Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Методичні засади управління станом екосистем та якістю води зарегульованих ділянок річок

Методичні засади управління станом екосистем та якістю води зарегульованих ділянок річок

Назва:
Методичні засади управління станом екосистем та якістю води зарегульованих ділянок річок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,23 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Методичні засади управління станом екосистем та якістю води зарегульованих ділянок річок


Управління станом та якістю води водних екосистем безумовно актуальна проблема. Не стільки кількість водних ресурсів, скільки їх якість в сучасних умовах обмежує їх використання. Тому основною із задач нового напрямку - екологічної гідрології (Тимченко, 1993; Timchenko, 1994; Ecohydrology…, 1997) як раз і є розробка методів управління станом водних екосистем та якістю поверхневих вод шляхом регулювання водного режиму. Останній, як відомо, є найбільш дійовим фактором, котрий обумовлює функціонування водних екосистем.
Водний режим визначає інтенсивність внутрішньоводоймних фізичних, хімічних та біологічних процесів, завдяки яким відбувається розбавлення, седиментація, сорбція, розклад забруднюючих речовин, продукування та деструкція органічних речовин. Він же багато в чому формує баланс тепла, енергії та маси в будь-якому водному об"єкті. Серед факторів, котрі впливають на вказані процеси і умови, водний режим виділяється тим, що частіше ніж інші може регулюватися штучно. Особливо це стосується ділянок річок, розташованих нижче гідровузлів, водосховищ, каналів перекидання стоку тощо.
Пошук важелів контролю та управління якістю поверхневих вод привів нас перш за все до зарегульованих ділянок річок, де водний режим в значній мірі залежить від режиму роботи гідровузлів (Оксиюк и др., 1996, 1997, 1999, Timchenko et al., 2000). Окрім загальних умов і вимог до методології контролю та управління станом водних екосистем і якістю води (Тимченко, Оксиюк, 1998), в процесі цього пошуку сформувався оптимальний підхід до вирішення задачі безпосередньо для умов ділянок річок та так званих річкових ділянок водосховищ, розташованих нижче ГЕС.
Екосистеми вказаних ділянок річок і водосховищ (нижче будемо іменувати їх зарегульованими) складаються, як правило, з декількох підсистем: руслової мережі, притоків, заплавних водойм та самої заплави. Кожна з цих підсистем приймає участь у формуванні стану екосистеми в цілому та якості води в ній. Ступінь цієї участі залежить від функціональних характеристик підсистеми та інтенсивності взаємообміну водними масами між цією підсистемою та основною русловою мережею. Функціональні особливості підсистем, тобто інтенсивність фізичних, хімічних та біологічних процесів, що в них протікають, також залежить від водообміну.
Важливою особливістю гідрології зарегульованих ділянок є несталий режим стоку, обумовлений нерівномірними протягом доби та тижня попусками ГЕС. Останні, покриваючи пікові навантаження в енергосистемі, працюють протягом декількох годин вранці та ввечері. Такий режим попусків обумовлює, з одного боку, загальне переміщення водної маси по русловій мережі, з другого - формування в нижньому б"єфі так званих хвиль збудження (Железняк, Шерешевский, 1970). Останні формуються як реакція водної системи підпертого нижнього б"єфу (такими є практично всі нижні б"єфи рівнинних каскадних ГЕС) на збудження, що виникає при різкому надходженні води під час попуску. Як сигнал цього збудження хвилі переміщуються вниз зі швидкістю, що на порядок перевищує швидкість течії. Ці хвилі утворюють прямі (на підйомі) та зворотні (на спаді) похили водної поверхні між основним руслом та придатковою мережею (водойми, заплава тощо), в зв"язку з чим протягом доби відбувається періодичне втікання та витікання води з цієї мережі.
Як свідчать в якості інтегральних показників стану екосистем зарегульованих ділянок багаторічні гідроекологічні дослідження (Оксиюк, Стольберг, 1986; Романенко, Оксиюк, Жукинский и др., 1990), правомірно використовувати концентрацію легкоокиснюваної органічної речовини (за БСКповн) та вміст розчиненого в воді кисню (О2). Динаміка БСКповн та розчиненого кисню відображає співвідношення основних процесів функціонування водних екосистем - первинного продукування органічної речовини і алохтонного забруднення нею, з одного боку, та її деструкції - з другого. Важливо, що величини БСКповн і О2 нормуються для різних видів водокористування та водоспоживання (ГОСТ 17.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Методичні засади управління станом екосистем та якістю води зарегульованих ділянок річок

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок