Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Ґрунти Сухого Степу України

Ґрунти Сухого Степу України

Назва:
Ґрунти Сухого Степу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,67 KB
Завантажень:
169
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ґрунти Сухого Степу України
На півдні України знаходиться Причорноморська низовина. Її поверхня плоско-рівнинна. Низовина поступово знижується до Чорного моря. Для її рельєфу характерні та звані степові блюдця і поди. Частиною Причорноморської низовини є Північно-Кримська рівнина на Кримському півострові. Її поверхня поступово знижується до Сиваша. Ця територія є підзоною сухого Степу з субаридним континентальним кліматом, коефіцієнтом зволоження 0,35-0,5, зі значними добовими та сезонними амплітудами температури. Для сухих степів характерні каштанові грунти, що дістали свою назву завдяки темно-коричневому забарвленню грунтів, що нагадує колір зрілих плодів каштана.
У світі вони займають величезну площу – 269 млн. га, в Україні – 2 млн. га.
Каштанові грунти у зоні сухих степів України представлені двома підтипами: темно-каштановими і каштановими. Перші в цілому переважають у зоні Сухого Степу і займають безстічні рівнини вододілу рік Дніпро, північну частину степового Криму, а також понижені приморські плато Правобережжя Дніпра. Власне каштанові грунти займають вузьку смугу в Приморсько-Причорноморській зоні сухого Степу, Лівобережжя Дніпра. На відміну від темно-каштанових грунтів вони суцільних масивів не утворюють, а залягають разом із каштановими солонцями.
Генезис каштанових грунтів пов’язують з особливостями трав’яної рослинності в умовах посушливого клімату. Головні процеси при утворенні каштанових грунтів ті ж, що й при чорноземоутворенні, тобто дерновий процес та міграція карбонатів в умовах надмірного зволоження. Це сприяє нагромадженню в грунтовому профілі не тільки карбонатів кальцію та магнію, а й легкорозчинних солей натрію, що спричинює нагромадження катіонів натрію до ГВК.
Характерною ознакою каштанових грунтів сухого Степу України є чітка диференціація профілю за елювіально-ілювіальним типом, що пов’язано з пов’язано з солонцюватістю цих грунтів.
Будова профілю каштанових грунтів подібна на чорноземи, особливо південні:
Нд – слаборозвинена дернина;
Н(к) – гумусовий, каштанового забарвлення з бурувато-сірим відтінком, порохувато-дрібнозернистий, нерідко шаруватий, потужністю 15-30 см;
Нpk/s – верхній чи перехідний, сірувато-бурий, великогрудкуватий або грудкувато-призматичний чи горохуватий, карбонатний, потужністю біля 10 см;
Рhks – нижній перехідний, неоднорідно забарвлений бурувато-жовтий, призмоподібний, ущільнений, карбонати у вигляді «білоочок», часто засолений, потужністю 50-100 см;
Рks - материнська порода, переважно засолений лес – карбонатний, загіпсований.
Характерною ознакою темно-каштанових грунтів є їх помітна диференціація за елювіально-ілювіальним типом, яку можна визначити як морфологічно, та і за даними гранулометричного аналізу. Порівняно з чорноземами південним солонцюватими, горизонт вмивання проявляється чітко лише за ущільненням і призматичною структурою.
У профілі каштанових грунтів чіткіше виділяються елювіальний та ілювіальний горизонти. Ознаки солонцюватості в них виявляються краще. Мають меншу глибину гумусового шару, ніж темно-каштанові.
Суттєво за властивостями виділяються світло-каштанові грунти, які в переважній більшості солонцюваті (Не+Hpsl+Phsk+Pks). В Україні не поширені.
Вміст гумусу коливається від 3-4% в каштанових до 45% в темно-каштанових і поступово зменшується вниз по профілю.ГПК повністю насичений катіонами кальцію та магнію, реакція нейтральна або слабо лужна по всьому профілю рН=7,0-7,3.
Каштанові грунти завжди мають карбонати безпосередньо під Н-горизонтом, на глибині 1-1,5 м багато з них накопичують гіпс та водорозчинні солі. Володіють задовільними водно-фізичним властивостями.
Родючість темно-каштанових грунтів вища, ніж каштанових, проте ці грунти в агро виробничому відношенні поступаються чорноземам внаслідок недостатнього природного зволоження. Однак потенційно вони багаті на поживні речовини, особливо на рухомі форми калію. Дещо менший у них вміст азоту, його кількість залежить від вмісту гумусу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Ґрунти Сухого Степу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок