Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Екологічне ландшафтознавство: об’єкт, предмет і завдання

Екологічне ландшафтознавство: об’єкт, предмет і завдання

Назва:
Екологічне ландшафтознавство: об’єкт, предмет і завдання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,97 KB
Завантажень:
445
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Екологічне ландшафтознавство: об’єкт, предмет і завдання


Становлення і розвиток ландшафтознавства, комплексного розділу фізичної географії, об’єктом якого є ландшафти і їхні морфологічні одиниці – природні територіальні комплекси (ПТК) локального рівня 17, 2, 13, завжди було пов’язано з практикою господарської діяльності людини, починаючи ще від праць В.В. Доку-чаєва кінця ХІХ ст. Тому цілком закономірним після розроблення в 50–60 рр. основ теорії і методики вчення про ландшафти було становлення прикладного ландшафтознавства 6. Практична значимість ландшафтів щодо людини полягає у здатності їх виконувати різноманітні соціально-економічні функції, які можна об’єднати у дві великі групи – ресурсо- і середовищевідтворювальні [16].
Традиційна сфера прикладного ландшафтознавства була пов’язана з розробленням ландшафтних основ раціонального природокорис-тування, використання тих чи інших ресурсів – земельних, лісових, водних та ін., районного планування і проектування, містобудування тощо. В результаті відбулося формування таких розділів прикладного ландшафтознавства, як агроландшафто-знавство, меліоративне ландшафтознавство, урболандшафтознавство та інші.
Не залишались поза увагою ландшафтознавців і середовищевідтворювальні функції ландшафту, розроблялись ландшафтні основи охорони природи та оптимізації природного середовища, що ґрунтуються на концепцій культурного і антропогенного ландшафтів [7]. У зв’язку з різким погіршенням якості природного середовища людини увага ландшафтознавців до питань збереження і відтворення середовища відтворювальних функцій ландшафтів у 90-х роках ХХ ст. значно посилилася.
Відбулося зародження і становлення нових прикладних напрямків ланд-шафтознавства екологічного спрямування, орієнтованих на вирішення екологічних проблем людини і поліпшення її таких екологічних умов, як ландшафтний моніторинг [11, 15], екогеохімія ландшафтів [5, 12] та ін.
Вивчення ландшафтознавцями окремих питань оптимізації природного середовища, пов’язаних з оцінкою ступеня антропогенної трансформованості ПТК [20], стійкості геосистем до антропогенних навантажень [4], аналізом небезпечних фізико-географічних процесів, забруднення ПТК та організацією їхнього моніторингу, послужило основою для розроблення інтегрованого екологічного напрямку прикладного ландшафтознавства – екологічного ландшафтознавства [14, 15], який сьогодні активно розвивається.
Екологічне ландшафтознавство можна визначити як напрям прикладного ландшафтознавства кінцевим завданням якого є вироблення наукових основ збереження і підтримання середовищевідтворювальних функцій ПТК. Суть його полягає у застосуванні ландшафтного підходу до вирішення екологічних проблем людини, поліпшення якості природного середовища загалом.
Теоретичною базою екологічного ландшафтознавства служить теорія ланд-шафтознавства, яка найбільш логічно і аргументовано викладена у працях А.Г. Іса-ченка [8], – з одного боку, та концептуальні основи прикладного ланд-шафтознавства і екологічної географії розроблені так само А.Г. Ісаченком [6, 9] – з другого.
У першому випадку особливої уваги, на нашу думку, заслуговують уявлення про: ландшафт як основну категорію природного територіального поділу і його морфологічну структуру; нерівнозначність чинників ландшафтотворення; антропо-генну модифікацію ландшафтів і їхніх морфологічних складових; стійкість ланд-шафтів до антропогенних навантажень та ін. Важливими положеннями прикладного ландшафтознавства й екологічної географії також є поняття про географічне середовище, культурний ландшафт, екологічний потенціал, екологічне нормування та ін.
Екологічне ландшафтознавство, претендуючи на самостійний науковий напрям, має спиратися на логічну теоретичну концепцію, що включає уявлення про об’єкт і предмет дослідження, систему спеціальних термінів і понять, мати чітку мету і конкретні завдання. Такою концепцією може бути еколого-ландшафтознавчий аналіз, який є варіантом ландшафтознавчого аналізу, орієнтованим на вирішення проблем, пов’язаних із станом природного середовища людини [14].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Екологічне ландшафтознавство: об’єкт, предмет і завдання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок