Головна Головна -> Реферати українською -> Геологія -> Патерни поверхні у ландшафтоутворюючому просторі

Патерни поверхні у ландшафтоутворюючому просторі

Назва:
Патерни поверхні у ландшафтоутворюючому просторі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,71 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Патерни поверхні у ландшафтоутворюючому просторі


Останнім часом географи все більшу увагу приділяють тим процесам, які відбуваються на денній поверхні і проявляються у вигляді поступової або різкої зміни організації її малюнка. Ця увага пояснюється тим, що денна поверхня розглядається як свого роду дисплей, на якому візуалізується складна геосистемна “фізіологія”. Ця динаміка має явно виражений нелінійний характер. Нелінійність динаміки зазвичай пов’язують з нелінійною залежністю процесів від керуючих параметрів системи, тобто таких параметрів, які нав’язують системі зміни динаміки, що проявляються у зміні параметрів порядку. Такі зміни режимів відбуваються під час проходження системою через біфуркаційні точки. Отже, будь-яка структура, в т.ч. просторова, є наслідком такої динаміки (напр., Николіс, Пригожин, 1990). Якщо обмежитись простором, характерний розмір якого відповідає локальній реалізації стану, що є наслідком біфуркації, то ми будемо завжди спостерігати тільки один цей відібраний стан системи. Для того, щоб мати можливість спостерігати всю просторову структуру, ми маємо охопити простір, розміри якого роблять можливим реалізацію всіх характерних станів системи.
З цих позицій розглянемо процеси організації геопростору. Тут ми маємо геосистеми як складні режими спряжених кругообігів речовини, серед яких провідна роль належить нелінійним процесам. Така динаміка проявляється у вигляді певної просторової структури, і якщо вийти на рівень ландшафтоутворюючого простору, він буде містити всі “біфуркаційні” варіанти. Оскільки серед режимів геосистем є гомеостатичні, виникає можливість закріпити цю структуру. Вона формує на поверхні відображення (денній поверхні) більш-менш сталий рисунок з певною організацією. Ця організація буде змінюватись тільки за умови зміни режиму функціонування системи. Саме це ми і спостерігаємо у геопросторі, завдяки чому з’являється можливість вести мову про структуру денної поверхні і ландшафт.
Якщо враховувати те, що геосистеми різних рівнів організації (мінеральні, біотизовані, антропізовані) формують відповідні структури денної поверхні, їх можна розглядати окремо. Так, на мінеральному рівні організації найбільш вираженими є флювіальні ландшафти: при невеликій кількості опадів на пласкій поверхні можна спостерігати лише площинну денудацію з причини незначних потенціалів, які зумовлюють ерозію. Але якщо ці потенціали перевищують критичні значення, флювіація породжує процеси лінійної ерозії, що проявляється в утворенні яружно-балкової мережі. Певну стимулюючу роль у цьому процесі відіграє нерівномірний розподіл характеристик земної поверхні. Таким же чином утворює мозаїчну структуру і динаміка рослинних суспільств, хоча тут ситуація є значно складнішою. Рослинне суспільство реагує на зміну концентрації різних ресурсів. Саме ці концентрації відіграють роль керуючих параметрів на біотизованому рівні організації. На рівні антропізованих геосистем кількість керуючих параметрів збільшується, що суттєво ускладнює динаміку: вона стає ще більш нелінійною. Утворення міст починається при перевищенні щільності населення у межах деякої території критичних значень.
Формування структури відбувається завдяки фронтам – відносно вузьким зонам, які слід розглядати як області швидкої зміни станів. Так, О.П. Ковальовим свого часу були введені денудаційні фронти, які з’єднують плакори і заплави річкових долин (Ковальов, 2001). У більшості випадків вони мають ускладнену структуру й у їхніх межах діють свого роду інформаційні машини, функція яких зводиться до відстеження зовнішньої ситуації. Такі ж фронти можна знайти на біогеоценотичному рівні, де вони являють собою екотони різних масштабів. Нарешті, чудовим прикладом фронту є межа великого міста.
Відображення в моделях. Процеси, про які йде мова, важко спостерігати у природі. В такій складній ситуації в нагоді стають моделі. Для того, щоб з’ясувати механізми виникнення малюнка ландшафту, розглянемо модель біотизованої геосистеми на основі кліткових автоматів і прослідкуємо за структурою патернів, які виникають у ході реалізації моделі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Патерни поверхні у ландшафтоутворюючому просторі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок