять служб людей». Однак, нащадки запорізького козака так і не стали польськими шляхтичами.
 
Рис. 1. М.М. Пржевальський у чині підполковника генерального штабу
після закінчення першої Монгольської подорожі.
Дід мандрівника Казимир Фомич Пржевальській біг з польської єзуїтської школи, не закінчивши її, і перейшов у православну віру, перемінивши ім'я Казимир на Кузьму. Син Кузьми Фомича Михайло був визначений на військову службу. Однак після п'ятнадцятирічного перебування в армії був звільнений у чині штабс-капітана в зв'язку з хворобою. У 1938 р. він одружився з Оленою Олексіївною Каретниковою. А в 1939 р. у с.Кимборово Смоленської губернії в них народився перший син Микола, майбутній мандрівник. Інші факти з життя М.М.Пржевальського досить добре відомі з численних статей і книг. Із деякими з них ознайомимося у процесі вивчення ерозійних процесів у басейні р.Хуанхе.
Ерозія ґрунтів у Китаї є серйозним нещастям. Особливо великих розмірів вона досягає в середньому плині р. Хуанхе в районі Лесової провінції. Ця частина басейну складена легко розмивним водою лесом. Це, при наявності сильних злив, приводить до інтенсивної ерозії. Наноси надходять у р.Хуанхе і її притоки, бувають випадки, що останні несуть до 60% твердої речовини від загальної кількості води. Максимальна мутність води р.Хуанхе в м. Шаньсяня в серпні 1942 р. досягла 575 кг/м3, це така концентрація наносів, як у сельових потоках. Для великої ріки така мутність є рекордною. Після виходу ріки з Лесової провінції на Велику Китайську рівнину наноси починають відкладатися в руслі Хуанхе. Внаслідок цього дно ріки починає підніматися над навколишньою місцевістю і, щоб захистити територію від повені під час сильних паводків, населення з древніх часів будувало в нижньому плині ріки дамби.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Слідами мандрівника Миколи Пржевальського, вихідця з України (спогади про експедицію в Китай)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок